wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:45

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Trwające konsultacje
  5. W jaki sposób konsultujemy?
Narada obywatelska w sprawie ulicy Ruskiej fot. Tomasz Hołod
Narada obywatelska w sprawie ulicy Ruskiej

Każde konsultacje społeczne są inne, ale wypracowaliśmy w ostatnich latach kilka sprawdzonych metod zbierania opinii mieszkańców i mieszkanek. Poniżej znajdziecie krótkie opisy każdej z nich.

Formularz opinii

Formularz publikowany jest na stronie internetowej konsultacji społecznych. Najczęściej zawiera pytania otwarte, w których prosimy o podzielenie się opinią i wpisanie własnych odpowiedzi. Czasami traficie w nim także na pytania zamknięte, polegające na wyborze spośród podanych odpowiedzi. Formularze są intuicyjne i proste w obsłudze. Od jednego pytania przechodzimy do następnego, a na końcu klikamy w przycisk „Zakończ formularz i wyślij”. Dzięki tej formie konsultacji możecie wziąć w nich udział bez wychodzenia z domu.

Spotkanie

W wielu przypadkach spotykamy się z Wami na żywo, zawsze w umówionym miejscu i o konkretnej godzinie. Informacje te podane są na stronie konsultacji. Jeśli spotkanie jest plenerowe, znajdziecie nas w terenie tam, gdzie postawiony został błękitny rower lub wózek.

Narada obywatelska

Narada obywatelska jest metodą przygotowywania rekomendacji w przypadku złożonych spraw. Polega na tym, że do dyskusji zaprasza się określoną liczbę osób wybranych losowo, by reprezentowały interesy różnych grup społecznych.

Uczestnicy i uczestniczki narady wysłuchują specjalistów i zaangażowanych stron, następnie rozmawiają na temat, którego dotyczy narada. Owocem ich pracy są rekomendacje wskazujące najlepsze możliwe rozwiązanie. Zasady organizacji i przebiegu narady reguluje regulamin.

Punkt konsultacyjny

To konsultacje w terenie. Czekamy na was z informacją o konsultowanym problemie, udzielamy potrzebnych informacji. Często towarzyszy nam błękitny wózek lub specjalny rower konsultacyjny.  Nie trzeba przychodzić do nich na umówioną godzinę (jak w przypadku spotkania konsultacyjnego). Punkt konsultacyjny działa w podanych na stronie konsultacji godzinach (np. od 17.00 do 19.00) i można podejść do niego w dowolnie wybranym momencie, aby zostawić swoją opinię w danej sprawie.

W punkcie konsultacyjnym zawsze obecna jest osoba, która udzieli wszelkich niezbędnych informacji. Wasze opinie zbieramy najczęściej do przygotowanej w tym celu urny.

Spacer badawczy

Spacery badawcze moderowane przez osobę prowadzącą pozwalają na wspólną z mieszkańcami rozmowę o miejscach wymagających zmian lub interwencji, a także np. na skonfrontowanie założeń projektowych z rzeczywistością w terenie.

Narada sąsiedzka

W przypadku podwórek i miejsc, których głównymi użytkownikami są osoby mieszkające w bezpośrednim sąsiedztwie, organizujemy sąsiedzkie narady. To bardziej kameralne spotkania, stwarzające szansę na wypracowanie wspólnego sąsiedzkiego stanowiska na dany temat.

Spotkania stolikowe

W celu głębszego przepracowania omawianych problemów, organizujemy spotkania w formule warsztatów. Uczestnicy dzielą się na stoliki tematyczne (lub – w przypadku spotkania online – na pokoje tematyczne) i w mniejszych zespołach analizują przedstawione zagadnienia.

Konsultacje młodych

Dzieci i młodzież konsultują we Wrocławiu te same zagadnienia, co dorośli. Tematy są poważne, a formuła spotkań dostosowana do wieku i potrzeb poznawczych uczestników. Młodzi wrocławianie i wrocławianki pracują na wielkoformatowych mapach, biorą udział w przygotowywanych z myślą o nich spacerach badawczych, biorą udział w warsztatach.

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl