wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
 1. wroclaw.pl
 2. Wrocław Rozmawia
 3. Sierpień z Mikrograntami
Luba Shynder, liderka projektu mikrograntowego na Wielkiej Wyspie fot. Artur Miściorak
Luba Shynder, liderka projektu mikrograntowego na Wielkiej Wyspie

Lato w pełni, a na wrocławskich osiedlach ruszają bądź toczą się kolejne projekty realizowane dzięki programowi Mikrograntów, których liderami są osoby fizyczne i grupy nieformalne. W sierpniu tego roku czeka nas około 20 spotkań, warsztatów i osiedlowych inicjatyw. Projekty realizowane są w różnych częściach miasta.

Biskupin

„Szafy do wymiany różnościami na Wielkiej Wyspie” to cykl warsztatów w duchu „less waste”, na których poruszony zostanie temat dzielenia się używanymi przedmiotami w obrębie osiedlowej społeczności. Spotkania będą odbywały się w siedzibie rady osiedla przy ul. Pautscha 4.

W sierpniu czekają na nas 4 spotkania:

 • 1.08, 12:00-14:00 „Uratować-wyczyścić-naprawić” warsztaty z naprawy mebli i innych drobiazgów,  prowadzący: Rafał Pyster
 • 8.08, 12:00-14:00 „Czy to są śmieci? vol. 1” spotkanie i rozmowa z Kaliną Olejniczak z poznańskiej „Po-dzielni”
 • 13.08, 18:00-20:00 „Uratować-wyczyścić-naprawić” warsztaty z naprawy odzieży, prowadząca: Luba Shynder
 • 27.08, 18:00-20:00 „Ratujemy różności vol. 1” - prezentacja broszurki, wymiana doświadczeń i rozmowa o osiedlowych szafkach, prowadzące: Luba Shynder i Ewa Głowacka

Więcej informacji o projekcie.

Karłowice

„Światło w lodówce czyli Karłowice gotują się do niemarnowania” to projekt, który pomoże nam w opanowaniu sztuki gotowania smacznych rzeczy z resztek.

Ale nie tylko. W programie przewidziano także m.in. warsztaty z domowej produkcji środków czystości i kosmetyków. I to właśnie te warsztaty – poświęcone chemii domowej - odbędą się w sierpniu w Międzypokoleniowym Centrum Aktywności przy al. Kasprowicza 46.

 • 22.08, 11:00-14:00 Chemia domowa

Przeczytaj również: Jak nie marnować jedzenia – warsztaty Mikrograntów

Klecina

„Ostatnia stacja: Muzeum Klecina!” to projekt, w wyniku którego powstać ma cyfrowe Muzeum Kleciny. A pomóc mogą w tym Wasze - mieszkańców i mieszkanek Kleciny, wspomnienia i pamiątki. Wszystkie zebrane materiały będzie można z końcem września obejrzeć i posłuchać na dedykowanej Muzeum Kleciny stronie www.

Tymczasem w sierpniu czekają nas 4 spotkania warsztatowe:

 • 6.08, 17:30 Klecińskie lampiony! – warsztaty z robienia lampionów w Parku Migdałowym
 • 10, 17 i 24.08, 17:00 O…twórz się na Klecinę! – warsztaty fotografii otworkowej w Parku Migdałowym

Więcej informacji o projekcie.

Krzyki

„Bulę rusz na Krzykach” to doskonała okazja, by podczas spaceru do Parku Południowego nauczyć się grać w petanque, czyli bule. Grę tą przywieźli na Dolny Śląsk po 1945 roku polscy reemigranci z Francji, osiedlający się w rejonie wałbrzyskiego zagłębia węglowego. Bule to dyscyplina odpowiednia dla ludzi w każdym wieku i różnym stopniu sprawności fizycznej. Warto spróbować!

Zajęcia będą odbywały się w Parku Południowym przy Agawie.

 • 4.08, 17:00-20:00 - podstawy gry w petanque i odrobina historii
 • 11.08, 17:00-20:00 - podstawy gry w petanque wraz z teorią o możliwych wariantach gry / konkurencjach

Więcej informacji o projekcie.

Leśnica

„Uzdrowisko Leśnica” zaprasza kuracjuszy i kuracjuszki z całego miasta. Grupa nieformalna „Kuracjuszki” postanowiła przywrócić ducha dawnych czasów i przypomnieć o uzdrowiskowym charakterze Leśnicy, z którego słynęła ona przed laty. Spotkania i warsztaty będą odbywały się w Centrum Kultury Zamek, a przy dobrej pogodzie – w parku.

Na sierpień zaplanowano trzy:

 • 8.08, 11:00 -  Kosmetyki naturalne - warsztaty robienia naturalnych mydełek, prowadząca: Agnieszka Lasota
 • 22.08, 11:00 - Naczynie z uzdrowiska - warsztaty rysunków naszkliwnych na naczyniach użytkowych, prowadząca: Martyna Zaradkiewicz
 • 29.08, 11:00 - Uniform uzdrowiskowy - warsztaty zdobienia ubrań sitodrukiem, prowadząca: Zuzanna Tokarska

Więcej informacji o projekcie.

