wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:05

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Wrocławianie rozmawiają o zasadach przyznawania i funkcjonowania pracowni artystycznych
Na pierwszym planie puszki z pędzlami, w dali na tle dużych obrazów siedzi mężczyzna i czyta książkę. Pracownia artystyczna Pawła Baśnika (zdjęcie ilustracyjne) Tomasz Hołod
Na pierwszym planie puszki z pędzlami, w dali na tle dużych obrazów siedzi mężczyzna i czyta książkę. Pracownia artystyczna Pawła Baśnika (zdjęcie ilustracyjne)

We Wrocławiu trwa drugi etap konsultacji społecznych o przyznawaniu pracowni artystycznych. Pierwszy etap odbył się pod koniec 2020 roku. W tym roku zarysowane wówczas problemy są szeroko dyskutowane. Celem debaty jest weryfikacja dotychczasowych rozwiązań i wprowadzenie ewentualnych zmian.

Do konsultacji społecznych zapraszani są mieszkańcy Wrocławia, ze szczególnym uwzględnieniem osób zainteresowanych tematem pracowni artystycznych.

W 2020 r. organizowane były debaty, spotkania i warsztaty w formie online. Etap ten zakończył się raportem, który dostępny jest na stronie Wrocław Rozmawia.

Wnioski z pierwszego etapu

Analiza głosów osób uczestniczących w I etapie konsultacji daje obraz oczekiwanych zmian, a mianowicie:

  • obecna procedura nie spełnia oczekiwań i potrzeb środowiska artystycznego;
  • potrzebna jest większa liczba lokali przeznaczonych na pracownie;
  • należy poszerzyć udział środowiska artystycznego w procedurze przyznawania pracowni;
  • konieczne jest wprowadzenie skuteczniejszych narzędzi do weryfikacji sposobu wykorzystywania pracowni, w tym przejrzystość w użytkowaniu wynajmowanych pomieszczeń;
  • należy wprowadzić dodatkowe kryteria oceny wniosków o przyznanie pracowni: plany wykorzystywania pracowni, wizja rozwoju artystycznego, współpraca ze środowiskiem.

Uczestnicy konsultacji zauważają nowy trend w postrzeganiu roli pracowni artystycznych. Pracownia przestaje być zacisznym miejscem do pracy, a zyskuje rolę kulturotwórczą.

Pojawiły się też głosy w sprawie zmiany modelu funkcjonowania i wykorzystywania pracowni, w tym możliwość wynajmowania pomieszczeń na krótki okres: godziny, dni albo czas trwania projektu.

Drugi etap konsultacji

Od 13 czerwca do 9 lipca trwa drugi etap konsultacji. Przewidziano trzy formy: e-formularz opinii, e-spotkanie i dwa spotkania w pracowni.

– Podczas pierwszego spotkania, które miało miejsce 29 czerwca, artystka opowiadała o wyzwaniach związanych z remontem przyznanego lokalu i zaletach posiadania tytułu do niego – mówi Dorota Ciastek, zastępca dyrektora Wydziału Kultury.

Uczestniczący wskazali też inne rozwiązania, nad którymi ich zdaniem powinno pochylić się miasto. Na przykład wykorzystanie pustostanów czy witryn pustych lokali użytkowych, jeżeli są własnością komunalną.
Dorota Ciastek, zastępca dyrektora Wydziału Kultury

Chętni do 9 lipca mogą jeszcze wyrazić swoją opinię przez formularz dostępny na stronie internetowej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl