Juan Daniel Fernandez Molero to peruwiański reżyser, którego debiutanckie „Reminiscencias” zebrało uznanie na wielu światowych festiwalach, a kolejny film – „Wideofilia” – został nagrodzony Złotym Tygrysem w Rotterdamie. Molero jest pierwszym Peruwiańczykiem, który zdobył tę nagrodę.
W „Punktu”
Sensoryczny, kalejdoskopowy obraz, głęboko zakorzeniony w topografii pewnej ziemi i ludzkim doświadczeniu, wydający się łączyć to, co rzeczywiste, z tym, co nadprzyrodzone, ponadczasowość z nowoczesnością, a także duchowość z codziennością. Dzięki zastosowaniu różnych stylów filmowania i formatów filmowi udaje się uchwycić sprzeczności i złożoności konkretnego miejsca i czasu, jak również życia jako takiego, a jako całość proponuje on wyjątkowy sposób patrzenia zarówno na kino, jak i na świat.z werdyktu jury NH 2025
Jury postanowiło przyznać także wyróżnienie dla filmu „Bądź wola moja” w reżyserii Julii Kowalski.
Bardzo nam miło, że trafia ono do filmu, który ma pewne powiązania z Polską, i to pod wieloma względami. Większość fantastycznej obsady pochodzi z Polski, reżyserka (jest to jej drugi film pełnometrażowy) ma polskie korzenie. Gatunek mistycznego horroru, do którego się odwołuje, jest ostatnio mocno obecny w polskim kinie, a wreszcie trzeba wspomnieć, że ten hipnotyzujący film, opowiadający o życiu i pracy rodziny migrantów na francuskiej wsi, w swojej najgłębszej istocie wiąże się z polską kulturą: paternalistycznymi rytuałami, matczynymi klątwami i dziedzictwem przodków.z werdyktu jury NH 2025
Nagroda publiczności
Swojego laureata wybrali również widzowie festiwalu. Nagroda Publiczności, pod patronatem BNP Paribas, i 7,5 tysięcy euro trafiły w ręce Ernesto Martíneza Bucio, autora filmu „Diabeł pali (a wypalone zapałki odkłada do pudełka)”.
Ernest Martínez Bucio poprzez swój najnowszy film zabiera widzów do rodzinnego Meksyku, ale w samej historii pojawia się polski akcent. Oto podczas jednej z meksykańskich pielgrzymek Jana Pawła II piątkę dzieciaków odwiedza w nocy diabeł. Zostawia im po parze butów - tak przynajmniej twierdzi gromadka pozostająca pod opieką ekscentrycznej babciStanisław Abramik ze stowarzyszenia Nowhe Horyzonty
Nagroda im. Zuzanny Jagody Kolskiej
Laureatką Nagrody im. Zuzanny Jagody Kolskiej została Anja Zalewska. Reżyserkę „Soap Opera” doceniono za imponującą fantazję i nieokiełznaną wyobraźnię, która pozwoliła rzucić się na głęboką wodę i zrealizować w szkolnych warunkach tak śmiały inscenizacyjnie, dobrze zagrany i zaśpiewany film.
Ta kategoria dotyczyła twórców przed 30. rokiem życia.. Najlepszy film wyselekcjonowało jury – prezes zarządu Fundacji im. Zuzanny Jagody Kolskiej (współfundator nagrody) oraz członkinie i członkowie Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Partnerem tej nagrody jest Dr Irena Eris.
- „Punku” będzie można zobaczyć w niedzielę 27 lipca o godzinie 16:00 w kinie Nowe Horyzonty, zaś „Diabła” o 19:00 w tym samym kinie.
- Nowe Horyzonty wyświetlają się w kinie, na plenerowych projekcjach w Rynku, po raz pierwszy w na Leśnicy – do 2 sierpnia.
- Więcej o NH 2025 w tekście „Festiwal Nowe Horyzonty 2025 we Wrocławiu. Seanse od 17 lipca, bilety w sprzedaży od 3.07”.