wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:51

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Promenada Krzycka: drugi etap konsultacji

Promenada Krzycka: drugi etap konsultacji

fragment przedwojennej mapy parku Południowego Wrocław Rozmawia
fragment przedwojennej mapy parku Południowego

Promenada Krzycka doczeka się wkrótce koncepcji. Jej projekt jednak skonsultujemy z mieszkankami i mieszkańcami.

Wielu mieszkańców Wrocławia przekonanych jest, że pomysł zielonej trasy stanowiącej pieszo-rowerowy łącznik między parkami południowej części miasta, biegnący wzdłuż nasypu kolejowego Towarowej Obwodnicy Wrocławia jest ideą nową, zgłoszoną i wybraną w ostatnich latach w kilku edycjach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Idea trasy spacerowej jednak jest niemal tak stara, jak linia kolejowa przy której ma ona biec – a właściwie, w dużej części już biegła. Pod koniec XIX w. ówczesne Towarzystwo Upiększania Miasta podjęło pierwsze kroki, aby taki trakt stworzyć, a do wybuchu II Wojny Światowej powstała już spora część tras, wyposażonych w przyległe tereny i obiekty rekreacyjne – głównie polany, wzgórza widokowe, centra sportowe. Określano się je mianem Traktu Hugo Richtera (Hugo Richter Weg) od nazwiska jednego z liderów wspomnianego Towarzystwa, a zarazem niezłomnego propagatora idei zielonego łącznika południowego Wrocławia.

Niestety, po wojnie dźwigające się z ruin miasto musiało inaczej określić priorytety, a piękny alejowy szlak popadł w zapomnienie. Ingerencja ludzka polegająca między innymi na wykorzystaniu tego terenu do przejazdu ciężkiego sprzętu lub do pozbywania się gruzu lub innych odpadów, doprowadziła do dewastacji trasy. Swoje zrobiła także przyroda rozsiewając tysiące drzew i krzewów – zwykle inwazyjnych gatunków – zacierając stopniowo ustalony ład, który pozwalał się cieszyć się pięknem i zapewniał dostęp do niego wrocławianom. Dziś w wielu miejscach tylko wprawne oko fachowca może rozpoznać, że wydeptane wśród ścieżki lub wertepy gruntowych dróg kryją coś więcej niż bieżącą potrzebę przedarcia się przez trudno dostępny teren. Te miejsca były przemyślane i zaprojektowane zgodnie z ówczesną sztuką krajobrazową.

O Promenadzie przeczytaj również w artykule.

Jaka promenada dziś?

Kształtując Promenadę Krzycką w XXI w. zgodnie z naszymi potrzebami, powinniśmy odnieść się z szacunkiem i zrozumieniem do pierwotnych założeń Traktu, tym bardziej, że często wynikały one z głębokiej wiedzy o lokalnych uwarunkowaniach terenowych, przyrodniczych i krajobrazowych.

Dlatego projektanci koncepcji Promenady Krzyckiej poproszeni zostali o przygotowanie materiału pozwalającego na odkrycie tych tajemnic. Bazują one także na wnikliwej pracy wykonanej w archiwach w poszukiwaniu dokumentów, fotografii, planów z czasów Breslau.

Jakie formy konsultacji?

W drugim etapie konsultacji zaproponowane są dwie formy. Rozpoczniemy od formularza opinii, któremu towarzyszy prezentacja ukazująca główne założenia projektowe koncepcji promenady. Następnie 13.03.2019 w godzinach 17.00–20.00 w Ośrodku Działań Artystycznych FIRLEJ (ul. Grabiszyńska 56) odbędzie się spotkanie konsultacyjne. Najpierw projektanci zaprezentują koncepcję, przygotowaną między innymi na podstawie opinii zebranych podczas pierwszego etapu, a następnie przy stolikach uczestnicy będą mogli odnieść się do propozycji projektowej w podziale na poszczególne części Promenady.

Każdy z uczestników będzie musiał dokonać wyboru części, do której chce zgłosić swoją opinię. Zależy nam bowiem na rozmowie o danej części z jej bezpośrednimi użytkownikami, a więc mieszkańcami z jej okolic. Spotkanie otwarte jest dla wszystkich, nie obowiązują żadne zgłoszenia.

Dowiedz się więcej o konsultacjach!Poznaj Promenadę Krzycką i jej historię!Przekaż swoją opinię!

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl