Zapoznaj się z poniższymi informacjami i przekaż nam swoją opinię w E-formularzu.
Szczytnickiej w układzie miejskim Wrocławia
Ulica Szczytnicka pełni istotną rolę komunikacyjną i historyczną w strukturze Wrocławia. Jest kluczowym połączeniem z centrum miasta oraz ważnymi obiektami takimi jak Hala Stulecia, ZOO i Ogród Japoński. Jej znaczenie podkreśla obecność tras tramwajowych i autobusowych, które są częścią systemu komunikacji miejskiej.
Teren nie posiada aktualnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego wskazuje na ulicy Szczytnickiej główny korytarz tramwajowy oraz zbiorczą trasę rowerową. Przestrzeń znajduje się w centralnej strefie dostępności komunikacyjnej, gdzie priorytetem jest ruch pieszy, tramwajowy i rowerowy.
Obszar opracowania obejmuje samą ulicę Szczytnicką, a także plac łączący wloty ulic Szczytnickiej, Polaka, Ładnej, Reja, Nehringa i Curie-Skłodowskiej.
Jaka przyszłość ulicy Szczytnickiej?
Konsultacje społeczne mają doprowadzić do opracowania koncepcji odnowy ulicy Szczytnickiej. Zależy nam na omówieniu kwestii organizacji ruchu, a także sposobie przemieszczania się pieszych i rowerzystów. Rozważać będziemy również elementy małej architektury i zieleni.
W trakcie projektowania zostaną przygotowane dwa warianty organizacji ruchu. Jeden z nich zakłada pozostawienie ruchu ogólnego samochodowego na ulicy. Drugi wariant zakłada ograniczenie ruchu tylko do niezbędnego dojazdu do posesji, dostaw i obsługi instytucji znajdujących się przy ulicy. Żadne z tych rozwiązań nie wpłynie na sposób organizacji ruchu tramwajów i autobusów, które nadal będą poruszały się ulicą Szczytnicką tak jak do tej pory.
Ulica Szczytnicka to nie tylko ruch, ale i inne elementy. Przedmiotem rozmów i dalszych prac planistycznych będą nasadzenia. Planowane są zarówno drzewa wysokie, jak i zieleń niska. Zieleń ta ma by ważnym elementem związanym z mikroretencją czyli zdolnością do gromadzenia opadów atmosferycznych. Szczegółowe rozwiązania będą właśnie przedmiotem rozmów z mieszkańcami i mieszkankami Wrocławia.
Dopełnieniem całości mają być elementy małej architektury, takie jak ławki, kosze na śmieci czy też stojaki na rowery. Równie ważnym elementem do rozważenia będą miejsca umożliwiające powstawanie ogródków gastronomicznych. Odnowiona ulica Szczytnicka ma być nie tylko przestrzenią, przez którą sprawnie się przemieszcza, ale również miejscem, gdzie można na chwilę się zatrzymać.
Jak będą przebiegać konsultacje?
Konsultacje dotyczące przyszłości ulicy Szczytnickiej zaplanowane są na dwa etapy. W pierwszym chcemy zebrać opinie na temat tego jak ulica jest obecnie używana i jakie potrzeby mają osoby, które korzystają z niej codziennie. Posłuży to do przygotowania różnych propozycji rozwiązań, które będą przedmiotem rozmowy podczas drugiego etapu konsultacji. Ten odbędzie się w przyszłym roku.
Zapraszamy do rozmowy!