wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Maximum atrakcji. Relacja z wydarzenia [FILM, ZDJECIA]
Dzień Otwarty Zajezdni Popowice Wrocław Rozmawia
Dzień Otwarty Zajezdni Popowice

Tłumy wrocławian na Dniu Otwartym Zajezdni Popowice. Zgromadzono tam bogatą kolekcję zabytkowych tramwajów i autobusów. Były atrakcje dla dzieci i starszych.

Poznaj Maximum

Kluczowym elementem była prezentacja wagonu Maximum podczas prac restauratorskich, w jednej z hal na terenie zajezdni. Zwiedzający mogli na własne oczy zobaczyć, jak wygląda odtworzone nadwozie tramwaju i jak przebiega proces odbudowywania podwozia. Po wystawie taboru i terenie zajezdni oprowadzał przewodnik.

Uwaga! Wystartował konkurs na swojską nazwę / przydomek dla tego tramwaju.

To kolejny etap prac konserwatorsko – restauratorskich zabytkowego wagonu Maximum z 1901 roku. Pierwsza część odbyła się w ramach realizacji projektu Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Teraz chcemy kontynuować prace, za które odpowiedzialny będzie Klub Sympatyków Transportu Miejskiego.

 – W tym etapie chcemy wykonać, jak najwięcej się uda w ramach zakładanego budżetu. Na pewno będzie to odbudowa podwozia. Zakładamy, że do pełnego zakończenia renowacji tego zabytku będzie potrzebny jeszcze trzeci etap prac – wyjaśnia Bartłomiej Świerczewski, dyrektor biura ds. Partycypacji Społecznej w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Tramwaj jest unikatowym zabytkiem, dlatego zależy nam na wiernym jego odbudowaniu. W całej Europie Środkowo-Wschodniej jest to niemal na pewno jedyny egzemplarz. Zadanie będzie więc prowadzone z zachowaniem wszystkich wymogów realizacji prac konserwatorskich przy obiekcie zabytkowym.

Wrocławskie zabytki to nie tylko historyczne budynki, ale również tabor komunikacji zbiorowej. Wrocław -  Biuro ds Partycypacji Społecznej UM Wrocławia od kilku lat na różnych polach pomaga dbać o jego zachowanie. Remontujemy, zabezpieczamy zabytkowy tabor komunikacji miejskiej.

Co jeszcze

  • tramwaje Linke-Hofmann Standard z 1929 r., Konstal 4N1 z 1960 r. czy Konstal 102Na z 1972 r.
  • autobusy Jelcz 080 z 1980 r., Ikarus 260.32 z 1986 r., Jelcz PR110M z 1987 r., Jelcz L11 z 1989 r., Jelcz M11 z 1990 r. czy Jelcz M121MB z 1996 r.

Poza taborem pasażerskim zaprezentowane były także wagony techniczne, służące utrzymaniu torowisk i sieci trakcyjnej. Wrocław może bowiem poszczycić się niezwykle bogatą, unikatową kolekcją tramwajów gospodarczych, na którą składają się szlifierki do torów, wagon-opryskiwacz, wagony służące do przewozu piasku czy pługi wirnikowe.

Najcenniejszy jest tu najstarszy wagon tramwajowy zachowany we Wrocławiu – lora wieżowa z 1892 r. przeznaczona do prowadzenia napraw i konserwacji wprowadzanej wówczas we Wrocławiu sieci trakcyjnej. Niepozorna, choć wartościowa i wiekowa, jest lora transportowa z 1907 r. Odbędą się prezentacje pracy wirnikowego pługa odśnieżnego, wybudowanego w latach 80. XX w. na bazie wagonu Konstal 4N z lat 50. XX w.

Hale zajezdni

Hale na terenie dawnej zajezdni Popowice należą do Gminy Wrocław. Są udostępniane naszym pozarządowym partnerom. W tej chwili znajduje się tam łącznie ponad 40 pojazdów. Są to tramwaje i autobusy ale także zabytkowy tabor techniczny. Wszystkie one należące zarówno do Gminy Wrocław jak i Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego oraz Towarzystwa Miłośników Wrocławia.  Będzie można je zobaczyć podczas festynu.

W sierpniu, Biuro ds Partycypacji Społecznej UM Wrocławia przeprowadziło akcję zabezpieczania kolekcji. Na teren zajezdni pod dach trafiło 12 zabytkowych tramwajów oraz autobus „Fredruś”. W planach mamy pozyskanie środków finansowych na remont zajezdni, tak aby wszystkie pojazdy można było pokazywać zwiedzającym.

Partnerzy wydarzenia:

  • Wrocław Rozmawia
  • Klub Sympatyków Transportu Miejskiego
  • Towarzystwo Miłośników Wrocławia
  • Stowarzyszenie promocji Sportu FAN
  • Fundacja Umbrella

Dowiedz się więcej.

Co dalej z zabytkowymi tramwajami? [PLANY, DZIAŁANIA]

 

 

 

Zadania związane z renowacją i upowszechnianiem wiedzy o zabytkowym taborze komunikacji miejskiej finansowane są ze środków Gminy Wrocław

 

 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl