wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:55

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Dni otwarte Zajezdni Popowice [PROGRAM, ZDJĘCIA]

Tłumy wrocławian obserwowały w niedzielne południe paradę zabytkowych tramwajów, które przejechały z Zajezdni Popowice pod Operę Wrocławską. Ale nie mniej chętnych zgromadziło się w samej zajezdni oglądając, czym dawniej jeździli mieszkańcy miasta – i Breslauerzy i powojenni wrocławianie. Jeszcze do 18.00 w niedzielę można skorzystać z atrakcji największej na Dolnym Śląsku imprezy poświęconej zabytkowym tramwajom i autobusom.

– Chcieliśmy pokazać dzieciom, jak to się wszystko w transporcie pozmieniało – mówi pan Tomek. Wrocławianin przyszedł na Dni Otwarte Zajezdni Popowice wspólnie z ojcem Wojtkiem i dwójką swoich dzieci. Sfotografowali się przy Fredrusiu. – Pamiętam, jak jechałem tym autobusem, już wtedy wyłącznie turystycznym, wracają wspomnienia – dodaje pan Tomek. 

autobus Fredruś

Pan Jacek po raz kolejny uczestniczył w paradzie tramwajów, choć tym razem zdecydował się przejechać zabytkowym tramwajem i zabrał ze sobą czteroipółletnią córeczkę Aurelię. – Fajnie poczuć, jak kiedyś się jeździło. Co prawda, jak na współczesne czasy trochę trzepało, ale i tak to fantastyczne przeżycie – opowiadał po wyjściu z tramwaju. 

Dni Otwarte Zajezdni Popowice

Tramwaj Konstal N wymaga więcej wyczucia, bo nie wybacza błędów motorniczemu – podkreśla motorniczy Łukasz Mękalski. Dodaje, że sterowanie układem elektrycznym jest typowo mechaniczne, zadajnik jazdy jest w postaci korby i aby nią operować trzeba pewnej siły. – Hamulec postojowy również jest mechaniczny, ale trzeba go ręcznie nakręcić, a w nowych tramwajach mamy układy albo szczękowe, albo hydrauliczne, gdzie w zasadzie w końcówce hamowania wagon sam się zatrzymuje i nic więcej nie trzeba robić – tłumaczy. Wagony Konstal N jeździły po Wrocławiu od lat 50. w zasadzie do 1991 i zostały wtedy wycofane dzięki dostawom tramwajów typu 105 Ne.

Dni Otwarte Zajezdni Popowice

Wielkim zainteresowaniem podczas Dni Otwartych cieszyły się wykłady Tomasza Sielickiego o Tramwaju Maximum z 1901 roku. 

Dni Otwarte Zajezdni Popowice

Największą atrakcją była możliwość przejechania się jednym z pięciu zabytkowych tramwajów. Do każdego ustawiła się kolejka chętnych, by przekonać się, jak podróżowano kilkadziesiąt lat temu. 

Dni Otwarte Zajezdni Popowice

Program Dni Otwartych

Sobota 18 września, godz. 10.00-20.00

Podobnie jak w ubiegłym roku, przed halami dawnej zajezdni podziwiać będzie można zabytkowy tabor, łącznie ponad 30 pojazdów.

Nie lada atrakcją może być pokaz tramwaju Maximum z 1901 r., autobusu Jelcz 272 MEX „Fredruś” oraz przyczepy autobusowej Jelcz P-080 z 1980 r. Wszystkie trzy pojazdy przeszły właśnie generalne remonty. Tego dnia po raz pierwszy od renowacji zaprezentowane zostaną przed szerszą publicznością.

O tramwaju Maximum opowie historyk komunikacji zbiorowej i motorniczy w jednej osobie – Tomasz Sielicki.

