Zgłaszajcie projekty do WBO 2019! Wrocławianie chętnie z nich korzystają

fot. Bartosz Moch

Do 4 lutego czekamy na wasze propozycje, pomysły, marzenia. Zmieniajcie osiedla. Zmieniajcie Wrocław.

Tu złożysz projekt

Projekty WBO powstają na terenie całego miasta, często na obszarach położonych z dala od centrum. Dlatego co roku każdy mieszkaniec Wrocławia znajduje wśród propozycji coś dla siebie. Poniżej tylko wybrane przykłady:

Ptasi zagajnik przy Zaporoskiej

87-letni Józef Łojko często ćwiczy w parku Szeli, fot. Bartosz Moch

Teren rekreacyjny w trójkącie ulic: Zaporoska–Skwierzyńska–Lubuska. Realizacja w ramach WBO 2014 (nr 185), kategoria: rekreacja, koszt: 330 tys. zł.

W ramach projektu posadzono rośliny, zamontowano urządzenia sportowe, parkowe latarnie, ławki, siedziska, kosze na odpadki, stojaki rowerowe oraz domki i poidełka dla ptaków.

Józef Łojko: – Zanim wybudowano nowy park, więcej ćwiczyłem w domu, teraz lubię poćwiczyć na świeżym powietrzu. Dobrze, że takie miejsca powstają, bo wiele osób starszych przychodzi tutaj dla zdrowia. Młodzież też często ćwiczy.

Czytaj więcej: TUTAJ

Rodzinnie na Krzykach

Zdaniem Sylwii Surkont miejsce dostarcza odpoczynku młodszym i starszym, fot. Janusz Krzeszowski

Rekreacja, zabawa i sport nad Ślężą, osiedle Krzyki-Partynice między Ślężą a ul. Poranną. Realizacja w ramach WBO 2015 (nr 491), kategoria: zieleń/rekreacja, koszt: 500 tys. zł.

Wielofunkcyjny teren rekreacji dla całych rodzin nad rzeką Ślęzą, wzdłuż ulicy Skarbowców. Obejmuje: ogród zabaw, trawnik przeznaczony pod zabawy ruchowe, tor do gry w boule, siłownię zewnętrzną oraz stanowiska piknikowe. Całe rodziny mogą skorzystać z ławek, stolików czy stanowisk grillowych.

Sylwia Surkont: – Brakowało nam tutaj takiego miejsca. Cieszymy się, że powstało. Poza boiskami, które lubi najbardziej mój syn Romek, i placem zabaw jest tutaj również strefa z ławkami i stolikami, gdzie wieczorami odpoczywają dorośli.

Czytaj więcej: TUTAJ

Park Strachociński zaprasza

Marcin Podziemski spędza aktywnie czas w parku, fot. Patryk Załęczny

Rewitalizacja parku Strachocińskiego w rejonie ulic Kołodziejskiej i Włościańskiej. Realizacja w ramach WBO 2014 (nr 388), 2015 (nr 715) i 2016 (nr 606), kategoria: zieleń/rekreacja, koszt: ok. 800 tys. zł.

Projekt realizowany w trzech kolejnych edycjach WBO. Trzeci i ostatni etap kompleksowej rewitalizacji parku osiedlowego przy ul. Strachocińskiej objął dalszą rozbudowę strefy sportu i rekreacji dla osób dorosłych i młodzieży o montaż dużego linarium uniwersalnego, bezobsługowej ścianki wspinaczkowej, wydzielenie strefy gier zespołowych (badminton, bule, mini siatka) oraz montaż strefy gier planszowych (stół do gier planszowych z ławkami).

Marcin Podziemski: – Każdy mieszkaniec Strachocina czy Wojnowa może być zadowolony z tej inwestycji. Często przychodzę do parku i korzystam z urządzeń do ćwiczeń.

Czytaj więcej: TUTAJ

Plac zabaw i boiska na Muchoborze

Hania i Jaś Limanówka razem bawią się na placu zabaw, fot. Bartosz Moch

Plac zabaw i plac rekreacyjny na Muchoborze Wielkim przy ulicy Stanisławowskiej 102. Realizacja w ramach WBO 2013 (nr 10) i 2015 (nr 119), kategoria: rekreacja/ sport, koszt: 650 tys. zł.

Na Muchoborze Wielkim powstał plac zabaw i plac rekreacyjny dla młodszych, starszych i najstarszych. Do dyspozycji mieszkańców jest park linowy ze zjeżdżalniami i karuzelą, a do tego m.in. stoliki do gry w warcaby oraz leżaki.

Ewelina Limanówka: – Dzieciom się tutaj bardzo podoba, choć dla najmłodszych przydałoby się więcej atrakcji. Ale oczywiście takich placów powinno być jak najwięcej.

Czytaj więcej: TUTAJ

Dbaj o zdrowie na zieleńcu przy Kasprowicza

Janusz Papiernik często spędza czas z wnuczką na placu zabaw, fot. Patryk Załęczny

Budowa obiektów rekreacyjno–sportowych. Skwer przy al. Kasprowicza, pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Pola a nadodrzańskimi wałami. Realizacja w ramach WBO 2014 (nr 226, 227, 347), kategoria: rekreacja, koszt: 650 tys. zł.

Przy Alei Kasprowicza na osiedlu Karłowice–Różanka zbudowana skwer z obiektami rekreacyjno-sportowymi, w tym: boisko wielofunkcyjne, siłownię zewnętrzną na otwartym powietrzu oraz ławki i kosze na śmieci.

Janusz Papiernik: – Często przychodzę tutaj z wnuczką, która bawi się na placu zabaw. Jestem zwolennikiem tego typu inwestycji; zawsze, gdy tędy przechodzę, ktoś korzysta czy to z boiska, placu zabaw, czy ze sprzętu do ćwiczeń.

Czytaj więcej: TUTAJ

Ławka i atrakcja turystyczna w jednym

Agatę Szymaniak napis WRO od razu zaciekawił, fot. Janusz Krzeszowski

Napis WRO przy bulwarze Marii i Lecha Kaczyńskich. Realizacja w ramach WBO 2015 (nr 280), kategoria: inne, koszt: 150 tys. zł.

Napis przy nadodrzańskim bulwarze to znakomite miejsce do pamiątkowej fotografii z Wrocławia. Na wzór Amsterdamu, Budapesztu czy Malagi Wrocław zyskał symboliczny napis, gdzie na tle Odry i mostu Grunwaldzkiego mieszkańcy i turyści mogą zrobić sobie zdjęcie.

Agata Szymaniak z synem Michałem: – Zatrzymaliśmy się tutaj od razu na zdjęcie, bo napis rzucił nam się w oczy. Stoi w ciekawym miejscu, widać rzekę i most Grunwaldzki. Super pomysł.

Czytaj więcej: TUTAJ

Rowerowe Wzgórze Andersa

Marcin Niewiadomski chętnie korzysta z tras rowerowych na Wzgórzu Andersa, fot. Janusz Krzeszowki

Pumptrack Wrocław na Wzgórzu Władysława Andersa. Realizacja w ramach WBO 2015 (nr 596), kategoria: zieleń/rekreacja, koszt: 500 tys. zł.

Dzięki Pumptrackowi mieszkańcy w każdym wieku mogą aktywnie spędzać czas na rowerze. W pobliżu Wzgórza Andersa znajdują się ścieżki rowerowe, aquapark oraz park sportów miejskich, które w połączeniu z pumptrackiem tworzą znakomite miejsce do aktywnego spędzania czasu wolnego.

Marcin Niewiadomski: – Bywałem na wzgórzu wcześniej i bywam często teraz. Muszę przyznać, że atrakcje na pewno przyciągnęły tutaj więcej osób. Ludzie korzystają chętnie i z trasy do parkouru i z trasy dla rowerów.

Czytaj więcej: TUTAJ

 

Bez barier przy Nowodworskiej

Z urządzeń do ćwiczeń mogą korzystać osoby niepełnosprawne, fot. Bartosz Moch

Nowodworska Strefa Integracji – miejsce spotkań bez barier. Realizacja w ramach WBO 2015 (nr 478), kategoria: zieleń/rekreacja, koszt: 1,1 mln zł.

Przy ulicy Nowodworskiej 70-82 powstała przestrzeń wspólnej zabawy oraz rekreacji. Miejsce, w pełni dostępne również dla osób niepełnosprawnych oferuje zewnętrzną siłownię, boiska, bieżnię z tartanu oraz podjazd dla wózków inwalidzkich.

Czytaj więcej: TUTAJ

Aktywnie na Lipie Piotrowskiej

Bartosz Gonera często korzysta z Centrum Rekreacji, fot. Patryk Załęczny

Centrum Rekreacji Tymiankowa, ul. Tymiankowa i Cynamonowa. Realizacja w ramach WBO 2015 (nr 41), kategoria: zieleń/rekreacja, koszt: 150 tys. zł.

Nowoczesna przestrzeń publiczna zachęcająca do aktywności fizycznej i wypoczynku na świeżym powietrzu na Lipie Piotrowskiej.

Bartosz Gonera: – Chyba każdy z mieszkańców osiedla jest zadowolony, że powstało miejsce, gdzie na świeżym powietrzu można aktywnie spędzić czas. Zdecydowanie brakowało w okolicy takich placów.

Czytaj więcej: TUTAJ

Miejsce odpoczynku i rekreacji w Parku Jedności

Ryszard Woźniak czeka na szybkie zakończenie prac, fot. Patryk Załęczny

Zagospodarowanie terenu zieleni wzdłuż ul. Królewskiej na osiedlu Zakrzów. Dwa projekty w ramach WBO 2014 (nr 91) i 2015 (nr 183), kategoria: place zabaw/ zieleń miejska, koszt: ok. 2 mln zł.

Place zabaw stają się rozpoznawalną wizytówką Zakrzowa. Służą dzieciom, są nie tylko piękne i funkcjonalne, ale również w pełni odpowiadają na potrzeby małych mieszkańców dzielnicy i okolic.

Ryszard Woźniak: – Brakuje na osiedlu miejsca, gdzie możemy odpocząć na świeżym powietrzu. Bliskość placu zabaw będzie także ciekawą alternatywą dla rodzin z małymi dziećmi.

Czytaj więcej: TUTAJ

Uporządkowano park przy stawie na Stabłowicach

Na zdjęciu od lewej: Patrycja Mazur, Maria Ratajczak, Katarzyna Launer-Golińska z córeczką Idą, fot. Jarosław Ratajczak

Nowa Cegielnia Stabłowicka, ul. Główna, Stabłowicka, Górecka. Realizacja w ramach WBO 2014 (nr 266), kategoria: rekreacja, koszt: 500 tys. zł.

Celem projektu było stworzenie miejsca wypoczynku, rekreacji i integracji dla mieszkańców poprzez budowę ścieżki spacerowej dookoła stawu, budowę siłowni zewnętrznej, usytuowanie ławek z koszami na śmieci i uporządkowanie zieleni.

Katarzyna Launer-Golińska: – Wokół stawu wykarczowano zarośla, wybudowano ścieżkę mi drewniane pomosty. Jestem tu codziennie na spacerze z 9-miesieczną córeczką. Maria Ratajczak: – Wokół stawu jeżdżę z tatą na rowerze.

Czytaj więcej: TUTAJ

Sportowo w parku Popowickim

Szymon Kubisz często chodzi po linach w parku Popowickim, fot. Bartosz Moch

Linowy plac zabaw w parku Popowickim. Realizacja w ramach WBO 2015 (nr 340), kategoria: place zabaw, koszt: 140 tys. zł.

Linowy plac zabaw to wiele możliwości kreatywnej zabawy, dodatkowo urządzenia liniowe pozwalają na poprawę sprawności motorycznej dzieci. Dzięki powstaniu placu linowego Park Popowicki jest jeszcze chętniej odwiedzany przez całe rodziny, bo każdy, w każdym wieku znajdzie tu coś dla siebie.

Szymon Kubisz: – Bardzo lubię tu przychodzić i wspinać się po linach. Szkoda, że plac nie jest jeszcze większy, bo pewnie byłoby więcej lin do przechodzenia. Często przychodzę z tatą do parku Popowickiego i odkąd jest tutaj nowy plac, spędzamy w nim jeszcze więcej czasu.

Czytaj więcej: TUTAJ

Niskie Łąki odmienione

Piotr Ziemiański jest zadowolony z nowych ścieżek dla pieszych, fot. Patryk Załęczny

Rewitalizacja parku Na Niskich Łąkach. Realizacja w ramach WBO 2015 (nr 240) i 2016 (nr 109), kategoria: zieleń/rekreacja, koszt: 400 tys. zł.

Projekt polegał na budowie szlaku pieszo-rowerowego od Żabiej Ścieżki do Krzywej Grobli. Szlak prowadzi wśród bujnej zieleni w kontakcie z naturalną przyrodą, a to wszystko niemal w centrum miasta.

Piotr Ziemiański: – Mieszkam nieopodal i dość często spaceruję z narzeczoną tymi alejkami. Teraz, po niedawnych zmianach, jest naprawdę przyjaźnie i można zauważyć, że coraz więcej osób przekonuje się do tego miejsca.

Czytaj więcej: TUTAJ

Zabawa i rekreacja na Ołtaszynie

Zdaniem Klaudii Mac to bardzo potrzebne miejsce na Ołtaszynie, fot. Janusz Krzeszowski

Słoneczny Park na Ołtaszynie przy ul. Starzyńskiego. Realizacja w ramach WBO 2014 (nr 33), 2015 (nr 220) i 2016 (nr 117), kategoria: zieleń miejska, koszt: blisko 2 mln zł.

Projekt Słonecznego Parku na Ołtaszynie wygrał swoją realizację w WBO 2014. Udało się wówczas zrealizować pierwszy etap inwestycji. W ramach kolejnych WBO zrealizowano kompletny Park na Ołtaszynie.

Klaudia Mac: – Bardzo często tutaj bywamy, mimo że mamy mniejszy osiedlowy plac. Oskar najbardziej lubi wszelkie drabinki i huśtawki. Jest też sporo ławek, gdzie mogą odpocząć rodzice.

Czytaj więcej: TUTAJ

Ponadto

W dziale AKTUALNOŚCI na stronie www.wroclaw.pl/wbo znajdziecie kolejne doniesienia o zrealizowanych projektach.

Na przykład:

Samolotowy plac zabaw na Gądowie Małym

 

 

Park Mamuta na Oporowie