Informacja: Biuro Rozwoju Gospodarczego UM Wrocławia
Spotkanie w tej sprawie odbędzie się 24 października 2018 roku (środa) w Urzędzie Miejskim Wrocławia, ul. Zapolskiej 4, pok. 156, o godz. 12.00. Naszym celem będzie doprecyzowanie idei funkcjonowania tego miejsca i przedyskutowanie zakładanych kierunków działania Infopunktu Biznesowego dla Centrum Staromiejskiego, wymiana poglądów o potencjale ulicy Piłsudskiego i okolic, możliwościach pracy i współpracy oraz wspierania takiego miejsca.
Liczymy na Wasz udział, a zgłoszenia prosimy przesyłać do dnia 18 października 2018 na adres [email protected]
Więcej informacji - Małgorzata Golak, Biuro Rozwoju Gospodarczego UM Wrocławia, 71 777 78 29
Od dwóch lat Miasto przeprowadza różne działania mające na celu „ożywienie” ulicy Marszałka J. Piłsudskiego. Poza inwestycjami w infrastrukturę, realizowane są również działania „miękkie”, służące nawiązaniu i intensyfikacji relacji z mieszkańcami oraz innymi użytkownikami ulicy. Biuro Rozwoju Gospodarczego w ramach projektu „Boostinno” realizowanego ze środków programu URBACT zajęło się tą przestrzenią w celu poszukiwania miejsc innowacji społecznych we Wrocławiu, a z grantu projektu „Akcja Inkubacja” sfinansowało możliwość przetestowania takiej innowacji. W tym celu wspólnie ze studentami wrocławskich uczelni, mieszkańcami i ekspertami od handlu, stworzyliśmy wizję rozwoju ulicy w ramach projektu „Z WIRTUALU DO REALU. Ulica handlowa – przestrzeń miejska współtworzona przez młodych”. Powstały interesujące koncepcje, które pokazały, że nawet stosunkowo niewielkie zmiany mogą zrobić wielką różnicę.
Jedną z rekomendacji płynących z powyższych projektów – w zasadzie najważniejszą – jest stworzenie miejsca animowania życia gospodarczego i społecznego (w rodzaju Infopunktu, jaki działa na Nadodrzu) nakierowanego przede wszystkim na rozwój przedsiębiorczości i kreowanie oferty ulicy atrakcyjnej dla mieszkańców i nie tylko.
Patrząc na pustostany i mały ruch pieszy – głównie na odcinku od pl. Legionów do skrzyżowania z ul. Świdnicką – można zastanawiać się, czy w ogóle jest to możliwe. We Wrocławiu, jak pokazują nasze dotychczasowe doświadczenia - wyzwania nie przerażają, a motywują do działaniaJ. Najtrudniejszym odcinkiem całej arterii jest fragment od placu Legionów do ul. Bałuckiego. W ubiegłym roku miasto udostępniło do wynajmu lokal, do którego wprowadziła się znana projektantka mody, a w ślad za nią w okolicy zaczynają otwierać się inne koncepty – zarówno modowe, jak i ukierunkowane na konkretnych odbiorców. Niektóre tradycyjne lokale, działające tu od lat, przeszły lifting, jedni inspirują drugich - machina zmian ruszyła! Jest jeszcze kilka pustostanów, ale mamy nadzieję, że szybko się zapełnią (w tym celu Biuro Rozwoju Gospodarczego organizuje Giełdę Nieruchomości, aby wspomóc właścicieli lokali w znalezieniu najemców).
Atrakcyjna oferta biznesowa jest niezbędna do podniesienia walorów ulicy. Najbardziej pożądane jest stworzenie miejsca nastawionego na rozwój przedsiębiorczości, przenikającej się z kulturą (tak bardzo obecną na tej ulicy), w którym odbywać się będą wydarzenia promujące lokalny biznes, gdzie można będzie spotkać interesujące osoby, poznać najnowsze trendy, docenić lokalne smaki i smaczki... Miejsca żywego, energetycznego i ciekawego. Aby tak się stało potrzebujemy ponadprzeciętnego i niestandardowego animatora tej przestrzeni!
Przypominamy, zgłoszenia prosimy przesyłać do dnia 18 października 2018 na adres [email protected]
Zobacz więcej:
Wrocław ma nową wizję Piłsudskiego – projekt doceniono w Paryżu i Brukseli