Kongres Regionów - Wrocław atrakcyjny dla biznesu [ZDJĘCIA]

Środki unijne oraz  problemy samorządu w Europie i wspólne pomysły na przyszłość – to tematy sesji plenarnych podczas drugiego dnia VI Ogólnopolskiego Kongresu Regionów we Wrocławiu, największego spotkania samorządowców w Polsce. Spotkanie pod hasłem "Przywództwo, odpowiedzialność, rozwój. 25 lat doświadczenia samorządu terytorialnego" zorganizowano od 16 do 18 czerwca, we Wrocławskim Centrum Kongresowym. W drugim dniu Kongresu Regionów wręczono nagrody "Miasta atrakcyjne dla biznesu. Wrocław znalazł się w pierwszej trójce. 

 • 6. Kongres Regionów we Wrocławiu

  6. Kongres Regionów we Wrocławiu

 • Cezary Przybylski - marszałek województwa dolnośląskiego

  Cezary Przybylski - marszałek województwa dolnośląskiego

 • Finanse unijne – to główny temat sesji plenarnej podczas drugiego dnia Kongresu Regionów we Wrocławiu.

  Finanse unijne – to główny temat sesji plenarnej podczas drugiego dnia Kongresu Regionów we Wrocławiu.

 • kongres regionów

  Wręczono nagrody "Miasta atrakcyjne dla biznesu". Wśród największych polskich miast pierwsza trójka to: Warszawa, Poznań i Wrocław.

 • Uczestnicy panelu "Kultura - wydatki czy inwestycje?"

  Uczestnicy panelu "Kultura - wydatki czy inwestycje?"

 • Uczestnicy panelu "Regiony metropolitalne źródłem rozwoju kraju."

  Uczestnicy panelu "Regiony metropolitalne źródłem rozwoju kraju."


– Staramy się by tematy podejmowane na Kongresie były praktyczne. Po każdej dyskusji można wyjść i zastosować to co się usłyszało w codziennym samorządowym życiu – mówi Roman Młodkowski, dyr. programowy VI Kongresu Regionów.

Panele dyskusyjne podczas drugiego dnia Kongresu:

 • Kiedy skończą się dotacje. Model samorządu bez dopłat.
 • Nowe prawo budowlane i ład przestrzenny.
 • Miasta atrakcyjne dla biznesu.
 • Kultura - wydatki czy inwestycje?
 • Regiony metropolitalne źródłem rozwoju kraju.
 • Zamówienia publiczne.
 • Budując na innowacji: techno parki, klastry, specjalne strefy czy polityka mieszkaniowa i kulturalna. Jak przyciągnąć innowacyjne firmy i pracowników umysłowych.
 • Smart City – przyszłość polskich miast.
 • Komu ulgi i przywileje: lokalnym firmom, korporacjom czy międzynarodowym gigantom. Kto naprawdę stoi za rozwojem ekonomicznym regionu.
 • Bezpieczeństwo energetyczne. Ile odpowiedzialności może przyjąć na siebie samorząd ? Narzędzia w rękach administracji, narzędzia w rękach biznesu.

– Spotkania uważam, że bardzo udane. Goście i paneliści z najwyższej półki. Żywa i wielowątkowa dyskusja. Wrocław i Dolny Śląsk w wielu dziedzinach może być przykładem, m.in. w szkolnictwie zawodowym a także we współpracy biznesu i nauki czyli to co robi EIT+ – uważa Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

 

Uczestnicy panelu "Kultura - wydatki czy inwestycje?"

Kolejna sesja plenarna będzie poświęcona tematyce „Wschód, Zachód i Europa Środkowa. Podobne i różne problemy Samorządu. Wspólne pomysły na przyszłość”. Sesja z gośćmi specjalnymi: Klaus Wowereit – były burmistrz Berlina, Vitaliy Kliczko – mer Kijowa

Uczestnicy panelu "Regiony metropolitalne źródłem rozwoju kraju."

Ma zakończenie drugiego dnia Kongresu odbędzie się „Panel bez krawata”. O 25 lat samorządu będzie mówił profesor Jerzy Stępień - prawnik, polityk, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

– Tradycyjnie Dolny Śląsk i Wrocław wypadają dobrze w rankingach samorządowych. Wrocław jest metropolią z prawdziwego zdarzenia. Najskuteczniej metropolia buduje się przez szkolnictwo wyższe, dobre szkoły średnie, które przyciągają ludzi. Samorządy dużych miast powinny się uczyć współpracy z otoczeniem, bo w tym wypadku sukces polega na znajdowaniu wspólnych rozwiązań a nie dyktowaniu przez „wielkiego” swojej pozycji – zaznacza prof. Jerzy Stępień, prawnik, polityk, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, prezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Ranking miast atrakcyjnych dla biznesu

W drugim dniu Kongresu Regionów wręczono nagrody "Miasta atrakcyjne dla biznesu" w rankingu magazynu "Forbes" i Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG). Wśród największych polskich miast pierwsza trójka to: Warszawa, Poznań i Wrocław.

– Ranking bada wskaźnik przyrostu liczby firm w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Jednocześnie skłania do refleksji na temat tworzenia przyjaznej atmosfery dla biznesu, umiejętności samorządowców, łączenia biznesu z nauką i skuteczności wykorzystywania atutów miast – piszą o rankingu jego autorzy i dodają, że atutem najlepszych jest stawianie na współpracę biznesu ze środowiskiem akademickim.

– Pierwsi w Polsce stworzyliśmy specjalny dział w strukturze urzędu miasta – Wrocławskie Centrum Akademickie. Monitoruje ono rynek pracy oraz ścieżki nauczania i odpowiada za łączenie biznesu z ośrodkami akademickimi. Tworzymy rozwiązania systemowe. Przykładem jest projekt „Mozart”, nakierowany na rozwiązywanie problemów, na jakie natrafiają przedsiębiorstwa rekrutujące młode osoby we Wrocławiu – mówi na łamach „Forbes” Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia i dodaje, że kiedy 13 lat temu został prezydentem, bezrobocie przekraczało 13 procent, w marcu tego roku wynosiło 4,2 proc.: – Stworzenie miejsc pracy było dla nas największym wyzwaniem – mówi Rafał Dutkiewicz.

Środki unijne - na początek drugiego dnia Kongresu

Otwierając spotkanie Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego podkreślił ekonomiczny potencjał regionu. Atutem są 3 specjalne strefy ekonomiczne zatrudniające w sumie ok. 60 tys. pracowników: wałbrzyska, legnicka i kamiennogórska.

– Mamy góry, najwięcej w kraju zabytków i brakuje nam w zasadzie tylko morza – żartował marszałek otwierając panel dyskusyjny "Środki unijne. Jak najlepiej wykorzystać ostatnią szansę". 

Podczas panelu omawiane były takie kwestie jak:

 • Zadłużenie samorządów a środki na wkład własny.
 • Cele Perspektywy Finansowej 2014-2020 a cele działania Samorządu
 • Potencjał przedsiębiorstw i ośrodków naukowych w Polsce i możliwości jego stymulowania dla władz samorządowych
 • Możliwości działania Samorządu w zakresie pozyskiwania środków finansowych z nowej perspektywy
 • Perspektywy... perspektywy. Co dziś wiadomo na temat kolejnych okresów budżetowania

Ogólnopolski Kongres Regionów - to największe doroczne spotkanie przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, poświęcone najistotniejszym kwestiom funkcjonowania miast, gmin, powiatów i województw. W każdej edycji Kongresu bierze udział blisko 1,5 tys. samorządowców z całej Polski. W trakcie trzech dni odbywają się panele dyskusyjne i sesje plenarne.

We wtorek, 16 czerwca podczas otwarcia VI Ogólnopolskiego Kongresu Regionów wręczono nagrody najlepszym prezydentom 15 miast wyłonienionych w rankingu „Newsweeka”. Rafała Dutkiewicza, prezydenta Wrocławia, trzykrotnego laureat rankingu N15 wyróżniono za dokonania w 25 lat samorządności - czytaj więcej.

Kongres po raz pierwszy we Wrocławiu

W tym roku po raz pierwszy uczestnicy Kongresu spotkają się w stolicy Dolnego Śląska. Wcześniejsze edycje organizowano w Świdnicy.

– Bardzo cieszymy się, że nasze miasto będzie gospodarzem tego spotkania, bo bardzo chcieliśmy, aby pozostało ono na Dolnym Śląsku – mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia: – Chcę przy tej okazji podkreślić wkład Świdnicy w to jak Kongres Regionów wygląda i podziękować władzom Świdnicy za poprzednie pięć edycji.

VI Kongres Regionów uhonorowany został specjalnym wyróżnieniem: Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego: 25-lecie samorządności. Tegoroczne tematy zostały podzielone na dwa obszary.

– Podsumujemy minione wybory samorządowe, zwrócimy uwagę m.in. na kadencyjność, zamówienia publiczne, środki unijne, problem śmieci jak i rolę województw we współczesnej Polsce – mówi Roman Młodkowski, dyrektor programowy Kongresu Regionów i dodaje, że uczestnicy będą też rozmawiać o innowacyjności jako lokalnej sile ekonomicznej czy przywództwie w sytuacjach niewyobrażalnych.

Gościem specjalnym Kongresu Regionów będzie Richard Florida, autor bestselleru „Narodziny klasy kreatywnej”, analityk i doradca z zakresu rozwoju miast, twórca pojęcia „klasa kreatywna”.

Goście tegorocznej edycji

VI Ogólnopolski Kongres Regionów to 6 sesji plenarnych z prestiżowymi gośćmi, a także 16 paneli dyskusyjnych poprowadzonych przez wybitnych specjalistów poruszających najistotniejsze tematy z punktu widzenia samorządowca. Udział wezmą m.in.: Richard Florida - ekonomista, twórca pojęcia "klasa kreatywna", Klaus Wowereit - w latach 2001-2014 burmistrz Berlina, Witalij Kliczko - od 2014 roku mer Kijowa.

Tradycyjnie podczas Kongresu zostaną ogłoszone wyniki - rankingu prezydentów miast Newsweeka, konkursu dla wójtów i burmistrzów Forbes oraz rankingu Forbesa miast atrakcyjnych dla biznesu.

Szczegółowy program VI Kongresu Regionów dostępny na stronie www.kongresregionow.pl

Fot. Jarek Ratajczak / Arkadiusz cichoszZgłoś uwagę