Ołbin

„Polish jest spoko! – conversation meetings” to cykl ośmiu otwartych spotkań nauki języka polskiego dla osób z zagranicy mieszkających we Wrocławiu.

Zajęcia ruszają we wrześniu, ale już w przedostatni piątek sierpnia organizatorzy zapraszają na inaugurujący projekt piknik, który odbędzie się w parku Tołpy.

 • 21.08, 19:00 - piknik i plenerowy pokaz filmu polskiego z angielskimi napisami

Więcej informacji o projekcie.

„Osiedlowy festiwal czytania komiksów” czyli czytelnia komiksów na świeżym powietrzu, odbędzie się w Parku Tołpy pod koniec sierpnia.

Nim to nastąpi, będzie okazja do wzięcia udziału w cyklu warsztatów komiksowo-ilustratorskich dla młodzieży (w wieku 15-18 lat), przeprowadzonych pod okiem ekspertki tej dziedziny – lokalnej graficzki, Gosi Kulik.

 • 21-23.08, 10.00-15.00 – warsztaty tworzenia komiksowego zina, Stowarzyszenie Żółty Parasol
 • 28.08, 18.00 – premiera zina
 • 29-30.08, 10.30-19.30 – plenerowa czytelnia w Parku Stanisława Tołpy

Więcej informacji o projekcie.

Pilczyce

„W rękach dzieło na Rękodzielniczej. Mój sąsiad artysta – warsztaty dla dzieci i dorosłych”. Jolanta Macała z Pilczyc zaprasza do integracji lokalnych, zakochanych w osiedlu artystów z mieszkańcami i mieszkankami tych terenów. Poprzez cykl spotkań – sąsiedzkich plenerów w Parku Pilczyckim, na zielonych przestrzeniach wokół Stawu Pilczyckiego, uczestnicy i uczestniczki projektu pod okiem twórców rozpoczną swoją przygodę z malarstwem pejzażowym i fotografią. Spotkania rozpoczynają się ODSK Piast przy ul. Rękodzielniczej 1.

 • 18, 19, 20, 21, 23 sierpnia, godz. 10:30 - 13:00 - warsztaty malarstwa akrylowego na terenie Parku Pilczyckiego
 • 22 sierpnia, godz. 16:30 - 19:00 - warsztaty malarstwa akwarelowego na terenie Parku Pilczyckiego
 • 26,28,29 sierpnia, godz. 17:00 - 19:30 - warsztaty fotograficzne na terenie Parku Pilczyckiego i całego osiedla Pilczyce
 • 27 sierpnia, godz. 11:00-13:30 - warsztaty fotograficzne na terenie Ośrodka OSWDN nr 12, przy ul. Dworskiej

Więcej informacji o projekcie.

Przedmieście Oławskie

„Pieśni uzdrawiające Wrocław”. Warsztaty ze śpiewu organizowane online dobiegają już co prawda końca, ale w sierpniu czeka nas jeszcze finałowe, podsumowujące projekt spotkanie. Jeśli pozwoli na to sytuacja, odbędzie się ono w plenerze, na Niskich Łąkach.

 • 6.08, 18:00 - spotkanie finałowe

Więcej informacji o projekcie.

Psie Pole

„Gotujemy na Psim Polu!” Przepiśnik polsko-ukraiński. Liderka tego projektu, pani Adrianna Klimaszewska, chce zaangażować do jego realizacji migrantów, którzy stanowią coraz liczniejszą grupę mieszkańców Psiego Pola. Integracyjne zajęcia kulinarne będą okazją do poszukania punktów stycznych kuchni polskiej i ukraińskiej, czy dyskusji o kuchni obu narodów. W ich rezultacie opracowana zostanie broszura z przepisami na potrawy z obu krajów.

 • 22.08 i 29.08, 12:00-14:00 – warsztaty kulinarne w Starej PiekarniZapisy na warsztaty: [email protected]

Więcej informacji o projekcie.

„Pole do działania – dziewczyńskie warsztaty aktywistyczne.” Grupa nieformalna „Polanki" zaplanowała cykl różnorodnych działań skierowanych do nastolatek z Psiego Pola, w wieku 15-18 lat. W ramach projektu autorki zakładają zrealizowanie spotkań i warsztatów edukacyjnych, które wzmocnią młode osoby w przejmowaniu inicjatywy i wesprą je w  drodze do stawania się lokalnymi liderkami. Pierwsze z serii spotkań już w sierpniu.

 • 28.08, 10:00-15:30 – spotkanie warsztatowo-dyskusyjne (Stara Piekarnia lub Fama)

Więcej informacji o projekcie.

Szczepin

„Szczepin bez maski. Razem, ale osobno odkrywamy swoje osiedle” to cykl spotkań z historią i architekturą Szczepina w tle, który wykorzysta grę dostępną w wersji analogowej mapy, pozwalającej na przeniesienie się w świat planujących budowę osiedla architektów - Marii oraz Witolda Jerzego Molickich. Gracze nie tylko odkryją ciekawostki związane z osiedlem, ale też dowiedzą się więcej o jego historii i twórcach, odwiedzając na trasie stacje ulokowane w osiedlowych sklepikach.

 • Start gry zaplanowano na 17.08 (uruchomienie aplikacji i strony).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl