wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Światowy Dzień NGO 2021
Organizacje pozarządowe animują wiele działań lokalnych fot. Fundacja EMMA / Wielopokoleniowe Centrum Aktywności
Organizacje pozarządowe animują wiele działań lokalnych

27 lutego obchodzimy Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych. We Wrocławiu NGO są nieodzownym i wypróbowanym partnerem miasta w realizacji ważnych zadań społecznych. To prawdziwi specjaliści. Dziękujemy za Waszą obecność.

Ze wszystkich organizacji i stowarzyszeń pozarządowych działających na terenie Dolnego Śląska (ponad 10 000) około 41% mieści się we Wrocławiu. Każdego roku Wrocław podpisuje kilkaset umów z organizacjami pozarządowymi. W roku 2020 miasto ogłosiło 212 konkursów dla NGO, w tym samym okresie obowiązywały także 854 umowy z NGO na łączną wartość ponad 100 milionów złotych. Część środków pochodziła z budżetu gminy, a część z powiatu.

- W Programie współpracy Miasta Wrocławia z organizacjami pozarządowymi w roku 2021 na realizację programu zostały określone środki w wysokości 126 298 000 zł. Część z nich to już zawarte w latach poprzednich umowy wieloletnie. Takie finansowanie zadań obligatoryjnych, najczęściej opieki całodobowej, daje poczucie stabilności dla realizatorów i podopiecznych – informuje Beata Bernacka, dyrektor Wydziału Partycypacji Społecznej.

NGO realizują w mieście ważne zadania społeczne

Organizacje pozarządowe realizują szereg zadań zlecanych przez Gminę Wrocław, praktycznie we wszystkich sferach życia społecznego wrocławian.

Streetbus rozwożący ciepłe posiłki dla potrzebujących

Streetbus rozwożący ciepłe posiłki dla potrzebujących to efekt współpracy NGO z Urzędem Miejskim Wrocławia oraz z MPK Wrocław. Fot. Tomasz Hołod

Dzięki nim możliwe jest prowadzenie m.in.:

  • ulicznego autobusu dla osób w kryzysie ulicznej bezdomności (Streetbus),
  • warsztatów design upcyclingowego dla osób z doświadczeniem bezdomności,
  • ośrodków pomocy społecznej, noclegowni dla bezdomnych, ośrodka wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, zespołów mieszkań chronionych, kuchni charytatywnych, magazynów przekazujących żywność na rzecz najuboższych,
  • punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego,
  • ośrodka pomocy dla osób nietrzeźwych,
  • pogotowia mediacyjnego,
  • Wrocławskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3,
  • Centrów Aktywności Lokalnej

oraz wielu innych działań z zakresu, kultury, edukacji, wychowania, sportu i in.

Centra Aktywności Lokalnej – wsparcie dla społeczności osiedlowych

zajęcia z Centrum Aktywności Lokalnej na Księżu Małym

Zajęcia w otwartym niedawno Centrum Aktywności Lokalnej na Księżu Małym, fot. Fundacja Księże

Z roku na rok poszerza się także oferta prowadzonych głównie przez organizacje pozarządowe Centrów Aktywności Lokalnej (CAL). Tylko w ciągu ostatnich 4 miesięcy w stolicy Dolnego Śląska otwarte zostały 3 nowe CAL-e. (Przeczytaj również: Nowe miejsca na mapie Centrów Aktywności Lokalnej.) We Wrocławiu funkcjonuje już 14 CALi finansowanych lub współfinansowanych przez Gminę Wrocław. Kilkanaście innych – chociaż nie posiadają jeszcze własnych przestrzeni – aktywnie wspiera swoje społeczności lokalne.

Udział NGO w konsultacjach społecznych

Od 2019 roku konsultacje społeczne zlecane przez miasto przeprowadzane są przez niezależne organizacje pozarządowe. – Partner społeczny nadaje obiektywizmu działaniom, sprzyja przejrzystości procesów – tłumaczy Krzysztof Ziental.

Wyłoniona w otwartym konkursie organizacja (aktualnie jest to FEPS) przygotowuje konsultacje pod względem merytorycznym. Organizuje także spotkania i sporządza sprawozdanie.

