Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Pula środków do podziału między osiedla wynosi w tej edycji FO 50 milionów złotych (więcej niż w ubiegłych latach).
- Środki dzielone są na podstawie algorytmu, uwzględniającego powierzchnię osiedla oraz liczbę mieszkań.
- W odróżnieniu od WBO, w którym o pieniądze rywalizować trzeba w głosowaniu – w Funduszu Osiedlowym każde z osiedli ma zagwarantowaną dla siebie kwotę, którą może przeznaczyć na drobne inwestycje na własnym terenie.
W praktyce oznacza to, że najmniejsze osiedla dysponują mniejszą kwotą. Wrocławskie Bieńkowice mają np. do wykorzystania nieco ponad 446 tysięcy złotych. Największym budżetem dysponuje Leśnica. W tej edycji FO jest to ponad 1,9 miliona złotych.
Na co osiedla chcą przeznaczyć środki z Funduszu?
Weryfikacja formalna złożonych wniosków jeszcze trwa. Część osiedli złożyło wnioski pod koniec czerwca, Urząd Miejski Wrocławia ma na nią 30 dni od wpływu aplikacji. Wśród zweryfikowanych do tej pory projektów prym wiodą w tym roku:
- inwestycje w poprawę bezpieczeństwa (progi zwalniające, oświetlenie, obniżanie krawężników),
- zieleń (parki kieszonkowe, zazielenianie skwerów, nasadzenia),
- rekreacja (siłownie plenerowe, place zabaw, strefy wypoczynku).
– To konkretna odpowiedź na potrzeby mieszkańców i mieszkanek, którzy najlepiej wiedzą, co warto zmieniać i ulepszać w swojej najbliższej okolicy – podkreśla Magdalena Wdowiak-Urbańczyk, dyrektorka Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia. – Realizujemy inwestycje, których naprawdę oczekują mieszkańcy. To również zasługa rad osiedli – za ich zaangażowanie i współpracę bardzo dziękujemy – dodaje.
Co dalej ze zgłoszonymi wnioskami?
Wszystkie zgłoszone inwestycje czeka teraz ocena formalna i merytoryczna. Do realizacji skierowane zostaną oczywiście te, które leżą w kompetencjach miasta. Ich lista opublikowana zostanie także na stronie Funduszu Osiedlowego.
W przypadku konieczności wprowadzenia jakichś zmian do złożonych projektów, urzędnicy kontaktować się będą z zarządami osiedli.
Za radnymi osiedlowymi pracowite miesiące
Były konsultacje z mieszkańcami, spotkania, ankiety, rozmowy. Wreszcie – „ubranie” zgłaszanych przez mieszkańców potrzeb w formę wniosków inwestycyjnych.
Strategie były różne. Na niektórych osiedlach zdecydowano się nie rozdrabniać. Po jednym wniosku inwestycyjnym (można wówczas wykorzystać na jedno większe zadanie całą kwotę z FO przypadającą na osiedle) złożyły Brochów, Klecina i Kuźniki. Na innych osiedlach zdecydowano się na większą liczbę mniejszych projektów. Najwięcej wniosków – bo aż 23, złożyła Rada Osiedla Ołbin.
Szkolenia stacjonarne i online
By zminimalizować liczbę błędów we wnioskach składanych do FO – nieuniknionych, gdyż proces inwestycyjny jest dość skomplikowaną materią – miasto zorganizowało w tym roku szkolenia dla przedstawicieli rad osiedlowych.
Szkolenia były zarówno stacjonarne jak i online, łącznie 9 spotkań.
– W tej edycji położyliśmy szczególny nacisk na szkolenia i wsparcie dla rad osiedli, właśnie po to, by zminimalizować liczbę błędów formalnych i uniknąć odrzucania cennych projektów z powodów proceduralnych – mówi Magdalena Wdowiak-Urbańczyk. – Zależało nam, by każda rada miała wiedzę i dostęp do narzędzi, które pozwolą jej skutecznie starać się o realizację ważnych inwestycji – dodaje.
Omówiono zagadnienia takie jak:
- ogólne zasady FO,
- proces prowadzenia konsultacji z mieszkańcami,
- wycenianie projektów realizowanych przez jednostki miejskie (ZDiUM, ZZM, ZZK, ZIM)
- czy zasady sporządzania i czytania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
Było też szkolenie z obsługi systemów informatycznych związanych z FO.
Inwestycje z Funduszu Osiedlowego. Małe, ale potrzebne zmiany w mieście
Od początku istnienia Funduszu Osiedlowego we Wrocławiu – na jego realizację przeznaczono 80 mln złotych i oddano do użytku 123 inwestycje. 48 kolejnych zadań z dwóch pierwszych edycji jest w trakcie realizacji.
Przykładowo na Strachocinie nie tak dawno temu z Funduszu Osiedlowego sfinansowano urządzenie terenu zielonego „Smocze Uroczysko” (połączono tu środki z WBO i FO), w Leśnicy – oświetlenie na ulicy Mokrzańskiej, a na Szczepinie – rewitalizację skweru przy ulicy Zielonogórskiej.
Więcej szczegółów na temat zadań realizowanych z FO znajdziecie na mapie wrocławskich inwestycji.