wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:10

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. Strategia Wrocław 2030
  6. Rozpoczęliśmy tworzenie strategii Wrocław 2030
Rozpoczęliśmy tworzenie strategii Wrocław 2030

Mieszkańcy Wrocławia, samorządowcy, naukowcy, przedstawiciele kultury, w sumie 250 gości uczestniczyło w piątek, 22 maja, w oficjalnym rozpoczęciu procesu budowy nowej strategii rozwoju Wrocławia 2030. Uroczystość odbyła się w Sali Wielkiej Starego Ratusza.

– W 2016 roku minie 10 lat obecnej strategii Wrocław 2020. Doszliśmy do wniosku, że ze względu na dynamicznie zmieniający się świat przydałoby się strategię odświeżyć – mówił Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia i podkreślił, że nowa strategia będzie opracowywana razem z mieszkańcami: – Liczymy na społeczną burzę mózgów we Wrocławiu.

Prezydent pokreślił znaczenie nasilającej się chęci partycypacji i uczestnictwa w sprawach lokalnych mieszkańców.

Relacja z otwarcia:

– Energię społeczną i obywatelskość chcemy wykorzystać w tworzeniu nowej strategii – mówił prezydent.

Andrzej Łoś, samorządowiec i profesor Dolnośląskiej Szkoły Wyższej uczestniczył w opracowywaniu poprzednich strategii miasta.

– To swojego rodzaju fundament na którym będą budowane wszystkie polityki miejskie, od społecznej po gospodarczą – wyjaśniał dr hab Andrzej Łoś. Dla niego największym wyzwaniem w aspekcie strategii będzie demografia, wyludnianie się miast i starzenie się społeczeństwa.

– Problem wyludniania miast już dotknął Łodzi, Poznania czy Katowic – mówił Andrzej Łoś.

O tym, jak budować strategię rozwoju Wrocławia razem z mieszkańcami, mówił Przemysław Filar, prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia: – Wykorzystanie zaangażowania mieszkańców spowoduje, że będą się utożsamiać z nową strategią. To co się w niej znajdzie będzie ważne dla naszych dzieci i wnuków  – zaznaczył Przemysław Filar.

Pomysły mieszkańców już są…

Jaką wizję rozwoju Wrocławia mają mieszkańcy, można było się przekonać w niedzielę, 17 maja, podczas pikniku informacyjnego w parku Staromiejskim. Ponad 200 samoprzylepnych karteczek z pomysłami zawisło na specjalnej tablicy w centrum parku. Wśród propozycji były m.in.: więcej parków, placów zabaw, ścieżek rowerowych, poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej, bezpieczny ruch pieszych, darmowe obiekty sportowe (w tym trasy rolkowe) czy zadbanie o wygląd wrocławskich kamienic.

Przeczytaj także: Relację z pikniku w parku Staromiejskim (17.05.2015 )

Strategia z mieszkańcami

Edwin Bendyk, publicysta tygodnika „Polityka”, w swoim wykładzie pt. „Wrocław miliona mieszkańców” mówił m.in. o rozwoju miasta w aspekcie efektywnego wykorzystania kapitału ludzkiego.

Współorganizatorem w pełni otwartego i przejrzystego procesu tworzenia strategii będą aktywiści i ruchy społeczne, skupione wokół Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia. Podczas 10 tematycznych seminariów i warsztatów (dziewięć bloków tematycznych: demografia, planowanie przestrzenne, środowisko, zarządzanie miastem, gospodarka, społeczeństwo, partycypacja, mobilność, mieszkalnictwo) mieszkańcy będą mogli zaprezentować swoje poglądy, pomysły i przemyślenia w tych kluczowych dla rozwoju Wrocławia kwestiach.

Seminarium „Sytuacja demograficzna Wrocławia – stan i perspektywy”

W piątek, 22 maja, po inauguracji procesu budowy nowej strategii rozwoju Wrocław 2030 – rozpoczęło się pierwsze seminarium pt. „Sytuacja demograficzna Wrocławia – stan i perspektywy”. W Sali Sesyjnej Rady Miejskiej Wrocławia zaproszeni goście, urzędnicy magistratu i pracownicy naukowi wrocławskich uczelni omawiali następujące tematy:

  • zmiany w strukturze demograficznej Wrocławia i wrocławskiego obszaru funkcjonalnego w latach 1998-2014;
  • procesy demograficzne we Wrocławiu i ich konsekwencjach społeczno-ekonomiczne, ze szczególnym uwzględnieniem rynku pracy i systemu edukacji;
  • migracje wewnętrzne i zewnętrzne w świetle różnych źródeł danych prognozach demograficznych dla Wrocławia i wrocławskiego obszaru metropolitalnego do 2030 roku;
  • przestrzeń a demografia Wrocławia do 2020 roku;
  • diagnoza społeczna Wrocławia;
  • proces starzenia się jako wyzwanie dla polityki społecznej;
  • ekonomiczne aspekty procesów demograficznych;
  • wyzwania dla polityki społecznej Wrocławia, wynikające ze zmian demograficznych
  • rozlewanie się miast jako wyzwanie dla polityki przestrzennej i społecznej;
  • wzrost atrakcyjności przestrzeni i jakości usług publicznych jako metoda przeciwdziałania wyludnianiu się miast.

Sprawdź: Program seminarium "Sytuacja demograficzna Wrocławia – stan i perspektywy" [PDF]

Relacja z seminarium cz.1:

Jednym z efektów seminarium będzie wybranie (zrobią to uczestnicy) najważniejszych zagadnień, które zostaną wykorzystane w dalszych pracach w grupach projektowych. Zagadnienia te będą również tematem otwartych warsztatów. Na ich podstawie dojdzie do wypracowania wniosków, które zostaną ujęte w raporcie wstępnym. Ustalenia w nim zawarte będą jeszcze konsultowane przed zakończeniem procesu z mieszkańcami Wrocławia. Dopiero po weryfikacji trafią do nowej strategii Wrocław 2030.

Relacja z seminarium cz.2:

Zobacz: Jak będzie budowana strategia rozwoju Wrocław 2030

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl