Przetarg na park kieszonkowy przy ul. Świętokrzyskiej rozstrzygnięty

fot. pixabay

Zarząd Zieleni Miejskiej rozstrzygnął przetarg na urządzenie skweru przy ul. Świętokrzyskiej na Ołbinie. Inwestycję zrealizuje wrocławska firma RETENCJA sp. z o.o. Kameralny park kieszonkowy w kwartale ulic Sienkiewicza, Matejki, Prusa i Świętokrzyskiej powstaje w ramach realizacji projektu z Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Niezagospodarowany obecnie skwer ma powierzchnię 0,18 ha. Do końca września tego roku będzie przeobrażał się w miniaturowy park. Szkieletem projektu są cztery niewielkie pagórki usytuowane w jego centralnej części, każdy o wysokości od 50 cm do 70 cm. Obsadzone zostaną niską, ozdobną roślinnością. Piąta zielona wyspa będzie płaska, przewidziano tu trawnik oraz miejskie leżaki.

W parczku powstaną ścieżki, przy których planuje się postawienie ośmiu ławek, sześciu koszy na śmieci oraz jednego zestawu stojaków rowerowych.

Projekt tablicy informacyjnej urządzanego skweru.

W projekcie przewidziano wycinki sanitarne niewielkich egzemplarzy drzew i krzewów. Dosadzonych zostanie sześć drzew (platan klonolistny i pięć śliw wiśniowych) oraz kilkaset krzewów. Na etapie przedprojektowym wykonano już inwentaryzację dendrologiczną. Największym atutem skweru pozostaną nadal dwa dorodne, rosnące w tym miejscu dęby szypułkowe.

Inwestycja zlokalizowana jest na obszarze historycznego Przedmieścia Piaskowego na terenie strefy ochrony konserwatorskiej zabytków archeologicznych. Z tego względu prowadzona będzie pod nadzorem archeologicznym. Skwer docelowo otoczony zostanie także niskim ogrodzeniem o wys. jednego metra. Wartość całej inwestycji to 237,5 tys. złotych.

Skwer przy ul. Świętokrzyskiej powstaje w ramach projektu WBO z 2018 roku, przewidującego założenie trzech parków kieszonkowych w różnych punktach miasta (Zakrzów, Ołbin, Gajowice). Swój głos oddało na niego ponad 7,5 tys. osób.