wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:40

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. Oceń Wrocławski Budżet Obywatelski 2015
  6. Propozycja podziału Wrocławia na rejony w ramach WBO 2016
Propozycja podziału Wrocławia na rejony w ramach WBO 2016

W jaki sposób bardziej efektywnie i równomiernie podzielić 25 mln zł w ramach WBO 2016? Jak uniknąć rywalizacji małych osiedli z dużymi i jak jeszcze bardziej wzmocnić współpracę między sąsiadującymi ze sobą osiedlami? To zagadnienia, których między innymi dotyczą konsultacje społeczne.

Pomysł podziału Wrocławia na rejony, wynika z obietnicy złożonej jeszcze w roku 2014. Poniżej prezentowane mapy są naszymi propozycjami, które mamy nadzieję, staną się punktem wyjścia do dalszej dyskusji. Jesteśmy zdania, że 25 mln zł należy podzielić na poszczególne rejony - to po pierwsze. Po drugie, powinna pozostać pewna pula na tzw. projekty ogólnomiejskie. I tu pojawia się pytanie: w jakiej wysokości powinniśmy zachować progi kwotowe.

Bazując na doświadczeniach trzeciej już edycji WBO, sądzimy, że kwoty na projekty powinny zostać ograniczone. Zasadą WBO jest to, że projekty należy zrealizować w ciągu jednego roku. Im większa kwota na projekt, tym bardziej rośnie obawa, że nie będziemy w stanie wykonać danego projektu w założonym czasie, tj. roku.

  1. Podział Wrocławia na 10 okręgów o zbliżonej powierzchni.

Mapa - 1_BWO_10_2015_ Wg powierzchni [.PNG]

W przypadku przyporządkowania każdemu z okręgów tej samej sumy pieniędzy uzyskamy efekt równego terytorialnie nasycenia miasta inwestycjami WBO. Pieniądze dzielone są według powierzchni, a nie liczby mieszkańców.

  1. Podział Wrocławia na 10 okręgów o podobnym typie zabudowy.

Mapa - 2_BWO_10_2015_ Wg Typu zabudowy [.PNG]

Grupując osiedla, staraliśmy się uniknąć sytuacji, gdzie o głosy konkurują ze sobą osiedla o zupełnie różnym typie architektury, np. blokowisko z domami jednorodzinnymi. Nie wszędzie udało się wyeliminować te nierówności, ale jednak możliwości zbierania głosów wśród sąsiadów są w tym wariancie dużo bardziej wyrównane niż w pozostałych.

  1. Podział Wrocławia na 10 okręgów o zbliżonej liczbie ludności.

Mapa - 3_BWO_10_2015_ Wg Ludności 10 [.PNG]

W tym wariancie miasto zostało podzielone na 10 okręgów o możliwie zbliżonej liczbie ludności.

  1. Podział Wrocławia na 14 okręgów o zbliżonej liczbie ludności

Mapa - 4_BWO_10_2015_ Wg Ludności 14 Rejonów [.PNG]

Podobny podział jak w poprzednim punkcie, ale przy opcji 14 okręgów uzyskane granice są bardziej naturalne.

  1. Podział Wrocławia na grupy osiedli.

Mapa - 5_BWO_10_2015_ Wg wielkości  ludności [.PNG]

Wszystkie wrocławskie osiedla zostały ułożone w kolejności od najmniejszego do największego. Następnie lista została podzielona na 10 grup, z których każda łączy osiedla o podobnej liczbie ludności. W ten sposób w głosowaniu WBO konkurowałyby ze sobą tylko zbliżone wielkością osiedla i możliwość zbierania głosów wśród sąsiadów byłaby wyrównana.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl