Mobilny punkt głosowania WBO 2018 – zagłosuj na swoim osiedlu

Bartosz Moch

Do 1 października można głosować w tegorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Możliwości głosowania jest kilka. Jedną z nich jest mobilny punkt, czyli historyczny autobus JELCZ, który codziennie odwiedza wrocławskie osiedla. W poniedziałek zagłosować w nim będzie można na Księżu Wielkim i Małym, a we wtorek na Swojczycach i Strachocinie.

Głosowanie we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim 2018 trwa jeszcze przez tydzień – do 1 października. Oprócz możliwości oddania głosu poprzez elektroniczny formularz czy stacjonarnie w wybranych Centrach Obsługi Mieszkańca Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej, wrocławianie mogą także wziąć udział w wyborze tegorocznych projektów do realizacji w ramach WBO w mobilnym punkcie głosowania, który odwiedza różne osiedla. Projekt jest realizowany przy współpracy z Klubem Sympatyków Transportu Miejskiego.

– Mamy świadomość że choć miejsc do stacjonarnego głosowania jest kilkanaście, to jednak mieszkańcy osiedli peryferyjnych mają do nich kawałek drogi. Stąd pomysł na punkt mobilny, który dojedzie tam, gdzie brakuje punktu stacjonarnego – informuje Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej UMW.

– Miejsca w których staje nasz „głosobus” są pochodną oddalenia osiedla od centrum oraz możliwością postoju autobusu, gdyż każdorazowo takie miejsce musiało być uzgadniane z wydziałem transportu – dodaje Bartłomiej Świerczewski.

W tym tygodniu m.in. Księże, Sołtysowice i Karłowice

Z mobilnego punktu głosowania mieszkańcy mogli już skorzystać m.in. w Leśnicy, na Maślicach, Żernikach, Muchoborze Wielkim, Oporowie, Klecinie, Ołtaszynie, czy w ostatnią niedzielę na Tarnogaju oraz Brochowie. W ostatnim tygodniu głosowania w tegorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego historyczny autobus będzie zbierał głosy na Księżu, Swojczycach, Strachocinie/Wojnowie, Sołtysowicach, Pawłowicach, Karłowicach, Osobowicach i w jeszcze kilku innych lokalizacjach. Dokładny harmonogram prezentujemy poniżej.

Mobilny punkt głosowania WBO 2018

Mobilny punkt głosowania WBO 2018

Termin od 16 września 2018 11:00 do 1 października 2018 16:00

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

– Miejsca stacjonarne i mobilne w połączeniu z możliwością elektronicznego głosowania dają mieszkańcowi łatwość podjęcia decyzji. Pozostaje jedynie zdecydować, co jest najważniejsze na osiedlu i oddać głos – zachęca dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej UMW.

Wrocławski Budżet Obywatelski 2018

Od 14 września do 1 października wybieramy projekty w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Spośród kilkuset projektów (rejonowych, ogólnomiejskich, zabytkowych) decydujemy, które zadania będą realizowane i jak zmienią przestrzeń Wrocławia.

– Od lat jednym z największych atutów naszego miasta są jego mieszkańcy. Aktywni, zaangażowani, kreatywni. To z myślą o nich uruchomiliśmy Wrocławski Budżet Obywatelski – narzędzie, dzięki któremu mogą zmieniać swoją najbliższa okolicę czy osiedle – a przede wszystkim Wrocław – mówi prezydent miasta Rafał Dutkiewicz.

W szóstej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego do podziału jest dokładnie 25 250 000 zł. Z tych funduszy 21 mln przydzielono 14 rejonom (po 1,5 mln zł na rejon), na które podzielono Wrocław. 4 mln zł to pieniądze na projekty ogólnomiejskie. Na projekty zabytkowe przeznaczono 250 tys. zł.

Jak głosować?

Zagłosować może każdy mieszkaniec Wrocławia, który skończył 16 lat. Głosować można jednorazowo na maksymalnie 5 projektów. Wybieramy dwa (albo mniej) projekty ogólnomiejskie – bez względu na kwotę. Pozostałe dwa głosy to projekty rejonowe – jeden duży do 750 tys. i jeden mały, do 250 tys. Głosując na projekty rejonowe głos można oddać na dwa projekty z różnych rejonów, przy czym nie ma znaczenia w jakim rejonie mieszkamy. Można wybrać też projekt zabytkowy (do 100 tys. zł).

Więcej informacji o WBO 2018 i samym głosowaniu dostępne tutaj.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć