wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. 2021
  6. Jak zazielenić ulicę Żeromskiego?
grafika ilustracyjna Wrocław Rozmawia
grafika ilustracyjna

Konsultacje społeczne na temat urządzenia zieleni na ul. Żeromskiego na odcinku od ul. Jedności Narodowej do ul. Nowowiejskiej

Sprawdź raport

z konsultacji

Piękna i ważna

Ulica Żeromskiego, o zabytkowej zabudowie, jest jedną z ważniejszych na Ołbinie. Ciągnie się od ul. Jedności Narodowej na północy do ul. Prusa na południu, przecinając Daszyńskiego, Nowowiejską, Kluczborską i Oleśnicką. Ulica ta jest ważna zarówno dla lokalnej społeczności, jak i dla mieszkańców innych części miasta, dlatego trzeba zastanowić się od nowa nad jej zagospodarowaniem.

Działania lokalne

Jej modernizacja to zadanie, o które kilkukrotnie wnioskowano w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Warto wspomnieć m.in. projekty z 2018 r.: „Spokojny Ołbin – uspokojenie ruchu na ul. Żeromskiego” czy „Żeromskiego dla ludzi, chodniki dla pieszych”. W zeszłorocznej edycji finansowanie otrzymał ponadosiedlowy projekt nr 200 „Zieleń i Sport we Wrocławiu - Gajowice, Maślice, Ołbin i Zakrzów - parki, rekreacja i zielone zakątki w całym mieście” - na zagospodarowanie ul. Żeromskiego przeznaczonych zostanie 500 000 złotych z tych środków. Projekt promowany był przez partnerów konsultacji: Stowarzyszenie Żółty Parasol oraz Radę Osiedla Ołbin w ramach tzw. Pakietu dla Ołbina.

Rada Osiedla podejmuje także inne działania, mające na celu rozwiązanie problemów, z którymi trzeba się tu mierzyć. Obecnie poparła ona wnioski mieszkańców o wyznaczenie płatnych miejsc postojowych na wybranych odcinkach ulic: Żeromskiego (odcinek konsultowany) i Daszyńskiego. 

Wstępne decyzje

Latem zeszłego roku odbył się pierwszy etap konsultacji, dotyczący zazielenienia ulicy, uporządkowania parkowania i wprowadzenia infrastruktury niebiesko-zielonej (więcej można przeczytać tutaj).

Najpierw poznaliśmy potrzeby mieszkańców i zebraliśmy propozycje w opisanych powyżej zakresach. Na podstawie tych opinii wykonawca opracował trzy warianty koncepcji programowo-przestrzennej, w których uwzględniono rozwiązania zgodnie z oczekiwaniami osób biorących udział w konsultacjach.

Kolejny krok

Jak wygląda ulica Żeromskiego? Dlaczego zmiany na tej ulicy są ważne? Czy zieleń naprawdę jest tam potrzebna? Zapraszamy do zapoznania się z koncepcjami oraz do udziału w konsultacjach i wyrażenia swojej opinii na ten temat.

Opracowanie koncepcji zagospodarowania ulicy koordynuje Wydział Wody i Energii Urzędu Miejskiego Wrocławia. Konsultacje realizuje Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław. Partnerami konsultacji są: Stowarzyszenie Żółty Parasol oraz Rada Osiedla Ołbin.

Weź udział w e-spotkaniu i wyraź opinię przez formularz elektroniczny! Jeśli masz ochotę porozmawiać na żywo, odwiedź punkt konsultacyjny! Twoja opinia będzie miała wpływ na modernizację i zazielenienie ul. Żeromskiego. Konsultacje trwają do 21 marca 2021 r. (niedziela).

Konsultacje realizuje Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław.

Autorem zdjęć jest Andrzej Skobejko.

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl