wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:30

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. Oceń Wrocławski Budżet Obywatelski 2015
  6. Poznaj zasady WBO 2015
Poznaj zasady WBO 2015

Chcemy wspólnie z mieszkańcami ulepszać Wrocławski Budżet Obywatelski. Poniżej znajdziecie zasady WBO 2015. Przejrzyjcie i zgłoście, jakie zapisy wymagają Waszym zdaniem zmiany.

ZASADY OGÓLNE

1. Suma środków przeznaczonych na realizację projektów w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2015 wynosi 20 mln zł.

2. Koszt jednego projektu nie może przekroczyć 2 mln zł.

3. W ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2015 mogą być realizowane projekty inwestycyjne, remontowe oraz w zakresie utrzymania, dotyczące mienia gminnego, bądź zlokalizowane na terenach gminnych. Wnioski projektowe nie powinny dotyczyć terenów i infrastruktury nienależącej do gminy Wrocław.

4. Projekty realizowane w ramach WBO muszą być ogólnodostępne dla wszystkich mieszkańców. Niedopuszczalne są sytuacje, w których zrealizowane projekty będą potem zamykane lub udostępniane mieszkańcom w bardzo ograniczonym zakresie.

ZGŁASZANIE PROJEKTÓW

1.Projekty mogą być zgłaszane przez osoby pełnoletnie.

2. Propozycję projektu do zrealizowania w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego może zgłosić jedna osoba (lider projektu). Zgłoszenie powinno odbywać się w formie elektronicznej lub papierowej, poprzez wypełnienie właściwego formularza.

3. Formularz dostępny będzie od 26 stycznia 2015 r. na stroniewroclaw.pl/wbo i w Centrach Obsługi Mieszkańca Urzędu Miejskiego Wrocławia.

4. Wypełniony wniosek można złożyć w formie elektronicznej z wykorzystaniem formularza dostępnego na stronie wroclaw.pl/wbo lub przekazać go osobiście na adres: Biuro ds. Partycypacji Społecznej ul. G. Zapolskiej 4, 50-032 Wrocław.

5. W przypadku przesłania formularza w formie elektronicznej całkowita wielkość załączników nie może być większa niż 10 MB.

6. Ostateczny termin nadsyłania formularzy projektowych upływa 9 marca 2015 r. W przypadku wysyłki pocztą tradycyjną liczy się data stempla pocztowego.

7. Formularze niespełniające wymogów formalnych lub przekazane po terminie nie będą procedowane w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2015.

8. Wszystkie przesłane formularze zostaną opublikowane na stronie wroclaw.pl/wbo do 11 marca 2015 r.

WERYFIKACJA PROJEKTÓW

1. Projekty zostaną poddane weryfikacji formalnej przez właściwe rzeczowo komórki Urzędu Miejskiego Wrocławia. Kryteria weryfikacji będą obejmowały także zasady legalności i gospodarności oraz poprawność zaproponowanego przez lidera budżetu projektu.

2. Weryfikacja odbędzie się pomiędzy 9 marca 2015 r. a 15 maja 2015 r.

3. Po zakończeniu weryfikacji liderzy projektów zostaną poinformowani o jej wynikach oraz o terminie spotkania konsultacyjnego.

KONSULTACJE Z LIDERAMI I KOŃCOWA WERYFIKACJA PROJEKTÓW

1.Spotkania konsultacyjne z udziałem pracowników komórek merytorycznych Urzędu Miejskiego Wrocławia i liderów projektów odbędą się w co najmniej 10 punktach Wrocławia.

2. Spotkania konsultacyjne z liderami projektów mają na celu umożliwienie naniesienia koniecznych zmian do projektów (dotyczy elementów zakwestionowanych w trakcie weryfikacji projektów, które uniemożliwiają realizację projektu w całości lub w części).

3. Liderzy projektów mogą także na tym etapie podjąć decyzję o wycofaniu projektu lub połączeniu projektów zbliżonych zakresem w jeden projekt.

4. Jeżeli lider nie skorzysta z możliwości naniesienia koniecznych poprawek, jego projekt zostanie przekazany do Rady Miejskiej Wrocławia z weryfikacją negatywną.

5. Termin złożenia poprawionych projektów upływa 13 lipca 2015 r.

6. Zweryfikowane projekty zostaną przekazane wraz z opinią właściwych jednostek Urzędu Miejskiego Wrocławia Radzie ds. Budżetu Obywatelskiego, powołanej zarządzeniem przez Prezydenta Wrocławia.

7. Wrocławska Rada ds. Budżetu Obywatelskiego zarekomenduje Prezydentowi Wrocławia listę pozytywnie zweryfikowanych projektów do 26 sierpnia 2015 r.

KONSULTACJE

1. Prezydent Wrocławia skieruje do Rady Miejskiej Wrocławia projekt uchwały w sprawie ogłoszenia konsultacji z mieszkańcami wraz z listą projektów.

2. Jeżeli Rada nie postanowi inaczej, konsultacje odbędą się na przełomie września i października 2015 r.

3. W ramach ogłoszonych przez Radę Miejską Wrocławia konsultacji mieszkańcy mogą głosować na wybrane przez siebie projekty:

  • w formie elektronicznej, poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie internetowej wroclaw.pl/wbo,
  • w zorganizowanych na terenie miasta punktach konsultacyjnych, na przeznaczonych do tego celu formularzach.

4. Prawo do udziału w konsultacjach ma każdy pełnoletni mieszkaniec Wrocławia.

5. Można głosować tylko raz na maksymalnie 3 projekty – zaznaczając po jednym projekcie z trzech, różnych progów kwotowych.

6. Wyniki konsultacji zostaną podane do publicznej wiadomości po podliczeniu oddanych głosów w formie elektronicznej i papierowej.

WYŁONIENIE PROJEKTÓW DO REALIZACJI

1. W celu obliczenia wyników konsultacji, projekty poddane głosowaniu zostaną podzielone na trzy grupy kwotowe, w zależności od ich zweryfikowanej wartości.

2. Ogólna suma środków przeznaczonych na realizację projektów WBO 2015 zostanie podzielona na trzy progi kwotowe:

  • na projekty małe o wartości nieprzekraczającej 150 tys. PLN
  • na projekty średnie o wartości powyżej 150 tys. PLN do 500 tys. PLN
  • na projekty duże o wartości powyżej 500 tys. PLN do 2 mln PLN

3. W każdym z progów zostanie zapisana konkretna kwota wynikająca z ilości projektów w poszczególnym progu i ich procentowego udziału w ostatecznej liczbie projektów poddanych głosowaniu.

4. Aby projekt mógł być skierowany do realizacji, musi zebrać przynajmniej 100 głosów.

5. Do realizacji zostaną skierowane z każdej z trzech grup te projekty, które w danej grupie uzyskają największą liczbę głosów, aż do wyczerpania puli środków przeznaczonych na daną grupę.

6. Jeżeli po zakończeniu głosowania w którejś z grup pozostaną niewykorzystane środki, zostaną one przekazane na zwiększenie puli w grupie, w której znalazła się największa liczba projektów.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl