wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Trwające konsultacje
  5. W jaki sposób konsultujemy?

Każde konsultacje społeczne są inne, ale wypracowaliśmy w ostatnich latach kilka sprawdzonych metod zbierania opinii mieszkańców i mieszkanek. Poniżej znajdziecie krótkie opisy każdej z nich.

Formularz opinii

Formularz publikowany jest na stronie internetowej konsultacji społecznych. Najczęściej zawiera pytania otwarte, w których prosimy o podzielenie się opinią i wpisanie własnych odpowiedzi. Czasami traficie w nim także na pytania zamknięte, polegające na wyborze spośród podanych odpowiedzi. Formularze są intuicyjne i proste w obsłudze. Od jednego pytania przechodzimy do następnego, a na końcu klikamy w przycisk „Zakończ formularz i wyślij”. Dzięki tej formie konsultacji możecie wziąć w nich udział bez wychodzenia z domu.

Spotkanie

W wielu przypadkach spotykamy się z Wami na żywo, zawsze w umówionym miejscu i o konkretnej godzinie. Informacje te podane są na stronie konsultacji. Jeśli spotkanie jest plenerowe, znajdziecie nas w terenie tam, gdzie postawiony został błękitny rower lub wózek.

Projektantka omawia na podwórku koncepcję jego odnowy. Andrzej Skobejko
Projektantka omawia na podwórku koncepcję jego odnowy.

Narada obywatelska

Narada obywatelska jest metodą przygotowywania rekomendacji w przypadku złożonych spraw. Polega na tym, że do dyskusji zaprasza się określoną liczbę osób wybranych losowo, by reprezentowały interesy różnych grup społecznych.

Uczestnicy i uczestniczki narady wysłuchują specjalistów i zaangażowanych stron, następnie rozmawiają na temat, którego dotyczy narada. Owocem ich pracy są rekomendacje wskazujące najlepsze możliwe rozwiązanie. Zasady organizacji i przebiegu narady reguluje regulamin.

Punkt konsultacyjny

To konsultacje w terenie. Czekamy na was z informacją o konsultowanym problemie, udzielamy potrzebnych informacji. Często towarzyszy nam błękitny wózek lub specjalny rower konsultacyjny.  Nie trzeba przychodzić do nich na umówioną godzinę (jak w przypadku spotkania konsultacyjnego). Punkt konsultacyjny działa w podanych na stronie konsultacji godzinach (np. od 17.00 do 19.00) i można podejść do niego w dowolnie wybranym momencie, aby zostawić swoją opinię w danej sprawie.

Punkt konsultacyjny na przystanku. Dyskusja moderatorów z mieszkańcami. Spisywanie opinii. W centrum błękitny wózek konsultacyjny. Tomasz Hołod
Punkt konsultacyjny na przystanku. Dyskusja moderatorów z mieszkańcami. Spisywanie opinii. W centrum błękitny wózek konsultacyjny.

W punkcie konsultacyjnym zawsze obecna jest osoba, która udzieli wszelkich niezbędnych informacji. Wasze opinie zbieramy najczęściej do przygotowanej w tym celu urny.

Spacer badawczy

Spacery badawcze moderowane przez osobę prowadzącą pozwalają na wspólną z mieszkańcami rozmowę o miejscach wymagających zmian lub interwencji, a także np. na skonfrontowanie założeń projektowych z rzeczywistością w terenie.

Rozmowa mieszkańców podwórka podczas konsultacji osiedlowych. Na pierwszym planie błękitny rower i wózek  konsultacyjny. Krzysztof Ziental
Rozmowa mieszkańców podwórka podczas konsultacji osiedlowych. Na pierwszym planie błękitny rower i wózek konsultacyjny.

Narada sąsiedzka

W przypadku podwórek i miejsc, których głównymi użytkownikami są osoby mieszkające w bezpośrednim sąsiedztwie, organizujemy sąsiedzkie narady. To bardziej kameralne spotkania, stwarzające szansę na wypracowanie wspólnego sąsiedzkiego stanowiska na dany temat.

Spotkania stolikowe

Dwie dłonie wskazujące na fragmenty projektu leżącego na stole. Olga Szelc
Dwie dłonie wskazujące na fragmenty projektu leżącego na stole.

W celu głębszego przepracowania omawianych problemów, organizujemy spotkania w formule warsztatów. Uczestnicy dzielą się na stoliki tematyczne (lub – w przypadku spotkania online – na pokoje tematyczne) i w mniejszych zespołach analizują przedstawione zagadnienia.

Konsultacje młodych

Dzieci i młodzież konsultują we Wrocławiu te same zagadnienia, co dorośli. Tematy są poważne, a formuła spotkań dostosowana do wieku i potrzeb poznawczych uczestników. Młodzi wrocławianie i wrocławianki pracują na wielkoformatowych mapach, biorą udział w przygotowywanych z myślą o nich spacerach badawczych, biorą udział w warsztatach.

Reklama