wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Ostatni etap remontu kościoła w Parku Szczytnickim [WIDEO]

Drewniany kościółek pw. św. Jana Nepomucena – jedna z wizytówek zabytkowego Parku Szczytnickiego – niebawem zostanie oddany do użytku. Obecnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz obiektu.

Reklama

Drewniany kościółek przez wiele lat nie był remontowany. W czasach PRL-u wymieniono jego belki podporowe i drewniane gonty na dachu. Przez lata budynek niszczał, a dach i gontowe pokrycie wieży zaczęły się zapadać.

Dlatego od 2014 r. Zarząd Zieleni Miejskiej prowadzi prace rewitalizacyjne zabytkowego kościoła. Ze względu na zniszczenia, zostały one podzielone na trzy etapy. Najpierw w okresie od września 2014 r. do maja 2015 r. wyremontowano dach świątyni. Następnie od października 2015 do marca 2016 r. przeprowadzono remont ścian zrębowych wieży Kościółka, w tym m.in. wyremontowano zabytkowe drzwi wejściowe.

O końcu drugiego etapu prac remontowych zabytkowego kościoła pisaliśmy w ubiegłym roku.

Nowa oferta kulturalna w Parku Szczytnickim

Trzeci i ostatni etap rewitalizacji objął m.in.: dokończenie remontu wieży drewnianego kościółka, dalszy remont ścian, wnętrz (stropów, sufitów, ceglanej posadzki) wraz z przebudową instalacji elektrycznych. Powoli zmienia się również teren wokół kościoła, gdzie niebawem pojawią się świeże nasadzenia, dodatkowe ławki, kosze na śmieci, tablica informacyjna i nowe oświetlenie oraz nawierzchnia alejek.

Rozebrano już drewniane ogrodzenie kościoła, który jest dodatkowo iluminowany.

Obecnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz obiektu, a także realizowane jest zadanie zainstalowania systemu przeciwpożarowego. 

– Po przeprowadzonej analizie stanu technicznego unikalnego w skali kraju drewnianego kościółka p.w. św. Jana Nepomucena podjęto decyzję o przeprowadzeniu rewitalizacji tego obiektu, która dodatkowo pozwoli na zwiększenie atrakcyjności Parku Szczytnickiego, wprowadzając nową ofertę kulturalną – informuje Małgorzata Szafran z biura prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia.

– Chcielibyśmy udostępnić kościółek dla mieszkańców i turystów między wiosną a jesienią oferując kameralne pokazy filmów, spotkania literackie czy też kameralne koncerty. Miejsce jest wyjątkowe dlatego też dobór wydarzeń kulturalnych będzie ściśle związany z jego charakterem. To mały budynek  dlatego pod uwagę bierzemy jedynie kameralne wydarzenia – dodaje Małgorzata Szafran.

Wkrótce drewniany kościół w Parku Szczytnickim zostanie wyremontowany

1,18 mln zł z dofinansowaniem z Unii

Ostatni etap remontu rozpoczął się 23 sierpnia 2017 r. i ma kosztować ok. 1,5 mln zł. Wykonawcą zamówienia jest wrocławska firma Epartner.pl, która odpowiadała również za poprzednie etapy rewitalizacji zabytkowego kościoła, a w swoim „portfolio” ma m.in. remonty 12 drewnianych obiektów sakralnych m.in. Świątyni Wang w Karpaczu czy kaplicy na Śnieżce.

Władze Wrocławia na obecny etap remontu zabytkowego kościółka otrzymały dofinansowanie ze środków unijnych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014–2020.

Pół wieku historii kościoła

Drewniany kościółek pw. św. Jana Nepomucena usytuowany jest w pobliżu ul. Mikołaja Kopernika i parkowej Alei Dąbskiej. Obok Ogrodu Japońskiego, jest jedną z wizytówek zabytkowego Parku Szczytnickiego. Jego początki sięgają przełomu XV i XVI wieku.

Wkrótce drewniany kościół w Parku Szczytnickim zostanie wyremontowany

Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków. Drewniana konstrukcja pochodzi z XVI wieku. Jest dziełem cieśli ze Starego Koźla na Górnym Śląsku. Tam też początkowo się znajdował. Później przeniesiony został do Kędzierzyna, a w 1913 r. trafił do Wrocławia. Był pokazany w ramach wielkiej Wystawy Stulecia (prezentującej m.in. historię Śląska) na ekspozycji poświęconej sztuce ogrodowej i cmentarnej. Wtedy teren wokół kościółka zaaranżowano na wzorcowy wiejski cmentarz. W latach 1957-1966 kościółek należał do parafii Matki Boskiej Pocieszenia z ul. Wittiga i odprawiane były tam msze święte.

O kameralnym drewnianym budynku głośno było pod koniec lat 50. ub. wieku. Okazało się, że przez dwa lata był złodziejską dziuplą. W 1957 r. ukryto w nim skradzione z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, obrazy m.in. Matejki, Kossaka i Gierymskiego.

Świątynia od 1971 r. jest pod społeczną opieką PTTK Wrocław-Fabryczna.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl