wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:25

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Co musisz wiedzieć o WBO, żeby zgłosić projekt?
Boisko przy ulicy Spółdzielczej zmodernizowane ze środków WBO 2014 fot. Tomasz Hołod - www.wroclaw.pl
Boisko przy ulicy Spółdzielczej zmodernizowane ze środków WBO 2014

Od 17 stycznia do 14 lutego 2022 trwa nabór projektów do 10. edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Sprawdź, o czym warto pamiętać, składając wniosek do WBO.

Projekty muszą być realizowane na terenach, do których gmina ma tytuł prawny. Żeby to sprawdzić rekomendujemy skorzystanie z geoportalu

Pozwoli to na uniknięcie sytuacji, kiedy właściciel terenu udostępni go na czas realizacji inwestycji, a następnie ogrodzi go płotem i zacznie pobierać opłaty za wstęp. Z tego względu inwestycje WBO mogą powstawać tylko na działkach, do których miasto ma tytuł prawny. Uwaga: projekty niespełniające tego warunku nie zostaną dopuszczone do głosowania.

fragment mapy własności działek z wrocławskiego geoportalu

Fragment mapy własności działek z wrocławskiego geoportalu, źródło: gis.um.wroc.pl

To, czy dana lokalizacja na pewno nadaje się do WBO, najlepiej jest sprawdzić na geoportalu Wrocław. Wejdź na stronę i wybierz mapę własności. Działki żółte (własność gminy) i jasnozielone (własność gminy w zarządzie, użytkowaniu), nadają się do tego, by realizować na nich projekty WBO.

Przyroda jest bezcenna - oszczędźmy siedliska i tereny dzikie

Dzika przyroda to jeden z najcenniejszych zasobów. Planując osiedlową inwestycję, starajmy się nie ingerować w miejsca dzikie i cenne przyrodniczo. Nie wybierajmy miejsc, w których najpierw trzeba by wyciąć drzewa. Zastanówmy się, czy praca sprzętu budowlanego w korzeniach drzew, nie wyrządzi nieodwracalnych szkód.

Dlaczego to tak ważne?

– Drzewom w mieście coraz bardziej brakuje miejsca a ich korzeniom dostępu do wody. Każdy nowy chodnik, utwardzony plac czy kolejne latarnie to konieczność wprowadzenia ciężkiego sprzętu i często praca w korzeniach rosnących drzew. Konieczność odwadniania i utwardzania. Tymczasem każde dorosłe drzewo w centrum miasta jest obecnie bezcenne. Prawdopodobnie tak dużych drzew kolejne pokolenia nie będą już mogły podziwiać – mówi Ewa Domańska, architekt krajobrazu i liderka projektu WBO z 2020 roku.

park Szczytnicki we Wrocławiu

park Szczytnicki, źródło zdjęcia: Wrocław Official / Flickr

Nauczmy się omijać siedliska i chronić korytarze ekologiczne

Inwestycje na terenach zielonych mogą także powodować przerywanie korytarzy ekologicznych. –  To strata praktycznie niemożliwa do odtworzenia nasadzeniami zastępczymi, realizowanymi w innych lokalizacjach. Tymczasem dzikie, spontanicznie zarośnięte tereny stanowią naturalne siedliska dla setek organizmów. Także tych znajdujących się pod ochroną – mówi Ewa Domańska.

Jak projektować osiedlowe inwestycje, by nie zaszkodzić wrocławskiej przyrodzie? Na co zwrócić uwagę? Odpowiedzi na te pytania udziela m.in. poradnik przyrodniczy dla liderów WBO, przygotowany przez wrocławskie organizacje pozarządowe (plik do pobrania znajdziecie tutaj).

Przydatny ponownie może okazać się geoportal. Na mapie przyrodniczej znajdziecie m.in. obszary NATURA 2000: Specjalne Obszary Ochrony Siedlisk i Obszary Specjalnej Ochrony Ptaków.

Uwaga: projekty WBO, które miałyby skutkować uszczerbkiem zadrzewienia albo siedlisk, mogą zostać zweryfikowane negatywnie.

Projekty bez barier, dostępne dla każdego

Kolejnym warunkiem formalnym w WBO  jest zasada, że projekty muszą być zgodne z uniwersalnym projektowaniem. To taki sposób projektowania inwestycji, żeby była ona dostępna dla jak największej liczby ludzi, w tym np. osób z niepełnosprawnościami albo dla osób starszych.

Przeczytaj więcej na ten temat w artykule: Na czym polega projektowanie uniwersalne?

Projekty z definicji wykluczające część osób z możliwości korzystania z nich, nie będą mogły zostać poddane pod głosowanie.

Skorzystaj z wiedzy i z doświadczenia innych – Poradnik Lidera WBO, codzienne dyżury telefoniczne

Liderzy zwycięskich projektów WBO od paru lat regularnie dzielą się z nami swoimi doświadczeniami. W oparciu o zebrane przez nich wskazówki powstał bezpłatny Poradnik Lidera WBO. Możesz go pobrać w formacie PDF, klikając na obrazek:

poradnik dla liderów WBO 2022

Jeśli masz pytania lub wątpliwości dotyczące WBO, zadzwoń do Wydziału Partycypacji Społecznej. Eksperci dyżurują codziennie od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00 – 15.30.

Numery telefonów, pod którymi można zasięgnąć informacji na temat WBO:

  • 71 777 81 11
  • 71 777 77 17
  • 71 777 72 92
  • 71 777 86 68

Złożenie projektu w WBO 2022 nie jest trudne – obejrzyj tutorial

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl