– Chcieliśmy pokazać dzieciom, jak to się wszystko w transporcie pozmieniało – mówi pan Tomek. Wrocławianin przyszedł na Dni Otwarte Zajezdni Popowice wspólnie z ojcem Wojtkiem i dwójką swoich dzieci. Sfotografowali się przy Fredrusiu. – Pamiętam, jak jechałem tym autobusem, już wtedy wyłącznie turystycznym, wracają wspomnienia – dodaje pan Tomek.
Pan Jacek po raz kolejny uczestniczył w paradzie tramwajów, choć tym razem zdecydował się przejechać zabytkowym tramwajem i zabrał ze sobą czteroipółletnią córeczkę Aurelię. – Fajnie poczuć, jak kiedyś się jeździło. Co prawda, jak na współczesne czasy trochę trzepało, ale i tak to fantastyczne przeżycie – opowiadał po wyjściu z tramwaju.
Tramwaj Konstal N wymaga więcej wyczucia, bo nie wybacza błędów motorniczemu – podkreśla motorniczy Łukasz Mękalski. Dodaje, że sterowanie układem elektrycznym jest typowo mechaniczne, zadajnik jazdy jest w postaci korby i aby nią operować trzeba pewnej siły. – Hamulec postojowy również jest mechaniczny, ale trzeba go ręcznie nakręcić, a w nowych tramwajach mamy układy albo szczękowe, albo hydrauliczne, gdzie w zasadzie w końcówce hamowania wagon sam się zatrzymuje i nic więcej nie trzeba robić – tłumaczy. Wagony Konstal N jeździły po Wrocławiu od lat 50. w zasadzie do 1991 i zostały wtedy wycofane dzięki dostawom tramwajów typu 105 Ne.
Wielkim zainteresowaniem podczas Dni Otwartych cieszyły się wykłady Tomasza Sielickiego o Tramwaju Maximum z 1901 roku.
Największą atrakcją była możliwość przejechania się jednym z pięciu zabytkowych tramwajów. Do każdego ustawiła się kolejka chętnych, by przekonać się, jak podróżowano kilkadziesiąt lat temu.
Program Dni Otwartych
Sobota 18 września, godz. 10.00-20.00
Podobnie jak w ubiegłym roku, przed halami dawnej zajezdni podziwiać będzie można zabytkowy tabor, łącznie ponad 30 pojazdów.
Nie lada atrakcją może być pokaz tramwaju Maximum z 1901 r., autobusu Jelcz 272 MEX „Fredruś” oraz przyczepy autobusowej Jelcz P-080 z 1980 r. Wszystkie trzy pojazdy przeszły właśnie generalne remonty. Tego dnia po raz pierwszy od renowacji zaprezentowane zostaną przed szerszą publicznością.
O tramwaju Maximum opowie historyk komunikacji zbiorowej i motorniczy w jednej osobie – Tomasz Sielicki.
Będzie także okazja do obejrzenia pokazu pracy pługu wirnikowego, zwiedzenia z przewodnikiem zabudowań ponad stuletniej zajezdni, czy obejrzenia wystawy wrocławskich neonów. Nie zabraknie także food trucków i sklepiku z pamiątkami. Sobotnią część imprezy zakończy o godz. 16.00 parada historycznych autobusów.
- Oprowadzanie po zajezdni: 10.30, 11.30, 12.30, 13.30, 14.30
- Pokazy pracy pługu wirnikowego: 10.20, 12.20, 14.20
- Wykłady Tomasza Sielickiego o tramwaju Maximum: 11.00, 12.00
- Parada historycznych autobusów: 16.00
- Specjalne linie tramwajowe i autobusowe: 9.30-16.00
- Koncert: 19.00
Tego dnia po Wrocławiu kursować będą specjalne linie autobusowe i tramwajowe, obsługiwane zabytkowymi pojazdami:
- tramwajem linii M5 dotrzemy z zajezdni przy ul. Legnickiej pod Operę,
- autobusem linii M21 z Zajezdni Popowice do Stadionu Wrocław
- zabytkowym Jelczem M121MB na linii M10 z Dworca Autobusowego, przez Centrum Historii Zajezdnia, na ul. Kwiską.
Przejazd liniami specjalnymi będzie bezpłatny.
Dni Otwarte Zajezdni Popowice 2021
Spotkania / HappeningiZajezdnia nr V
Niedziela 19 września, godz. 10.00-18.00
W niedzielę przed halami zajezdni oglądać będzie można zabytkowe autobusy. Tramwaje wyruszą bowiem na paradę. Zabytkowe wagony odjadą z Zajezdni Popowice o godz. 12.00 i skierują się w stronę Opery.
Tego dnia nadal dostępne będą niektóre atrakcje zaprezentowane w sobotę – m.in. wystawa wrocławskich neonów i prac plastycznych, czy wykład o tramwaju Maximum (11.00). Pojawią się także nowe, wśród nich inscenizacje w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznych FESTUNG BRESLAU (na terenie Zajezdni Popowice) oraz wystawa kolejowa na Dworcu Głównym, zorganizowana przez Klub Sympatyków Kolei.
- Wykład Tomasza Sielickiego o tramwaju Maximum z 1901 r.: 11.00
- Parada zabytkowych tramwajów: 12.00
- Specjalne linie tramwajowe i autobusowe: 10.15-15.50
- Koncert wrocławskich zespołów: 16.00
Gdzie na wycieczkę zabytkowym taborem
W niedzielę kursowały będą dwie linie specjalne. Tramwajowa linia M1 spod Opery do Dworca Nadodrze i z powrotem (od 12.50 do 15.50 z częstotliwością co 10-20 minut) oraz okrężna linia autobusowa Zajezdnia Popowice – Stadion Wrocław – Zajezdnia Popowice (od 10.00 do 16.00).
Szczegóły trasy znajdziecie na stronie KSTM.
Na godz. 16.00 zaplanowano koncert wrocławskich zespołów. Dojazd na koncert zapewnią zabytkowe tramwaje – odjazdy z Opery o godz. 15.20, 15.30, 15.40.
Przeczytaj również: 18-19 września: dodatkowe linie tramwajowe i autobusowe
W stronę nowego produktu turystycznego Wrocławia
Dni otwarte Zajezdni Popowice 2021 organizowane są w ramach działań Small Scale Actions projektu FindYourGreatness realizowanego w ramach sieci URBACT III, współfinansowanego z Środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Celem projektu jest stworzenie nowego produktu turystycznego, zorganizowanego wokół unikatowej kolekcji historycznych pojazdów komunikacji miejskiej oraz zabytkowych zajezdni.