Będzie także okazja do obejrzenia pokazu pracy pługu wirnikowego, zwiedzenia z przewodnikiem zabudowań ponad stuletniej zajezdni, czy obejrzenia wystawy wrocławskich neonów. Nie zabraknie także food trucków i sklepiku z pamiątkami. Sobotnią część imprezy zakończy o godz. 16.00 parada historycznych autobusów.

  • Oprowadzanie po zajezdni: 10.30, 11.30, 12.30, 13.30, 14.30
  • Pokazy pracy pługu wirnikowego: 10.20, 12.20, 14.20
  • Wykłady Tomasza Sielickiego o tramwaju Maximum: 11.00, 12.00
  • Parada historycznych autobusów: 16.00
  • Specjalne linie tramwajowe i autobusowe: 9.30-16.00
  • Koncert: 19.00

Tego dnia po Wrocławiu kursować będą specjalne linie autobusowe i tramwajowe, obsługiwane zabytkowymi pojazdami:

  • tramwajem linii M5 dotrzemy z zajezdni przy ul. Legnickiej pod Operę,
  • autobusem linii M21 z Zajezdni Popowice do Stadionu Wrocław
  • zabytkowym Jelczem M121MB na linii M10 z Dworca Autobusowego, przez Centrum Historii Zajezdnia, na ul. Kwiską.

Przejazd liniami specjalnymi będzie bezpłatny. 

Dni Otwarte Zajezdni Popowice 2021

Dni Otwarte Zajezdni Popowice 2021

Spotkania / Happeningi
Termin od 18 września 2021 do 19 września 2021

Miejsce Zajezdnia nr V

Zobacz

Niedziela 19 września, godz. 10.00-18.00

W niedzielę przed halami zajezdni oglądać będzie można zabytkowe autobusy. Tramwaje wyruszą bowiem na paradę. Zabytkowe wagony odjadą z Zajezdni Popowice o godz. 12.00 i skierują się w stronę Opery.

Tego dnia nadal dostępne będą niektóre atrakcje zaprezentowane w sobotę – m.in. wystawa wrocławskich neonów i prac plastycznych, czy wykład o tramwaju Maximum (11.00). Pojawią się także nowe, wśród nich inscenizacje w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznych FESTUNG BRESLAU (na terenie Zajezdni Popowice) oraz wystawa kolejowa na Dworcu Głównym, zorganizowana przez Klub Sympatyków Kolei.

  • Wykład Tomasza Sielickiego o tramwaju Maximum z 1901 r.: 11.00
  • Parada zabytkowych tramwajów: 12.00
  • Specjalne linie tramwajowe i autobusowe: 10.15-15.50
  • Koncert wrocławskich zespołów: 16.00

Dni Otwarte Zajezdni Popowice plakat z programem

Gdzie na wycieczkę zabytkowym taborem

W niedzielę kursowały będą dwie linie specjalne. Tramwajowa linia M1 spod Opery do Dworca Nadodrze i z powrotem (od 12.50 do 15.50 z częstotliwością co 10-20 minut) oraz okrężna linia autobusowa Zajezdnia Popowice – Stadion Wrocław – Zajezdnia Popowice (od 10.00 do 16.00).

Szczegóły trasy znajdziecie na stronie KSTM.

Na godz. 16.00 zaplanowano koncert wrocławskich zespołów. Dojazd na koncert zapewnią zabytkowe tramwaje – odjazdy z Opery o godz. 15.20, 15.30, 15.40.

Przeczytaj również: 18-19 września: dodatkowe linie tramwajowe i autobusowe

W stronę nowego produktu turystycznego Wrocławia

Dni otwarte Zajezdni Popowice 2021 organizowane są w ramach działań Small Scale Actions projektu FindYourGreatness realizowanego w ramach sieci URBACT III, współfinansowanego z Środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Celem projektu jest stworzenie nowego produktu turystycznego, zorganizowanego wokół unikatowej kolekcji historycznych pojazdów komunikacji miejskiej oraz zabytkowych zajezdni.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl