wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:05

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Zbadają kondycję wrocławskich NGO-sów. Rozmowa z Michałem Szkrawanem z Centrum Sektor 3
Na zdjęciu Michał Szkrawan z Centrum Sektor 3 Tomasz Hołod
Na zdjęciu Michał Szkrawan z Centrum Sektor 3

Jeśli działacie w sektorze pozarządowym, do 31 marca możecie wziąć udział w ankiecie badawczej, prowadzonej przez Centrum Sektor 3. Jej celem jest zbadanie stanu wrocławskich organizacji pozarządowych na początek 2023 roku. Poznanie trudności na jakie napotykają, planów na przyszłość i wizji rozwoju. O szczegóły projektu zapytaliśmy jego koordynatora, Michała Szkrawana z Centrum Sektor 3 przy ulicy Legnickiej.

Skąd wziął się pomysł, żeby przeprowadzić tego typu badanie?

Od wielu lat prowadzimy przy ulicy Legnickiej 65 inkubator NGO. To sprawia, że słyszymy na co dzień jakie mają problemy. A tych nie brakuje. Pandemia spowodowała np. wycofanie się wielu uczestników projektów oraz wolontariuszy. Z powodu restrykcji nie było możliwości wyjścia do ludzi. W efekcie wiele projektów zostało wstrzymanych. 2022 rok to była kumulacja wszystkiego. W Ukrainie wybuchła wojna, a wiele organizacji przestawiło się na działania pomocowe. Inflacja w Polsce przełożyła się na rosnące problemy finansowe. Dlatego uważamy, że jest to właściwy moment, by zadać sobie kilka pytań, zdiagnozować sytuację.

Jak chcecie to zrobić?

Badamy kondycję wrocławskich NGO-sów, robimy to chyba jako pierwsi we Wrocławiu. Samo badanie jest w formie ankiety. Jej wypełnienie zajmuje około 8 minut. Pytamy o podstawowe rzeczy. Ale także o ocenę 2022 roku, o spojrzenie na rok 2023. Oczekiwania, obawy, rzeczy które będą się odbywać.

Trochę podobne badanie, tylko że w skali ogólnopolskiej, przeprowadza co roku Stowarzyszenie Klon/Jawor. Różnica polega na tym, że dane statystyczne z badania ogólnopolskiego, niewiele nam mówią o sytuacji we Wrocławiu. A ona interesuje nas właśnie najbardziej.

Ankietę wypełnić może jeszcze do końca marca. Ale zakładam, że nawet dziś macie już jakieś cząstkowe informacje, wynikające choćby z rozmów prowadzonych w inkubatorze NGO. Z jakimi problemami borykają się najczęściej wrocławskie NGO-sy?

Utrzymanie płynności finansowej, pozyskanie nowych członków. Ale też wypalenie zawodowe. To ostatnie jest szczególnie widoczne. Chroniczny stres, praca po godzinach, to ma destruktywny wpływ na życie osobiste.

Widzimy także, że nadal nieodkrytym tematem dla wielu organizacji jest współpraca z biznesem. Wiele nie wie, że może działać z biznesem w ramach partnerstwa, darowizny itp. To przekłada się na korzyści dla beneficjentów.

A czy to nie jest tak, że w chudych dla budżetu miejskiego latach, to właśnie współpraca z biznesem będzie się stawać dla organizacji coraz ważniejsza?

Myślę, że współpraca z gminą będzie nadal podstawą dla NGO. Z biznesem – to jest nadal strefa nieodkryta. To może się zmienić w 2023 roku. W 2022 już takie ziarna zostały zasiane. Czy te partnerstwa będą kontynuowane – tego jeszcze nie wiemy.

A co z odpisami 1,5 proc. od podatku? W tym roku jest to 1,5 proc. a nie 1 proc. Nie podreperuje to finansów organizacji?

Z 1,5 proc. od podatku mogą korzystać Organizacje Pożytku Publicznego (OPP). Jest ich we Wrocławiu – zgodnie z wykazem prowadzonym przez Narodowy Instytut Wolności – 324. Ale większość organizacji w naszym mieście jest małych. Do 5 osób. Nie mogą skorzystać z 1,5 proc. Nie są w stanie sprostać wymaganiom ustawowym. To nie znaczy, że nie działają dobrze. Tylko nie mają warunków, środków.

To ile jest organizacji pozarządowych we Wrocławiu?

Około 2 tysięcy działa aktywnie. Oficjalnie w bazie Generator NGO urzędu miejskiego zarejestrowanych jest ich ponad 4,5 tysiąca. Ale część z nich jest organizacjami – widmo.

Liczymy na to, że jeśli 10 proc. działających aktywnie NGO odpowie na naszą ankietę, pozwoli to już na wskazanie pewnych trendów.

Ankietę znajdziecie tutaj.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl