Do konsultacji społecznych zapraszani są mieszkańcy Wrocławia, ze szczególnym uwzględnieniem osób zainteresowanych tematem pracowni artystycznych.
W 2020 r. organizowane były debaty, spotkania i warsztaty w formie online. Etap ten zakończył się raportem, który dostępny jest na stronie Wrocław Rozmawia.
Wnioski z pierwszego etapu
Analiza głosów osób uczestniczących w I etapie konsultacji daje obraz oczekiwanych zmian, a mianowicie:
- obecna procedura nie spełnia oczekiwań i potrzeb środowiska artystycznego;
- potrzebna jest większa liczba lokali przeznaczonych na pracownie;
- należy poszerzyć udział środowiska artystycznego w procedurze przyznawania pracowni;
- konieczne jest wprowadzenie skuteczniejszych narzędzi do weryfikacji sposobu wykorzystywania pracowni, w tym przejrzystość w użytkowaniu wynajmowanych pomieszczeń;
- należy wprowadzić dodatkowe kryteria oceny wniosków o przyznanie pracowni: plany wykorzystywania pracowni, wizja rozwoju artystycznego, współpraca ze środowiskiem.
Uczestnicy konsultacji zauważają nowy trend w postrzeganiu roli pracowni artystycznych. Pracownia przestaje być zacisznym miejscem do pracy, a zyskuje rolę kulturotwórczą.
Pojawiły się też głosy w sprawie zmiany modelu funkcjonowania i wykorzystywania pracowni, w tym możliwość wynajmowania pomieszczeń na krótki okres: godziny, dni albo czas trwania projektu.
Drugi etap konsultacji
Od 13 czerwca do 9 lipca trwa drugi etap konsultacji. Przewidziano trzy formy: e-formularz opinii, e-spotkanie i dwa spotkania w pracowni.
– Podczas pierwszego spotkania, które miało miejsce 29 czerwca, artystka opowiadała o wyzwaniach związanych z remontem przyznanego lokalu i zaletach posiadania tytułu do niego – mówi Dorota Ciastek, zastępca dyrektora Wydziału Kultury.