wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:37

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. 2021
  6. Jak zazielenić ulicę Żeromskiego?
  7. Jak zazielenić ulicę Żeromskiego? [RAPORT Z KONSULTACJI]
Grafika przedstawiająca wrak samochodu oraz wyrastające w tle młode drzewko. Napis: "Żeromskiego szara czy zielona. Etap 2". Wrocław Rozmawia
Grafika przedstawiająca wrak samochodu oraz wyrastające w tle młode drzewko. Napis: "Żeromskiego szara czy zielona. Etap 2".

Zapoznaj się z raportem konsultacji na temat urządzenia zieleni na ul. Żeromskiego na odcinku od ul. Jedności Narodowej do ul. Nowowiejskiej.

O konsultacjach

Konsultacje miały na celu poznanie opinii mieszkańców i mieszkanek na temat sposobu zagospodarowania ul. Żeromskiego na odcinku od ul. Nowowiejskiej do ul. Jedności Narodowej w zakresie zazielenienia i zagospodarowania przestrzeni.

Mieszkańcom zaprezentowano trzy warianty koncepcji programowo-przestrzennej.

Opinie mieszkańców, rekomendacja

Drugi etap konsultacji pokazał, że zdania na temat zazieleniania ul. Żeromskiego oraz uporządkowania przestrzeni są podzielone. Część mieszkańców opowiada się za zachowaniem aktualnego stanu (biorąc pod uwagę głównie liczbę miejsc parkingowych). W opinii tych osób proponowane zmiany negatywnie wpłyną na komfort życia mieszkańców, bo zmniejszy się liczba miejsc parkingowych.  Druga grupa pozytywnie odnosi się do przedstawionych propozycji zmian, także jeśli chodzi o zmniejszenie liczby miejsc parkingowych i zmianę organizacji ruchu, a przede wszystkim wprowadzenia zieleni na ulicy.

Generalnie wypowiadano się pozytywnie na temat koncepcji zazielenienia ulicy. W formularzu opinii jednakowo podobały się warianty 1. i 2. koncepcji, 3.  – najmniej. Pomysł zasadzenia wysokich drzew w pobliżu okien mieszkań przez część osób został uznany za kontrowersyjny; pojawiła się obawa o ograniczenie światła słonecznego. Rozwiązania z zakresu zagospodarowania wód opadowych w większości nie budziły zastrzeżeń, podobnie jak kwestie uporządkowania sposobu parkowania (parkowanie równoległe, prostopadłe lub ukośne) i remontu chodników. 

Mieszkańców podzieliła sprawa organizacji ruchu – jedni opowiadali się za utrzymaniem ulicy dwukierunkowej, inni wybierali wariant jednokierunkowy, trzecia grupa zaś wypowiadała się za ruchem jednokierunkowym z kontrapasem. 

Planowane elementy małej architektury spodobały się części uczestników konsultacji. Uznano je za elementy podnoszące atrakcyjność ulicy i komfort życia mieszkańców, zwłaszcza seniorów. Część osób wypowiadała się na ten temat w sposób krytyczny, podnosząc argumenty takie jak: mała liczba osób będzie korzystać ze stojaków rowerowych, ławki i siedziska są niepotrzebne na ulicy (raczej w parku), obawa, że z ławek i siedzisk korzystać będą osoby spożywające alkohol.

Po szczegółowej analizie opinii zgłoszonych w trakcie konsultacji społecznych a także opinii Rady Osiedla Ołbin, Zespół Miejski składający się z przedstawicieli: Wydziału Wody i Energii, Biura Zrównoważonej Mobilności wraz z Oficer Pieszą, Wydziału Inżynierii Miejskiej, Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta, Zarządu Zieleni Miejskiej, Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz Plastyka Miejskiego, rekomendują do dalszych prac wariant 2

Osiedle jako całość

Podobnie jak na pierwszym etapie konsultacji, zwracano uwagę na konieczność wprowadzenia zmian na całym osiedlu. Powinny one mieć charakter kompleksowy. Dotyczy to zwłaszcza kwestii organizacji ruchu i parkowania. Ponadto wielokrotnie podkreślano, że potrzebna jest rewaloryzacja podwórek i kamienic, położonych w tej części miasta. Wskazywano też na inne problemy, takie jak: zaśmiecanie ulicy, potrzeba częstszych patroli straży miejskiej, poprawa oświetlenia ulicznego. 

Co dalej?

Jesteśmy na etapie opracowywania niezbędnej dokumentacji. Zajmuje się tym Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta. Do końca I kwartału bieżącego roku planowane jest wyłonienie wykonawcy projektu.

Zadanie realizowane jest w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2020 - projekt nr 200 - "Zieleń i Sport we Wrocławiu - Gajowice, Maślice, Ołbin i Zakrzów - parki, rekreacja i zielone zakątki w całym mieście”Pierwszy etap ma umożliwić stworzenie kompleksowej koncepcji zazieleniania i regulacji ruchu na całej ulicy. Urząd Miasta będzie próbował pozyskać również finansowanie UE na realizację inwestycji. Postępy prac zazieleniania ulicy Żeromskiego, będziecie mogli śledzić na stronach Zielonego Wrocławia

Infografika przedstawiająca dane podsumowujące przeprowadzone konsultacje.

Bardzo dziękujemy wszystkim mieszkankom i mieszkańcom za udział w konsultacjach. Wasz głos jest ważny!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl