wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:10

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Rozpoczął się 4. Kongres Wrocławskich Organizacji Pozarządowych

W dawnej Zajezdni Dąbie przy ulicy Tramwajowej rozpoczął się 4. Kongres Wrocławskich Organizacji Pozarządowych. Przed nami kilkanaście paneli dyskusyjnych i warsztatów. Kongres potrwa do soboty 20 czerwca. W tym roku – z uwagi na sytuację epidemiczną - panele dyskusyjne odbędą się jednak online.

Tematem przewodnim tegorocznego spotkania będzie społeczeństwo obywatelskie w obliczu kryzysu demokracji. W agendzie wydarzenia nie zabraknie jednak też rozmów na temat wychodzenia z pandemii. - Będziemy rozmawiać o skutkach pandemii w różnych obszarach działalności organizacji. To będą dzieci, kultura, ekonomia społeczna, współpraca z biznesem – mówi Maria Lewandowska-Mika, prezes Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.

Wszystkie spotkania możecie śledzić od środy 17 czerwca do soboty 20 czerwca na żywo na profilu wydarzenia.

Pierwszego dnia kongresu zapytaliśmy jego uczestników, ile zmieniła epidemia

Robert Drogoś, prezes zarządu Stowarzyszenia „TRATWA”

- Reprezentuję organizację, dla której świat się wywrócił wraz z pandemią. My przez kilka lat budowaliśmy tu miejsce spotkań, wielkich wydarzeń, tłumnych. Potrafiło do nas przyjść 30 tys. ludzi w jeden weekend. Dla nas to jest dramatyczna zmiana. Przekształcić się z miejsca dużych spotkań w małe, kameralne grona. To się oczywiście dzieje. Przenosimy się coraz bardziej do internetu.

Maria Lewandowska-Mika, prezes Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych

- Jeśli chodzi o formę online, to myślę, że to będzie zmiana trwała i część wydarzeń czy spotkań będzie się odbywała już tylko w ten sposób. Bo to też usprawniło de facto naszą pracę. Zamiast 2-3 spotkań tradycyjnych, mogłam w tym samym czasie zrobić nawet do 10 spotkań online. Jednego dnia być na kilku spotkaniach. Świat przyspieszył, a nie zwolnił.

Grzegorz Tymoszyk, prezes zarządu Fundacji Umbrella, przewodniczący Wrocławskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego

- Ja porównałbym to z czasem, kiedy upowszechniła się telefonia komórkowa. To też była totalna zmiana, przyspieszenie rozmaitych działań. Z jednej strony możemy więcej robić, ale z drugiej strony – i o tym też będziemy rozmawiać na kongresie – niesie to ze sobą ryzyko wypalenia. 

Wolontariat związany z działaniami niwelującymi negatywne skutki pandemii, działa. Problem zaczyna występować z tego względu, że ta krzywa przebiegu pandemii będzie dość płaska i długa. Więc zderzyło się to z sytuacją, w której generalnie wolontariat w Polsce jest raczej wolontariatem akcyjnym, a nie długotrwałym. W związku z tym przewidywaliśmy, że wolontariusze będą się wykruszać w miarę trwania tej sytuacji i rzeczywiście tak jest. Trochę odpowiedzią na to miało być zbudowanie struktury 48 gniazd osiedlowych wrocławskiego wolontariatu antykryzysowego. Te gniazda miały być prowadzone przez lokalne organizacje pozarządowe. W tej chwili budujemy tę strukturę.

Pozarządowa Telewizja Śniadaniowa w Zajezdni Dąbie - otwarcie Kongresu

Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia

- Jesteśmy w trakcie epidemii, która była dużym wyzwaniem i... niestety wciąż nim jest. Nie udałoby nam się przez to przejść, gdyby nie współpraca z organizacjami pozarządowymi. One w większości zdały egzamin. Warto zaznaczyć, że skuteczne okazały się m.in. partnerstwa NGO-sów z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Dzięki nim nie tylko mieliśmy dokładniejsze informacje o osobach potrzebujących wsparcia, ale ta pomoc docierała również szybciej. Zadziałały kanały oficjalne i nieoficjalne. To jest bardzo dobre dla miasta i chcielibyśmy, żeby działało to nadal. Także po epidemii. Organizacje pozarządowe we współpracy z jednostkami miejskimi oraz z samorządem osiedlowym – to jest model, na którym chcemy pracować. A wypracowaliśmy go we Wrocławiu dzięki epidemii.

Program, organizatorzy i goście

Pobierz program 4. Kongresu Wrocławskich Organizacji Pozarządowych (plik pdf).

Gośćmi specjalnymi inaugurującej kongres debaty byli Janina Ochojska, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, dyrektor Fundacji im. Stafana Batorego Ewa Kulik-Bielińska oraz Jakub Wygański – prezes Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia.

Kongres organizują

Dolnośląska Federacja Organizacji PozarządowychFundacja UmbrellaFundacja "Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci"Stowarzyszenie TRATWAFundacja Eudajmonia

przy wsparciu Koalicji na rzecz Wrocławskiego Modelu Współpracy

Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich FEPSFundacja Instytut Badań i Rozwoju LokalnegoFundacja Aktywny SeniorStowarzyszenie Żółty ParasolFundacja HobbitFundacja Avant ArtRegionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych RCWIPFundacja EkoRozwojuStowarzyszenie Edukacji KrytycznejWrocławskie Centrum Rozwoju SpołecznegoMiejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl