wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Pomóż zaprojektować przyszłość Ukrainy. Nabór w programie SPLOT UA Residency dla młodych obywateli Ukrainy

Trwa nabór do programu SPLOT UA Residency, prowadzonego przez New Space Foundation i Science Now. Jego uczestnicy zaprojektują rozwiązania społeczne i biznesowe, które mają potencjał by wdrożyć je później w Ukrainie. W ten sposób rozproszeni po całym świecie młodzi Ukraińcy, mogą pomóc budować lepszą przyszłość swojego kraju – przekonują organizatorzy.

– Udział w projekcie jest bezpłatny. Naszym celem jest zrekrutowanie trzech grup około 6-7 osobowych, łącznie około 21 osób – mówi Veronika Delenhevych z Science Now.

W ciągu sześciu miesięcy uczestnicy będą mieli okazję rozwijać swoje umiejętności i pracować z międzynarodowymi ekspertami z różnych dziedzin, m.in. z absolwentami programów Fulbright.

Partnerami projektu są Ambasada USA oraz Departament Stanu USA

– Do udziału w programie zapraszamy obywateli Ukrainy w wieku 18 do 25 lat, przebywających obecnie w Polsce, którym bliskie są sprawy społeczne i przyszłość ich kraju. Celem programu jest opracowanie innowacji społecznych w trzech tematach, które mogłyby być wdrożone w powojennej Ukrainie: uzdrawianie miast, astrourystyka i odnowa edukacji. Wszystko pod okiem znakomitych ekspertów i mentorów - informuje Biuro Prasowe Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie.  

SPLOT UA Residency – trzy ścieżki tematyczne

Uczestnicy programu będą pracować w obszarze trzech tematów, zgodnych z zapisami roboczej wersji Planów Odbudowy Ukrainy. Plany Odbudowy są opracowywane przez powołaną w kwietniu 2022 Narodową Radę ds. Odbudowy Ukrainy po Wojnie – organ doradczy prezydenta Ukrainy.

Healing the city

Ukraińskie miasta w sposób szczególny „opowiadają” o skali wojennych zniszczeń powstałych w wyniku rosyjskiej inwazji. Pomimo zniszczonych budynków mieszkalnych, obiektów użyteczności publicznej i przestrzeni wspólnych, nadal są i będą domem dla ponad 31 milionów ludzi. Nawet po zakończeniu wojny będą nosiły ślady działań militarnych i cierpienia, stając się żywymi miejscami pamięci. Jak sprawić, by znów stały się miejscami, w których dobrze jest żyć?

Rezultatem procesu projektowego mogą być (ale nie muszą) np. pomysły na nadanie nowego życia, znaczenia lub funkcji zniszczonej infrastrukturze miejskiej i odpadom powstałym w wyniku wojny.

Rewilding the night  

Ukraińska przyroda stanie się po wojnie przedmiotem zainteresowania – ludzie będą chcieli odwiedzać Ukrainę i wspierać jej gospodarkę poprzez turystykę. W obliczu tej szansy, istotne będzie zachowanie jej wyjątkowego środowiska naturalnego.

Jak przekonują autorzy projektu – szansą może być astroturystyka i turystyka w symbiozie z naturą. Ukraina już przed wojną mogła poszczycić się znacznie ciemniejszym niebem nocą, niż większość jej zachodnich sąsiadów. To dobre dla wielu gatunków, pozwala też na obserwacje astronomiczne i tworzy warunki do astrofotografii.  

- (…) W tym właśnie kontekście - potencjału związanego z ciemnym niebem - zastanawiamy się jak w perspektywie powojennej odbudowy środowiska i gospodarki możemy myśleć odpowiedzialnie m.in. o turystyce, ekologii, nowych rozwiązaniach technologicznych – mówi Veronika Delenhevych.

Revitalizing education

Na przestrzeni lat, zwłaszcza w Europie, zdążyliśmy przywyknąć do codziennego dostępu do edukacji. Lecz co w sytuacji, kiedy nie ma szkoły, do której można chodzić? Co jeśli formy nauczania, które znamy, nie są dostępne dla wszystkich?

Z powodu wojny ukraiński system edukacji został poważnie nadwyrężony. Zniszczone budynki, przerwane programy nauczania, brak kadry nauczycielskiej (rozproszonej po Ukrainie, Europie i świecie) oraz migracja dzieci i młodzieży, które straciły dostęp do swoich szkół - wszystko to stwarza potrzebę natychmiastowej interwencji.

Jak w istniejących okolicznościach możemy zaproponować alternatywne modele kształcenia i uczenia się? Jeśli nie szkoła, jaką znaliśmy przed wojną, to co? – Pytają organizatorzy.

Co stanie się później wypracowanymi rozwiązaniami?

– Będziemy starali się zadbać o dalszy rozwój koncepcji stworzonych przez grupy (…). W zależności od końcowych rezultatów, będziemy starali się podejmować działania pod konkretne wymagania danego konceptu i zachęcać do współpracy zewnętrznych partnerów – tłumaczy Veronika Delenhevych.

Zgodnie z regulaminem SPLOT UA Residency, wszystkie koncepty udostępnione zostaną publicznie na licencji CC BY-NC-ND 4.0, tj. „Attribution – Non Commercial – No Derivatives 4.0 International”.   

– Chcielibyśmy, żeby rzeczywiście przysłużyły się większemu dobru społecznemu – dodaje Delenhevych.

SPLOT UA Residency – kto może wziąć udział w programie

Nabór trwa do 30 listopada 2022.

Uczestnicy i uczestniczki muszą:

  • być obywatelami Ukrainy przebywającymi obecnie w Polsce w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę
  • być w wieku 18-30 lat
  • komunikować się w języku angielskim.

Więcej informacji znajdzie na stronie projektu.

Źródło: materiały organizatorów

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl