wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:45

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Pierwsze spotkanie Szkoły Liderów WBO 2023. Czego można było się na nim dowiedzieć?
Na zdjęciu uczestnicy spotkania Szkoły Liderów WBO, 25.01.2023 Klaudia Klemczyńska / ARAW
Na zdjęciu uczestnicy spotkania Szkoły Liderów WBO, 25.01.2023

Pierwsze w tym roku spotkanie Szkoły Liderów WBO już za nami. W Odlocie przy ul. Piłsudskiego na pytania liderów projektów odpowiadali Przemysław Leszyński, Patrycja Przybylska i Sebastian Wolszczak z Wydziału Partycypacji Społecznej UMW. Przygotowaliśmy krótkie podsumowanie poruszanych tematów.

O czym warto pamiętać opisując projekt

Beneficjenci. Wypełniając formularz, natraficie na pole, w którym należy wpisać grupę beneficjentów. Pamiętajcie, że konieczne jest, aby projekt był ogólnodostępny. Oznacza to, że nie może on dotyczyć wyłącznie małej grupy odbiorców, takiej jak np. mieszkańcy jednej klatki schodowej. Ale… Nie skreśla to całkowicie tego typu małych projektów. Pod warunkiem, że będą otwarte dla wszystkich. Dla przykładu: jeżeli zaplanujemy śmietnik dla kilku wspólnot, ale będzie on otwarty dla wszystkich przechodniów, a nie tylko mieszkańców danej wspólnoty, to prawdopodobnie projekt zostanie oceniony pozytywnie.

Elementy projektu. Ich wpisanie może okazać się bardzo ważne. Po pierwsze – pomaga w wycenie oraz ocenie projektu. Po drugie - w momencie w którym projekt wygra, realizowane będą wpisane do niego elementy. Te które nie zostały wymienione, mogą nie zostać zrealizowane.

Dostępność projektu oraz projektowanie uniwersalne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wszystkie inwestycje – także te z WBO – muszą być projektowane tak, by były dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami. Pamiętajmy przede wszystkim o możliwości dotarcia do projektowanych miejsc. Czy da się tam dojechać komunikacją, czy są chodniki. Jakie są nachylenia terenu. Jaka nawierzchnia, jakie projektowane urządzenia lub elementy infrastruktury. Więcej o dostępności projektów przeczytacie w tym artykule: 

Wycena projektu. Mamy niestety w Polsce inflację. Czas nie działa w tym przypadku na naszą korzyść. Tymczasem projekty oceniane są na wiosnę, wybierane jesienią, a realizowane jeszcze później. Musimy pamiętać, że kwota wpisana w wycenie będzie kwotą, która później jest zakładana w budżecie miasta. Dlatego najlepiej jest ją w opisie projektu zawyżyć. (Jeżeli projekt zostanie wybrany, a potem okaże się, że jego budżet jest za mały, to pierwszym krokiem będzie ograniczenie zakresu projektu, tak aby mieścił się w kwocie, która została na niego założona.)

Przeczytaj więcej w poradniku dla liderów WBO.

Odwołania w przypadku niekorzystnej oceny projektu

Odwołania przysługują tylko po drugim etapie oceny. Po pierwszej ocenie trzeba poprawić projekt. Dopiero w przypadku drugiej negatywnej oceny, można złożyć odwołanie.

Promocja projektu i głosowanie

Przystanki i inne miejskie nośniki. Lider może na własną rękę promować projekt w przestrzeni miejskiej, również na miejskich nośnikach takich jak np. przystanki. Musi jednak we własnym zakresie pozyskać zgody od ZDIUM lub innego zarządcy. (To samo dotyczy plakatów wywieszanych w budynkach należących do wspólnot mieszkaniowych - wymagana jest zgoda zarządu.) Obiekty należące do urzędu miejskiego są wyjęte z tej zasady - nie można w nich wywieszać informacji promujących konkretny projekt. 

Dane osobowe. Głosując na projekt podaje się dane osobowe, w tym numer PESEL. Musimy pamiętać, żeby przekonując ludzi do głosowania zwrócić im na to uwagę. Każdy przypadek naruszenia ustawy o ochronie danych osobowych powinien być zgłaszany na policję.

Jak wygrać głosowanie z projektem z małego osiedla? Sposobów jest kilka, ale procentuje zazwyczaj wspólne działanie. Liderzy mogą porozumieć się między sobą już na etapie zgłaszania projektów i złożyć duży projekt ponadosiedlowy. Można też porozumieć się później. Przed głosowaniem da się wycofać projekt. Wówczas jeśli z jednego osiedla miałyby startować 3 projekty zabierające sobie głosy, to liderzy mogą wspólnie postawić na jeden. Liderzy mogą się ze sobą kontaktować poprzez formularz, dostępny na stronie WBO. Jeśli lider z którym chcemy nawiązać kontakt długo się nie odzywa, możemy poprosić o pomoc i pośrednictwo pracowników Wydziału Partycypacji Społecznej (Przemysław Leszyński tel. +48 71 777 81 11, Patrycja Przybylska tel. +48 71 777 77 17).

Głosowanie na formularzach papierowych. Możliwe jest tylko osobiście, w wyznaczonych punktach do głosowania. Nie można zebrać głosów wśród sąsiadów. Każdy głosujący oświadcza, że jest mieszkańcem Wrocławia, ale nie musi być zameldowany.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl