Na poszukiwanie lokalnych liderów, czyli VI edycja programu Kuźnia Projektów w CK Agora

Marzycie o zrealizowaniu ciekawego projektu angażującego mieszkańców osiedla Karłowice-Różanka, ale obawiacie się, że nie dacie rady? Pomogą eksperci z Centrum Kultury Agora, których można poprosić o pomoc w przygotowaniu zgłoszenia do VI już edycji konkursu Kuźnia Projektów. Trzech zwycięzców dostanie dofinansowanie do 4000 zł, a także infrastrukturalne i merytoryczne wsparcie. Warto spróbować sił, a czas na złożenie wniosków mamy do 10 maja.

Agora pomaga spełniać marzenia

Kuźnia Talentów zaczęła się od diagnozy przeprowadzonej kilka lat temu przez pracowników Centrum Kultury Agora. – Wynikało z niej, że ludzie potrzebują działań, większej aktywizacji, a nie tylko przychodzenia do instytucji kultury na warsztaty, czy koncerty. Ważne było, aby sami mogli zrobić coś dla innych, rzecz jasna, z naszym wsparciem – tłumaczy Pola Fedyszyn z CK Agora.

Pomoc finansowa, merytoryczna i infrastrukturalna jest kluczowa, bo mieszkańcy osiedla mają świetne pomysły, ale bywa, że obawiają się zrobić pierwszy krok, zaplanować realizację. Dlatego CK Agora służy zawsze pomocą zarówno na etapie składania zgłoszenia, jak i później, przy pracy nad wybranym wydarzeniem.

Pomysł okazał się wielkim sukcesem, bo już pierwsza edycja programu mikrowsparcia lokalnych inicjatyw była wielkim sukcesem, potem chętnych na realizowanie swoich pomysłów sukcesywnie przybywało. 

Projekty, które jednoczą, bawią i uczą

Przez ostatnie lata można było obejrzeć film w specjalnie do tego stworzonym kinie osiedlowym, przypomnieć sobie zabawy z lat 80., jak skakanie w gumę, czy przez skakankę, dziergać na szydełku, rzeźbić w glinie (w Agorze jest piec do wypalania ceramiki), opowiadać i nagrywać na płytę bajki na podstawie historii wysłuchanych od dzieci z okolicznych przedszkoli (można było skorzystać ze studia nagrań w Agorze), obejrzeć niezwykły wieczorny pokaz tańca z chorągwiami połączony z degustacją toskańskich przysmaków, czy poznać lokalnych liderów, dzięki którym osiedle się ciekawie rozwija.

W konkursie wygrywały też proekologiczne projekty zero waste. – Dzięki temu mieszkańcy uczyli się, co robić z resztkami jedzenia, jak je przetwarzać, wdrażaliśmy też pomysł foodsharingu i na pewien czas stanęła przy Agorze  lodówka społeczna, by można było podzielić się nadmiarem potraw z innymi – opowiada Pola Fedyszyn.

Pomysły zaangażowały społeczność, przy jednym z projektów dzieci przygotowywały zdrowe posiłki dla rodziców, a potem cała familia wspólnie je jadła przy specjalnie przygotowanych stołach. – Wielu ludzi przekonało się, że m.in. ekologia, czy zdrowe żywienie to nie tylko modna idea, bo małymi krokami możemy wprowadzać w życie świetne pomysły – zwraca uwagę Pola Fedyszyn.

Co roku uczestnicy konkursu Kuźnia Projektów składają wnioski coraz ciekawsze, a organizatorzy rozszerzyli ideę konkursu. Działania nadal są skierowane do społeczności lokalnej Karłowic i Różanki, ale ich inicjatorami mogą być mieszkańcy całego
Wrocławia.

Kuźnia projektów VI. Działaj! Organizuj! Animuj!

Kuźnia projektów VI. Działaj! Organizuj! Animuj!

Kursy / Warsztaty / Akcje społeczne / Zajęcia dla dzieci / Dla wszystkich
Termin 10 maja 2021 23:00

Miejsce Centrum Kultury Agora

Zobacz

Pandemia mogła już w ubiegłym roku utrudnić realizację zamierzeń, ale wszystkie wydarzenia udało się zorganizować – od warsztatów po koncerty. W tym roku może być podobnie, ale eksperci są dobrej myśli. – Będziemy planowali, jak ułożyć wszystko w ten sposób, by dostosować się do sytuacji pandemicznej i zrealizować zamierzenia – uspokaja Pola Fedyszyn.

Pomoc przy przygotowywaniu zgłoszenia

Jeśli przygotowujemy wniosek i potrzebujemy merytorycznej rady warto skontaktować się z Anną Borowską (nr telefonu 71 325 14 83 w.106, e-mail: anna.borowska@ckagora.pl). Będzie można umówić się na spotkanie (z zachowanym dystansem) i doprecyzować nasz pomysł.

Wnioski można składać do 10 maja osobiście, elektronicznie na adres: anna.borowska@ckagora.pl  lub przesłać na adres: Centrum Kultury Agora ul. Serbska 5a, 51- 111 Wrocław z dopiskiem „Inicjatywy Lokalne Karłowice - Różanka 2021”.

Do pobrania