wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:37

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Park Mamuta na Oporowie otwarty
park Mamuta Wrocław Rozmawia
park Mamuta

Ma ponad 8 metrów i robi spore wrażenie. Mamut to główna atrakcja otwartego w sobotę, 10 listopada, Park Mamuta na Oporowie. To długo wyczekiwana inwestycja, która powstała w ramach WBO 2014. Na jej realizację przeznaczono ponad 2 mln zł.

Mamut na Oporowie stanął nieprzypadkowo. W latach 90-tych odnaleziono tu wielki cios mamuci. – Niedokładnie w tym miejscu, ale na tym osiedlu. Od początku towarzyszyła nam idea edukacyjna i stąd ten pomysł – mówi Tomasz Stefanicki, lider projektu, który zwyciężył w pierwszej edycji WBO w 2014 roku.

Mamut to zjeżdżalnia, wspinaczka i spore wyzwanie dla dzieci. Atrakcja robi wrażenie. – Ma 6 do 8 metrów w kłębie, jest mnóstwo ludzi, wszyscy są zadowoleni – dodaje lider.

W projekt budowy parku zaangażowanych było wiele osób. Część z nich związana była z radą osiedla Oporów, część z Politechniką Wrocławską. W projekcie uczestniczyli również studenci zebrani przez prof. Alinę Drapellę-Hermansdorfer.  

Mieszkańców, którzy chcieli skorzystać z atrakcji w dniu otwarcia, było sporo. Posadzono również krzewy oraz rodzinne drzewo – lipę.

– Siłą Wrocławia są Wrocławianie ze swoimi pomysłami, kreacją oraz inicjatywą. Gratuluję zespołowi WBO oraz Zarządowi Zieleni Miejskiej odpowiedzialnym za ten projekt. Budżet obywatelski pozwala realizować marzenia, takie jak ten park, ale to nie koniec marzeń. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Wrocławia takich miejsc będzie powstawało w naszym mieście coraz więcej - powiedział Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia.

Historia projektu

Było to bardzo duże i nietypowe przedsięwzięcie, wymagające zaangażowania wielu podmiotów. W pierwszej kolejności należało wypowiedzieć umowy najemcom, którzy do tej pory zajmowali ten teren, a następnie przygotować koncepcję jego zagospodarowania i uzgodnić wymaganą dokumentację.

– Grunty wymagały odrolnienia. Potrzebowaliśmy także wszelkich wymaganych uzgodnień, w tym tego najważniejszego od RZGW (przyp. red. zarządca rzeki Ślęzy) i firmy TAURON. Sieć wysokiego napięcia została przebudowana, gdyż bez tej czynności nie można byłoby stworzyć na tym obszarze terenów rekreacyjnych i publicznie dostępnych. Wszystkie działania pochłonęły mnóstwo czasu, od jesieni 2014 do późnej wiosny 2017 – mówi Małgorzata Szafran z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Następnie Zarząd Zieleni Miejskich przystąpił do poszukiwania wykonawców. Przetarg na wyłonienie wykonawcy „Ślężańskiego Mamuta” ogłaszany był czterokrotnie i nawet mimo zastosowania procedury z podziałem na zadania, nie udało się uzyskać ofert w ramach pierwotnie zaplanowanej kwoty.

Piknik pod Mamutem

Piknik pod Mamutem

Piknik
Termin 10 listopada 2018 od 11:00 do 15:00

Miejsce Park Mamuta

Zobacz

Mając na uwadze, jak bardzo mieszkańcom zależy na szybkiej realizacji projektu, podjęto jednak decyzję o wyborze oferentów. Zarząd Zieleni Miejskiej wraz z Biurem ds. Partycypacji Społecznej zdecydował o przekazaniu dodatkowych środków finansowych na realizację całego zakresu zadań z oszczędności w ramach programu Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

3 odrębne etapy prac

Ostatecznie zadanie zostało podzielone na 3 odrębne etapy:

  • Zadanie 1 polegało na robotach rozbiórkowych, czyszczeniu terenu, wycince i karczowaniu drzew, pielęgnacji drzewostanu, utylizacji śmieci i gruzu, a także demontażu nieczynnych słupów energetycznych – prace na powierzchni 1 363 m2 rozpoczęły się w marcu tego roku.
  • Zadanie 2 polegało na wykonaniu urządzenia zabawowego „Mamut”, wraz z montażem i wykonaniem nawierzchni placu zabaw. Ponadto wykonano fragment ścieżki, drewniany przystanek, zamontowano tablice informacyjno-porządkowe z regulaminem oraz kosze na śmieci.
  • W zadaniu 3 wykonane zostały kolejne fragmenty ścieżek o nawierzchni żwirowej, drewniany przystanek, totemy powitalne, słupki drogowe, stojaki na rowery, kosze na śmieci oraz ponowne nasadzenia zieleni, co więcej, do nowej lokalizacji przeniesiona została istniejąca rzeźba T. Tellera.

– Mamut, pierwszego tego typu urządzenie zabawowe we Wrocławiu, ma 8 m wysokości, wewnątrz umieszczone są siatki, po których można się wspinać i zjechać ślizgawką zrobioną z kłów. Dopełnieniem projektu są ścieżki o nawierzchni żwirowej, drewniane przystanki, głazy narzutowe, stojaki rowerowe, kosze na śmieci i totemy powitalne. Nowe życie zyskały także odnowione rzeźby Tellera – dodaje Małgorzata Szafran.

Oczywiście, aby projekt można było uznać za kompletny, należy jeszcze obdarować go jakże cenną roślinnością. Zarząd Zieleni Miejskiej stworzył już koncepcję nowej szaty roślinnej dla „Ślężańskiego Mamuta”. Zostanie posadzonych 451 drzew liściastych, ponad 6200 krzewów ozdobnych oraz 18 500 traw ozdobnych i skrzypów. Natomiast w kolejnych latach w ramach zadań własnych ZZM będzie systematycznie uzupełniał zieleń.

Obecnie teren został wzbogacony o pierwsze krzewy i drzewa, a kolejne pojawią się w listopadzie. Natomiast wiosną 2019 roku w ramach projektu „Wrośnij we WROcław” mieszkańcy posadzą na tym obszarze drzewa owocowe.

fot UM Wrocław oraz redakcja www.wroclaw.pl

Czytaj także: Park Mamuta w rękach wykonawcy

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl