– Mamy oczywiście w urzędzie własne spostrzeżenia po ostatniej edycji WBO. Ale zależy nam na poznaniu uwag i opinii mieszkańców. One często wiele wnoszą. To właśnie dzięki corocznym konsultacjom WBO wprowadziliśmy lepszą weryfikację projektów pod kątem ochrony przyrody czy dodatkowe szkolenia dla Liderów i Liderek – mówi Przemysław Leszyński z Wydziału Partycypacji Społecznej.
Ponadosiedlowe bez ograniczeń tematycznych. Czy to dobry kierunek?
W tegorocznym WBO tradycyjnie już mogliśmy głosować na projekty osiedlowe i ponadosiedlowe. Zmieniły się jednak zasady dotyczące tych drugich. Dawniej projekty ponadosiedlowe musiały dotyczyć tylko zieleni, sportu lub zrównoważonej mobilności. Od 2022 roku zgłaszać można było w tej kategorii także różne inne inwestycje. Zmieniły się też maksymalne kwoty na projekt. W przypadku projektów osiedlowych wzrosły z 750 tys. do 1 mln. W przypadku ponadosiedlowych – z 2 mln do 3 mln. Jak oceniacie te zmiany?
Strona internetowa po modernizacji
Zmieniła się strona internetowa WBO. Chodziło o to, by była wygodna do przeglądania z telefonu. Bo choć 100 proc. urzędników przegląda ją na desktopach, to jednak 70 do 80 proc. internautów zagląda tutaj z urządzeń mobilnych. Czy strona zadziałała poprawnie?
Spotkania Szkoły Liderów WBO
Przez pół roku, od stycznia do czerwca, odbywały się także internetowe spotkania Szkoły Liderów WBO. Miały być w założeniu pomocą przede wszystkim dla tych osób, które po raz pierwszy zdecydowały się zgłosić swój projekt. Spotkania poświęcone były m. in. miejscowym planom zagospodarowania, zieleni w mieście czy promocji projektów. Czy ten sposób przekazywania wiedzy nowym Liderom i Liderkom projektów się sprawdza?
Promocja WBO. Jak zachęcić mieszkańców by wzięli udział?
W różnych punktach miasta – zarówno na etapie składania projektów (styczeń – luty) jak i głosowania (wrzesień – październik) pojawiały się nośniki reklamowe, informujące o WBO i zachęcające do udziału. Na ile skutecznie? – To też jedno z pytań, jakie znajdziemy w formularzu konsultacji.
Konsultacje trwają do 20 grudnia 2022
By wziąć w nich udział zdalnie, zajrzyjcie na stronę konsultacji. Organizatorzy zapraszają także na spotkanie 12 grudnia (środa), o godz. 17.30. Miejsce: ODLOT. Strefa Partycypacji, ul. Piłsudskiego 34 (dawna siedziba PLL LOT).
Leszyński: wycena projektów nie jest obecnie łatwa, chcemy porozmawiać z Liderami
– W tym roku zauważyliśmy, że coraz większym problemem staje się niedoszacowanie kosztów projektów na etapie oceny. Wszystko przez wysoką inflację, która w przypadku cen inwestycji publicznych jest jeszcze wyższa niż dane podawane przez GUS. Ponadto projekty, które wyceniamy w danej edycji realizowane będą w ciągu kolejnych 1-3 lat, co powoduje że powinniśmy brać dodatkową poprawkę na przyszły wzrost cen. To powoduje, że do wycen projektów musimy dokładać znaczną rezerwę kosztów. Chcemy o tym porozmawiać z Liderami i poszukać jakiegoś rozwiązania, żeby wycena projektów nie budziła tak wielkich kontrowersji – zapowiada Przemysław Leszyński.