wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:51

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Mikrogranty podsumowały 2021 rok – za nami ponad 100 wydarzeń
Mikrogranty 2021 - projekt "W jazzowym gaju" fot. Jerzy Wypych - Strefa Kultury Wrocław
Mikrogranty 2021 - projekt "W jazzowym gaju"

Ponad sto zrealizowanych inicjatyw, kolejny rekordowy nabór, działania w prawie całym mieście i kilkadziesiąt projektowych debiutów – zakończył się kolejny rok w programie Mikrogranty, wypełniony po brzegi wrażeniami.

Mikrogranty to prowadzony przez Strefę Kultury Wrocław i Fundację Umbrella program wsparcia inicjatyw lokalnych, który dzieli się na trzy ścieżki: dla osób fizycznych i grup nieformalnych, dla młodych organizacji pozarządowych oraz dla młodzieży. Wybrane propozycje obok wsparcia finansowego w wysokości od 1 do 10 tysięcy złotych, mogły też liczyć na pomoc organizacyjną, promocyjną, administracyjną i logistyczną.

Ponad sto inicjatyw w całym mieście

Mieszkańcy Wrocławia w 2021 roku wzięli udział w trzech naborach do Mikrograntów – w lutym, maju i we wrześniu – łącznie zgłaszając aż 451 pomysłów na działania. Rekordowy był drugi nabór, w którym pojawiły się 152 propozycje. Ostatecznie w ramach trzech naborów do realizacji wybrano 115 projektów, które zostały wsparte łącznym budżetem w wysokości 524 700 złotych.

Mikrogranty 2021 liczba projektów w poszczególnych ścieżkach, infografika

Ponad połowę z wybranych inicjatyw zrealizowały w tym roku osoby i grupy, dla których było to pierwsze doświadczenie w organizacji lokalnego wydarzenia, a aż 30 pomysłów wykorzystało w swoich działaniach infrastrukturę powstałą w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Wśród aktywnych w tym roku osiedli prym wiedli mieszkańcy Przedmieścia Oławskiego (14 projektów) i Tarnogaju (13 zrealizowanych inicjatyw). Ale Mikrogranty pojawiły się na prawie każdym wrocławskim osiedlu – od Świniar i Pawłowic na północy, przez położone w centrum Nadodrze, Szczepin i Ołbin, aż po zlokalizowane na południowych krańcach miasta Klecinę i Jagodno.

Mikrogranty 2021 liczba projektów z poszczególnych osiedli, mapa

Ogromne bogactwo poruszanych tematów

Zgłaszane do Mikrograntów propozycje są z reguły odpowiedzią na określone potrzeby lokalnych społeczności oraz popularne wśród nich tematy. W tym roku nie zabrakło propozycji związanych z różnorodnością kulturową i społeczną – zarówno przybliżających kulturę różnych krajów i grup etnicznych (kulinarna „Szczypta świata na Szczepinie”, czy „Na tropie wrocławskiej wielokulturowości”), jak i takich, które stworzone zostały z myślą o osobach ze specjalnymi potrzebami, np. warsztaty ceramiki w ramach projektu „Doznanie Zmysłów”, czy też plenerowe aktywności dla osób z niepełnosprawnością wzroku, czyli „Od wykluczenia i stagnacji, do sportu i rekreacji”.

Mikrogranty 2021, projekt

Mikrogranty 2021, projekt "Doznanie zmysłów". Fot. Jerzy Wypych

Dużą popularnością w 2021 roku cieszyły się również wydarzenia zachęcające do poznania na nowo przeszłości i teraźniejszości najbliższej okolicy. Dzięki spacerom i zabawie wykorzystującej zasady geocatchingu można było odkryć historie z Tarnogaju („Czy zostaniesz moim sąsiadem?”), a gra terenowa „Strange Thing” pozwoliła bliżej poznać tworzony od kilku lat dzięki WBO Park Czarna Woda na Swojczycach. W tym roku pojawiły się też działania, które miały na celu podkreślenie dziejowej roli kobiet w historii wrocławskich osiedli („Herstory. Jej opowieść” i „Psiepolanki. Osiedlowy zin feministyczny”).

Mikrogranty 2021, projekt

Mikrogranty 2021, projekt "Czy zostaniesz moim sąsiadem?" Fot. Grzegorz Rajter

Ciekawie prezentowały się także projekty zakładające współpracę międzypokoleniową – projekty takie jak „NIEstarość na Złotnikach” czy szczepińskie „Babciu, dziadku – do dzieła!” zachęcały do wspólnego działania grupy kilku pokoleń mieszkańców i mieszkanek obu osiedli. W ramach Mikrograntów zrealizowano również projekty poświęcone ekologii (warsztaty „Poznaj swój las” w Lesie Mokrzańskim, czy też zajęcia projektu „Biosfera” na Kozanowie i Pilczycach) oraz inicjatywy zwracające uwagę na poprawę zdrowia psychicznego i samopoczucia („Drzewo wzmacnia – zieleń uspokaja” oraz „Mapa ciała”). 

Mikrogranty 2021, projekt

Mikrogranty 2021, projekt "Babciu, dziadku do dzieła!" Fot. Marta Sobala

W tym roku pojawiły się  również całkiem nowe tematy, jak np. działania związane z typografią rodem z lat 90. („Poetyka nadodrzańskich szyldów i witryn”), astronomią („Perseidy, czyli spadające gwiazdy w kieszeniach szczepińskich dzieci”) czy mitologią słowiańską („Dary dla Światowida”). W ramach Mikrograntów można było też nauczyć się uprawy jadalnych alg  („Super spirulina. Domowe hodowle alg jadalnych na Ołbinie”) czy też wprowadzenia zasad permakultury na osiedlową skalę („Permanentne sąsiedztwo. Warsztaty permakultury dla zrównoważonego i ekologicznego życia miejskiego”).

Akademia i Warsztaty Mikrograntów dla autorów projektów

Obok działalności projektowej w Mikrograntach istotna jest także edukacja, która poprzez rozbudowaną ofertę szkoleń na różnym poziomie zaawansowania ma przygotować do aktywnego działania w mieście. Początkujący organizatorzy mogli zdobyć solidną porcję wiedzy o organizowaniu lokalnych inicjatyw na kilkumiesięcznym cyklu zajęć Akademii Mikrograntów, a osoby z nieco większym doświadczeniem mogły dołączyć do Warsztatów Mikrograntów. – Tegoroczne warsztaty poświęcone były skutecznej komunikacji wydarzeń oraz działaniom zwiększającym ich dostępność. Każdej ze ścieżek programu towarzyszyły również specjalne szkolenia dla potencjalnych wnioskodawców.

Kiedy następna edycja Mikrograntów?

W 2022 roku odbędą się trzy nabory – pierwszy z nich wystartuje 1 marca, a kolejne tradycyjnie odbędą się w maju i we wrześniu. Więcej informacji o przyszłorocznych działaniach zostanie ogłoszonych w lutym 2022 roku.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl