Każdy może zagłosować jeden raz, wybierając z listy projektów:
- jeden osiedlowy
- i jeden ponadosiedlowy.
Głosować może każdy mieszkaniec Wrocławia, bez względu na wiek (prawo głosu mają również dzieci!), miejsce zameldowania i obywatelstwo.
WBO. Jak zagłosować? [zasady]
Najłatwiej zagłosować w WBO za pomocą formularza elektronicznego, który opublikowany zostanie na tej stronie w piątek 27.09 około godz. 9 rano. Żeby zagłosować, należy zaznaczyć wybrane projekty i podać nr telefonu komórkowego. Na ten numer zostanie wysłany SMS z kodem potwierdzającym głos. Dopiero po wprowadzeniu w aplikacji do głosowania kodu aktywacyjnego głos zostanie zapisany w systemie. Głosujący nie ponosi żadnych kosztów.
Ci, którzy wolą zagłosować na formularzu papierowym, będą mogli to zrobić osobiście w jednym z czterech punktów do głosowania:
- Centrum Obsługi Mieszkańca przy ul. Zapolskiej 4
- COM przy pl. Nowy Targ 1-8
- COM przy ul. Legnickiej 58 (CH Magnolia)
- COM przy al. Kromera 44.
Głosowanie zakończy się 14 października o godz. 23:59:59.
Wrocławski Budżet Obywatelski. Zmiany w całym mieście
W ciągu ostatnich 5 lat (2019-24) we Wrocławiu zrealizowano 165 inwestycji z WBO. Znajdują się wśród nich otwarta niedawno ścieżka rowerowa wzdłuż Oławy, makieta osiedla gazowników na Tarnogaju, psi wybieg na Szczepinie czy plac zabaw Średniowieczny Wrocław w parku Tysiąclecia. Kolejnych 36 projektów jest w trakcie prac.
Galeria zdjęć
WBO. Ile trzeba głosów?
Wszystko zależy od frekwencji. W 2023 r. do zwycięstwa potrzebne było:
- 2555 głosów dla projektu osiedlowego,
- 3184 głosy dla projektu ponadosiedlowego.
Małe osiedla też wygrywają w WBO
Nawet małe osiedla potrafią – łącząc siły z innymi, wygrywać w głosowaniu. Na Widawie w 2022 zameldowanych było nieco ponad 1700 osób. Tego samego roku ukończono tu urządzanie parku przy ul. Melioranckiej - wygrana w WBO. Jak to możliwe?
Dzięki koalicji z innymi osiedlami i głosowaniu pod wspólnym szyldem. Jeden projekt ponadosiedlowy łączył mniejsze inwestycje na paru osiedlach. Bo w WBO klucz do zdobycia większej liczby głosów to współpraca.
Jeśli macie swojego faworyta i chcecie mu pomóc w głosowaniu, nie wahajcie się odezwać do lidera projektu. Będzie liczyło się każde wsparcie. Wszystkie ręce na pokład. A każdy głos może być tym na wagę zwycięstwa. To nie przesada, w 2022 roku w głosowaniu WBO… padł remis.
Statystyki naboru do WBO 2024
W głosowaniu WBO 2024 wezmą udział 123 projekty. W tym 65 projektów osiedlowych i 58 ponadosiedlowych.
Z czego będzie można wybierać? Najwięcej projektów – bo aż 33, liderzy zgłosili w kategorii zieleń/rekreacja. Sporo w tym roku jest także projektów pieszo-rowerowych (19), sportowych (17) czy związanych z rewitalizacją (12).
nabór projektów do WBO 2024 w infografikach
Na II etapie oceny Liderzy projektów złożyli 77 formularzy poprawkowych. 27 od oceny pozytywnej, 50 od oceny negatywnej. Spośród tych 50 projektów - 22 w wyniku poprawek zmieniło ocenę na pozytywną, a 28 pozostało negatywnych.
Złożono także 26 odwołań, 6 z nich uwzględniono, 20 nie uwzględniono.
W załączniku poniżej znajdziecie listę wszystkich projektów, na które głosować będzie można w WBO 2024.