Ryszard Kaja – wybitny artysta plastyk i scenograf nie żyje

W listopadzie ub. roku odbierał z rąk prezydenta Wrocławia medal „Zasłużony dla Wrocławia – Merito de Wratislavia”, jako jeden z bohaterów Wrocławskiej Księgi Pamięci. Dziś dowiadujemy się, że 57-letni malarz, grafik, rysownik, plakacista i scenograf – Ryszard Kaja przegrał walkę z chorobą. Zmarł nad ranem 17 kwietnia w legnickim szpitalu.

  • Ryszard Kaja (1962-2019)

    Ryszard Kaja (1962-2019), źródło: FB


Autor niezwykłej serii plakatów z polskimi miastami – Ryszard Kaja studia ukończył w Poznaniu – w ówczesnej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Zaraz potem trafił do Wrocławia, którego był wielkim miłośnikiem. Kolekcjonował stare zdjęcia i dagerotypy dolnośląskiej stolicy.

Jako scenograf zadebiutował w Teatrze Wielkim w Łodzi. W roku 1984 otrzymał Złotą Maskę za oprawę plastyczną opery „Hernani” Verdiego. Zrealizował w sumie około 200 scenografii operowych, baletowych, musicalowych dla większości scen w Polsce oraz dla scen dramatycznych i teatrów TV, także dla filmu, w tym animowanego.

Zajmował się też aranżacją wystaw, np. w Muzeum Narodowym. Był autorem retrospektywy „100 lat Teatru Wielkiego w Poznaniu”. Od roku 2000 poświęcił się malarstwu olejnemu i grafice.

30 listopada 2018 r., prezydent Jacek Sutryk honoruje Ryszarda Kaję medalem „Zasłużony dla Wrocławia – Merito de Wratislavia”, obok rektor wroclławskiej ASP prof. Piotr Kielan, fot. mawi/www.wroclaw.pl

Plakat go fascynował – stworzył ich ok. 200, są to prace głównie z zakresu kultury. Prezentował je na wystawach w Polsce i za granicą, w tym w New Delhi, w Mińsku, Wiedniu, Berlinie, a także Iranie czy Turcji. Uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych. Był jurorem Międzynarodowego Biennale Plakatu w Macedonii, Boliwii, Meksyku czy we Włoszech.

Nagrodzony (2015) Srebrnym Medalem na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Boliwii, Srebrnym (2017) i Złotym (2018) Medalem Satyrykonu. W 2016 r. miał w Poznaniu swoją pierwszą monograficzną wystawę, obejmującą plakat, malarstwo, grafikę, rysunek, prace teatralne i sztukę użytkową.Zgłoś uwagę