Liczba zgłoszonych projektów: 791
W tym:
- 760 wniosków elektronicznych
- 31 wniosków papierowych
- liczba liderów: 432
Rozdział projektów na rejony
419 rejonowych małych 228 rejonowych dużych
- 98 - rejon 1 (Nadodrze, Ołbin, Stare Miasto, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Świdnickie): 65 - małe 33 - duże
- 41 - rejon 2 (Karłowice-Różanka, Kleczków): 29 - małe 12 - duże
- 47 - rejon 3 (Zacisze-Zalesie-Szczytniki, Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice, Kowale, Strachocin-Swojczyce-Wojnów): 29 - małe 18 - duże
- 26 - rejon 4 (Osobowice-Rędzin, Świniary, Lipa Piotrowska, Widawa, Polanowice-Poświętne-Ligota, Sołtysowice): 14 - małe 12 - duże
- 37 - rejon 5 (Pawłowice, Psie Pole-Zawidawie): 22 - małe 15 - duże
- 56 - rejon 6 (Przedmieście Oławskie, Księże, Brochów, Bieńkowice): 36 - małe 20 - duże
- 52 - rejon 7 (Huby, Gaj, Tarnogaj): 39 - małe 13 - duże24 - rejon 8 (Ołtaszyn, Wojszyce, Jagodno): 15 - małe 9 - duże
- 43 - rejon 9 (Gajowice, Powstańców Śląskich, Borek): 31 - małe 12 - duże
- 57 - rejon 10 (Grabiszym-Grabiszynek, Krzyki-Partynice, Oporów, Klecina): 36 - małe 21 - duże
- 23 - rejon 11 (Kuźniki, Nowy Dwór, Muchobór Mały): 17 - małe 6 - duże
- 56 - rejon 12 (Pilczyce-Kozanów-Popowice Płn., Gądów-Popowice Płd., Szczepin): 34 - małe 22 - duże: 37 - rejon 13 (Muchobór Wielki, Żerniki, Jerzmanowo-Jarnołtów-Strachowice-Osiniec)
- 24 - małe 13 - duże: 49 - rejon 14 (Leśnica, Maślice, Pracze Odrzańskie): 28 - małe 21 - duże
Podział na kategorie
- piesze/rowerowe - 176
- zieleń/rekreacja - 159
- drogowe - 129
- rewitalizacja - 66
- edukacja - 52
- sport - 39
- komunikacja zbiorowa - 37
- place zabaw - 34
- inne - 96
– Projekty papierowe wysłane pocztą jeszcze do nas wpływają i dlatego ostateczne wyniki będziemy mogli podać w połowie przyszłego tygodnia – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska z Biura Partycypacji Społecznej UMW. – Do 11 marca projekty pojawią się na stronie w pełnej wersji, ze swoją podstroną, formularzem kontaktowym do lidera projektu – dodaje.
Do końca maja trwa etap weryfikacji. Na przełomie maja i czerwca liderzy otrzymają informację zwrotną, czy ich projekty zostały prawidłowo złożone. Później nastąpi drugi etap weryfikacji. – Po pierwszym etapie żaden projekt nie odpada, żaden projekt nie jest negatywnie zweryfikowany. Po drugim etapie – do końca sierpnia będzie ostatecznie wiadomo, które projekty będą poddane głosowaniu. Głosowanie będzie na przełomie września i października – wyjaśnia Szymczak-Pomianowska.
Rodzaje projektów z tego roku są podobne jak w poprzednich edycjach WBO. Znacznie więcej jest natomiast projektów dotyczących rzeźb i pomników. – Sprawa ulokowania nowych pomników to kompetencja Rady Miejskiej Wrocławia i te projekt y będą kierowane przez nas do komisji Rady Miejskiej. Uchwała przewiduje odpowiedni tryb związany z ulokowaniem pomnika. Liderzy zostaną poinformowani o całej procedurze – wyjaśnia Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej.
Co dalej?
Teraz, do 31 maja, trwa weryfikacja projektów i na początku czerwca wszyscy liderzy zostaną poinformowani (e-mailowo lub listownie, zależy jaką formę kontaktu wybrali) o jej wynikach.
1 czerwca rozpoczyna się etap konsultacji z liderami, podczas których będzie można modyfikować projekty. Będą też trwały spotkania konsultacyjne z udziałem urzędników, na których będzie można się odnieść do wyniku weryfikacji i porozmawiać z osobami opiniującymi projekty. To będzie też czas na zawieranie koalicji, łączenie projektów lub zmianę ich zakresu. Konsultacje potrwają do 8 lipca.
Potem wszystkie zmodyfikowane projekty będą jeszcze raz zweryfikowane i te, które spełniają wymogi formalne, będą głosowane na przełomie września i października.