W 2020 roku – mimo panującej pandemii – udało się przeprowadzić 17 procesów konsultacyjnych (w znacznej mierze dzięki narzędziom online). W tym roku planowanych jest od 30 do 40 konsultacji, których przeprowadzenie powierzone zostanie NGO.

Przeczytaj więcej o konsultacjach społecznych we Wrocławiu.

Wrocławskie NGO zdały egzamin w trakcie pandemii

Punkt poboru maseczek przy ulicy Igielnej

Punkt poboru maseczek przy ulicy Igielnej, zorganizowany w kwietniu 2020 przez wrocławskie organizacje pozarządowe i grupy nieformalne. Fot. Maciej Wołodko

Organizacje pozarządowe aktywnie włączyły się także w walkę z pandemią koronawirusa. Już w kwietniu 2020 roku na apel Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych odpowiedziało blisko 100 organizacji społecznych. Stworzyły bazę danych na temat swoich zasobów, które mogą zostać wykorzystane do pomocy w czasie pandemii.

Zebrane informacje publikowane są na portalu www.wro-ngo.pl. W trudnych miesiącach lockdownu z bazy danych korzystali zarówno mieszkańcy, jak i jednostki miejskie, którym ułatwiała koordynację działań pomocowych.

Organizacje społeczne i podmioty ekonomii społecznej błyskawicznie zareagowały także na dotkliwe na pierwszym etapie pandemii braki w zaopatrzeniu. Akcje szycia maseczek podjęły wówczas m.in. Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej oraz Spółdzielnia Socjalna PANATO. (Przeczytaj również: Wrocławianie szyją maseczki ochronne.)

Kongres inny niż zwykle, bo w cieniu COVID-19

Kongres Wrocławskich Organizacji Pozarządowych w 2019

Rok wcześniej, w 2019 roku Kongres Wrocławskich Organizacji Pozarządowych mógł odbyć się jeszcze bez maseczek. Fot. Janusz Krzeszowski

W cieniu pandemii udało się także przeprowadzić czwarty Kongres Wrocławskich Organizacji Pozarządowych. W dniach 17-20 czerwca 2020 przedstawiciele kilkudziesięciu NGO spotkali się (w znacznej mierze wirtualnie), by rozmawiać o społeczeństwie obywatelskim w obliczu kryzysu demokracji.

Przeczytaj również: Rozpoczął się 4. Kongres Wrocławskich Organizacji Pozarządowych

- Jesteśmy w trakcie epidemii, która była dużym wyzwaniem i... niestety wciąż nim jest. Nie udałoby nam się przez to przejść, gdyby nie współpraca z organizacjami pozarządowymi. One w większości zdały egzamin. Warto zaznaczyć, że skuteczne okazały się m.in. partnerstwa NGO-sów z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Dzięki nim nie tylko mieliśmy dokładniejsze informacje o osobach potrzebujących wsparcia, ale ta pomoc docierała również szybciej – mówił wówczas Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Ile jest organizacji pozarządowych we Wrocławiu?

Wydział Partycypacji Społecznej prowadzi bazę danych o organizacjach pozarządowych – Generator NGO. Według stanu na dzień 31 grudnia 2020 r. ewidencjonowanych w nim było 4639 organizacji. 500 z nich posiada siedziby poza miastem, ale znajdują się w bazie ponieważ realizują na terenie Wrocławia zadania publiczne lub ubiegają się o ich realizację. Siedzibę w naszym mieście ma 4139 organizacji pozarządowych, w tym:

  • 1482 fundacji,
  • 2124 stowarzyszeń zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym,
  • 136 stowarzyszeń zwykłych,
  • 139 klubów sportowych, których statuty nie przewidują prowadzenia działalności gospodarczej,
  • 111 uczniowskich klubów sportowych,
  • 13 związków sportowych,
  • 20 związków stowarzyszeń,
  • 102 organizacje powstałe na mocy przepisów prawnych państwo – kościół,
  • 1 związek wyznaniowy,
  • 11 organizacji o innych formach prawnych.

Przeczytaj również: Strategia rozwoju współpracy Wrocławia z NGO na lata 2018-2022

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl