wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. Strategia Wrocław 2030
  6. Rozpoczęliśmy tworzenie strategii Wrocław 2030

Rozpoczęliśmy tworzenie strategii Wrocław 2030

Data publikacji: Autor:

Mieszkańcy Wrocławia, samorządowcy, naukowcy, przedstawiciele kultury, w sumie 250 gości uczestniczyło w piątek, 22 maja, w oficjalnym rozpoczęciu procesu budowy nowej strategii rozwoju Wrocławia 2030. Uroczystość odbyła się w Sali Wielkiej Starego Ratusza.

– W 2016 roku minie 10 lat obecnej strategii Wrocław 2020. Doszliśmy do wniosku, że ze względu na dynamicznie zmieniający się świat przydałoby się strategię odświeżyć – mówił Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia i podkreślił, że nowa strategia będzie opracowywana razem z mieszkańcami: – Liczymy na społeczną burzę mózgów we Wrocławiu.

Prezydent pokreślił znaczenie nasilającej się chęci partycypacji i uczestnictwa w sprawach lokalnych mieszkańców.

Relacja z otwarcia:

– Energię społeczną i obywatelskość chcemy wykorzystać w tworzeniu nowej strategii – mówił prezydent.

Andrzej Łoś, samorządowiec i profesor Dolnośląskiej Szkoły Wyższej uczestniczył w opracowywaniu poprzednich strategii miasta.

– To swojego rodzaju fundament na którym będą budowane wszystkie polityki miejskie, od społecznej po gospodarczą – wyjaśniał dr hab Andrzej Łoś. Dla niego największym wyzwaniem w aspekcie strategii będzie demografia, wyludnianie się miast i starzenie się społeczeństwa.

– Problem wyludniania miast już dotknął Łodzi, Poznania czy Katowic – mówił Andrzej Łoś.

O tym, jak budować strategię rozwoju Wrocławia razem z mieszkańcami, mówił Przemysław Filar, prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia: – Wykorzystanie zaangażowania mieszkańców spowoduje, że będą się utożsamiać z nową strategią. To co się w niej znajdzie będzie ważne dla naszych dzieci i wnuków  – zaznaczył Przemysław Filar.

Pomysły mieszkańców już są…

Jaką wizję rozwoju Wrocławia mają mieszkańcy, można było się przekonać w niedzielę, 17 maja, podczas pikniku informacyjnego w parku Staromiejskim. Ponad 200 samoprzylepnych karteczek z pomysłami zawisło na specjalnej tablicy w centrum parku. Wśród propozycji były m.in.: więcej parków, placów zabaw, ścieżek rowerowych, poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej, bezpieczny ruch pieszych, darmowe obiekty sportowe (w tym trasy rolkowe) czy zadbanie o wygląd wrocławskich kamienic.

Przeczytaj także: Relację z pikniku w parku Staromiejskim (17.05.2015 )

Strategia z mieszkańcami

Edwin Bendyk, publicysta tygodnika „Polityka”, w swoim wykładzie pt. „Wrocław miliona mieszkańców” mówił m.in. o rozwoju miasta w aspekcie efektywnego wykorzystania kapitału ludzkiego.

Współorganizatorem w pełni otwartego i przejrzystego procesu tworzenia strategii będą aktywiści i ruchy społeczne, skupione wokół Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia. Podczas 10 tematycznych seminariów i warsztatów (dziewięć bloków tematycznych: demografia, planowanie przestrzenne, środowisko, zarządzanie miastem, gospodarka, społeczeństwo, partycypacja, mobilność, mieszkalnictwo) mieszkańcy będą mogli zaprezentować swoje poglądy, pomysły i przemyślenia w tych kluczowych dla rozwoju Wrocławia kwestiach.

Seminarium „Sytuacja demograficzna Wrocławia – stan i perspektywy”

W piątek, 22 maja, po inauguracji procesu budowy nowej strategii rozwoju Wrocław 2030 – rozpoczęło się pierwsze seminarium pt. „Sytuacja demograficzna Wrocławia – stan i perspektywy”. W Sali Sesyjnej Rady Miejskiej Wrocławia zaproszeni goście, urzędnicy magistratu i pracownicy naukowi wrocławskich uczelni omawiali następujące tematy:

  • zmiany w strukturze demograficznej Wrocławia i wrocławskiego obszaru funkcjonalnego w latach 1998-2014;
  • procesy demograficzne we Wrocławiu i ich konsekwencjach społeczno-ekonomiczne, ze szczególnym uwzględnieniem rynku pracy i systemu edukacji;
  • migracje wewnętrzne i zewnętrzne w świetle różnych źródeł danych prognozach demograficznych dla Wrocławia i wrocławskiego obszaru metropolitalnego do 2030 roku;
  • przestrzeń a demografia Wrocławia do 2020 roku;
  • diagnoza społeczna Wrocławia;
  • proces starzenia się jako wyzwanie dla polityki społecznej;
  • ekonomiczne aspekty procesów demograficznych;
  • wyzwania dla polityki społecznej Wrocławia, wynikające ze zmian demograficznych
  • rozlewanie się miast jako wyzwanie dla polityki przestrzennej i społecznej;
  • wzrost atrakcyjności przestrzeni i jakości usług publicznych jako metoda przeciwdziałania wyludnianiu się miast.

Sprawdź: Program seminarium "Sytuacja demograficzna Wrocławia – stan i perspektywy" [PDF]

Relacja z seminarium cz.1:

Jednym z efektów seminarium będzie wybranie (zrobią to uczestnicy) najważniejszych zagadnień, które zostaną wykorzystane w dalszych pracach w grupach projektowych. Zagadnienia te będą również tematem otwartych warsztatów. Na ich podstawie dojdzie do wypracowania wniosków, które zostaną ujęte w raporcie wstępnym. Ustalenia w nim zawarte będą jeszcze konsultowane przed zakończeniem procesu z mieszkańcami Wrocławia. Dopiero po weryfikacji trafią do nowej strategii Wrocław 2030.

Relacja z seminarium cz.2:

Zobacz: Jak będzie budowana strategia rozwoju Wrocław 2030

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama