Dwie firmy chcą przełożyć rury z mostów Pomorskich

Dwie firmy złożyły oferty w przetargu na przełożenie rur ciepłowniczych pod dno Odry przy mostach Pomorskich. Inwestor sprawdza teraz ważność ofert pod względem formalnym.


Operację przełożenia sieci ciepłowniczej z mostu Pomorskiego pod dno rzeki sfinansuje firma Fortum oraz miasto Wrocław. Misja jest czasochłonna i skomplikowana.

W kolejnym już przetargu pojawiły się dwie oferty. Jedną złożyło konsorcjum firm PPI Chrobok w parterstwie z Kelvin Sp. z o.o. (20 831 280,00 zł), drugą firma Cipa Societa per Azioni (15 560 730, 00 zł). W tej chwili Wrocławskie Inwestycje mają czas aby przeanalizować je pod względem formalnym. 

Jak to wygląda technicznie

Operację wykonuje się techniką drążenia mikrotuneli. Będą biegły one nawet 20 metrów w głąb ziemi. Przypomina to trochę drążenie tuneli metra. Oprócz nich, wykonawca musi wybudować specjalne komory startowe i komory odbiorcze, przez które sieć będzie wpuszczana pod ziemię. 

Przypomnijmy. Wrocławskie Inwestycje kompletują już dokumentację dla remontu mostów Pomorskich. Składają się one z trzech przepraw, mostu Południowego, Środkowego i Północnego. Dla dwóch obiektów są już gotowe, dla tego od strony południowej dokumentacja jest tworzona.

Most łączy okolice Rynku z Kępą Mieszczańską i Nadodrzem.

W 1953 most Pomorski Północny przeszedł remont kapitalny, a w 1984 przebudowano jego chodniki i balustrady. Gruntowny remont wszystkich trzech mostów jest w planach na lata 2019-2020. Prace będą wymagały stworzenie zastępczej organizacji ruchu, bo będą wiązały się z objazdami dla ruchu samochodowego i tramwajowego. 

Zgłoś uwagę