wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

29°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:15

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Powiedz nam, jak... czyli Wrocław konsultuje

Mija 6 lat od momentu, w którym miasto postawiło na silniejsze zaangażowanie mieszkańców w procesy współdecydowania o sprawach Wrocławia i powołało obecny Wydział Partycypacji Społecznej. Podwórka, ulice, parkowanie, czy rewitalizacja to tylko niektóre z konsultowanych na co dzień tematów. Łącznie od 2015 roku do dziś procesy konsultacji społecznych odbyły się już 100 razy.

– Konsultacje społeczne to najlepszy sposób na pozyskanie pogłębionej wiedzy na temat potrzeb i problemów mieszkańców poszczególnych osiedli, ulic, budynków. Urzędnicy i projektanci nie mieliby bez nich pełnej wiedzy. To dzięki konsultacjom możemy rozważyć wszystkie opinie, argumenty, głosy za i przeciw – mówi Beata Bernacka, dyrektor Wydziału Partycypacji Społecznej.

Jak to działa od kuchni

Konsultacje co do zasady przeprowadza się na wniosek jednostek miejskich, prezydenta miasta, lub rady miejskiej. W Wydziale Partycypacji Społecznej zajmuje się nimi Dział ds. Partycypacji.

– Konsultując chcemy być bliżej mieszkańców. Spotkania staramy się organizować lokalnie. Korzystamy z różnych form kontaktu: spotkań, spacerów badawczych, warsztatów, ankiet, formularzy opinii online – wylicza Krzysztof Ziental, kierownik Działu ds. Partycypacji.

Konsultacje społeczne przystanku przy ul. Świdnickiej

Konsultacje społeczne przystanku przy ul. Świdnickiej, źródło: archiwum Wrocław Rozmawia

Zapowiedzi wszystkich konsultacji pojawiają się z wyprzedzeniem na stronie Wrocław Rozmawia (www.wroclaw.pl/rozmawia). Znajdziecie tam również galerie zdjęć konsultowanych obszarów, opisy, dokumenty, czy elektroniczne formularze pozwalające zgłosić swoje opinie, sprzeciw czy wyraz aprobaty. Po każdych konsultacjach, redagowany jest i publikowany na Wrocław Rozmawia podsumowujący je raport.

Młodzi też konsultują!

W wielu przypadkach (w szczególności kiedy tematem są podwórka, parki, przestrzenie osiedlowe), do konsultacji zapraszani są również najmłodsi wrocławianie. Perspektywa dzieci i młodzieży jest często odmienna od wizji dorosłych, dlatego warto zapytać ich samych, czego potrzebują i jak postrzegają swoją okolicę. Jednocześnie, uczestnicząc w konsultacjach, od najmłodszych lat uczą się odpowiedzialności za swoje miasto.

To nie urzędnicy piszą pytania

Od 2019 roku konsultacje społeczne zlecane przez miasto przeprowadzane są przez niezależne organizacje pozarządowe. – Partner społeczny nadaje obiektywizmu działaniom, sprzyja przejrzystości procesów – tłumaczy Krzysztof Ziental.

Wyłoniona w otwartym konkursie organizacja (aktualnie jest to FEPS) przygotowuje konsultacje pod względem merytorycznym. Organizuje także spotkania i sporządza sprawozdanie.

– Organizując konsultacje szukamy współpracy z partnerami lokalnymi: NGO, radami osiedla, Centrami Aktywności Lokalnej, grupami nieformalnymi – mówi Tadeusz Mincer, lider konsultacji z Fundacji na rzecz Studiów Europejskich.

Sprawy lokalne i strategiczne

przykładowe konsultacje społeczne w latach 2015-2020

Wrocławianie najczęściej pytani są o opinię w sprawie konkretnych, lokalnych inwestycji. Część konsultacji dotyczy jednak spraw strategicznych, takich jak polityka transportowa (temat przeprowadzonego w 2020 roku Panelu Obywatelskiego), czy kształt dokumentów (strategii, planów, studiów) określających miejską politykę na następne lata.

Na 2021 rok zgłoszono ponad 30 tematów do konsultacji. Pierwsze z nich poświęcone są parkowi Krzyckiemu i rozpoczynają się 1 marca.

Link: strona konsultacji społecznych we Wrocławiu

Mieszkaniec to tak naprawdę inwestor

- Musimy pamiętać, że mieszkaniec to tak naprawdę inwestor. A inwestora pyta się, czego on chce. I chociaż architekci związani są zwykle umową bezpośrednio z gminą, która zamawia u nich projekt, to tak naprawdę za tymi publicznymi pieniędzmi stoi każdy z podatników. Dlatego opinie mieszkańców są tak istotne. Konsultując zmiany w przestrzeni publicznej, pytamy o zdanie zarówno obecnych, jak i potencjalnych użytkowników - mówi Krzysztof Ziental.

Spacer konsultacyjny w dolinie Olszówki Krzyckiej

Spacer konsultacyjny w dolinie Olszówki Krzyckiej fot. Marcin Biodrowski

Udział w konsultacjach społecznych nie jest trudny

- Udział w konsultacjach nie jest trudny, nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy wysłuchać czego dotyczy przedsięwzięcie, zadać pytania, opowiedzieć o swoich wątpliwościach, zgłosić swoje postulaty. To pozwala urzędowi nie tylko uniknąć błędów w planowaniu inwestycji, ale też zrozumieć jaki jest ich sens. Konsultacje to również okazja, by poznać zdanie i potrzeby swoich sąsiadów.

Nasza Fundacja od kilku lat zajmuje się prowadzeniem konsultacji społecznych – we Wrocławiu i nie tylko. Staramy się, by dzięki nim głos mieszkańców i mieszkanek był jak najlepiej słyszalny - dodaje Tadeusz Mincer.

Przeczytaj również: Ruszają konsultacje w sprawie parku Krzyckiego

plakat konsultacji społecznych

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl