wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. 10. Forum Praktyków Partycypacji w Bydgoszczy. Wrocław miał tam o czym rozmawiać

Po Warszawie, Lublinie, Wrocławiu, Trójmieście, a także forach on-line i w Dąbrowie Górniczej, tym razem prawie 300 praktyków i praktyczek partycypacji spotkało się 15 i 16 czerwca w Młynach Rothera w Bydgoszczy. Podczas 10. edycji Forum Praktyków Partycypacji nie zabrakło również przedstawicieli z Wrocławia.

Już po raz dziesiąty odbyło się Forum Praktyków Partycypacji, które jest wyjątkową okazją do inspiracji, rozmów o codziennej pracy, ale też poszerzania kompetencji. Dwudniowe spotkanie przeprowadzono tym razem w Bydgoszczy we współpracy z Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera oraz przy wsparciu Miasta Bydgoszcz.

Na spotkanie zostały zaproszone osoby zaangażowane w aktywizację mieszkańców i mieszkanek w procesy decyzyjne. Są to osoby, które działają na co dzień w swoich miastach, spotykają się regularnie, aby wciąż rozwijać swoją wiedzę, ale też dzielą się doświadczeniami i poznają ciekawe osoby ze świata partycypacji wymieniając pomysły i szukając rozwiązań. 

Wrocław rozmawiał w Bydgoszczy

Nie jest to typowa konferencja specjalistyczna. Jak opisują to sami uczestnicy – spotykają się w przyjacielskim gronie, a stali bywalcy znają się od lat i chętnie przyjmują do swojego grona nowy ''narybek'', by dzielić się wiedzą oraz doświadczeniem.

Udział w Forum Praktyków Partycypacji to za każdym razem wspaniałe doświadczenie. Spotkanie dla fachowców, entuzjastów, aktywistów, ale także zwykłych ludzi zainteresowanych aktywnością społeczną i obywatelską. W jednym miejscu spotykają się urzędnicy i przedstawiciele NGO z całej Polski. Ludzie, którym bliskie są tematy konsultacji społecznych, współpracy międzysektorowej, budżetów obywatelskich.
Krzysztof Ziental, kierownik Wydziału Partycypacji Społecznej we Wrocławiu.

– Dwa dni wymiany doświadczeń, osiągnięć, ale również okazja do analizy problemów czy wyzwań. Dzięki wiedzy pozyskanej z Forum Praktyków Partycypacji możemy lepiej realizować naszą codzienną pracę podczas konsultacji społecznych we Wrocławiu – dodał Krzysztof Ziental.

Krzysztof Ziental podczas wystąpienia na 10. Forum Praktyków Partycypacji Wojtek Radwański
Krzysztof Ziental podczas wystąpienia na 10. Forum Praktyków Partycypacji

47 tematów w 16 godzin

Podczas wydarzenia spędzono wiele godzin na rozmowach, dyskusjach, spotkaniach warsztatowych. Program był bardzo bogaty. Pojawiły się rozważania m.in. dotyczące polityki dla klimatu, budżetu obywatelskiego i angażowania mieszkańców w życie miasta. Zadawano sobie pytanie jak informować o działaniach samorządów, jak pytać mieszkańców o zdanie, jak uzyskać możliwie szeroką akceptację dla chęci udziału w konsultacjach społecznych. 

Nie zabrakło też nowinek technologicznych

Z tego obszaru poruszano m.in. kwestię narzędzi sztucznej inteligencji w praktyce partycypacyjnej. Narzędzi dostępnych bezpłatnie, które już wspierają partycypację społeczności lokalnych w różnych częściach świata. Najczęściej ułatwiają komunikację, współpracę i podejmowanie decyzji opartych na danych. 

,,Jak włączać dzieci i młodzież w procesy partycypacyjne?''

Wrocław zaprezentował temat pt. ,,Przy wspólnym stole. Jak włączać dzieci i młodzież w procesy partycypacyjne?'', który jednocześnie pozwolił wszystkim uczestnikom wymienić doświadczenia w tym obszarze.

– Sesja na temat angażowania dzieci i młodzieży  w projekty partycypacyjne którą prowadziliśmy z badaczkami zagadnienia z Uniwersytety Łódzkiego zaskoczyła nas frekwencją! Musieliśmy “na gorąco” przearanżować przygotowaną wcześniej przestrzeń; przy ponad 40 osobach na sali i emocjonującej dyskusji po raz kolejny zobaczyliśmy, że udział młodych osób w konsultacjach społecznych to zagadnienie z ogromnym potencjałem. We Wrocławiu zdobyliśmy już pewne doświadczenie w tym obszarze, na tyle silne, że możemy się nim dzielić z innymi. Forum było chyba najlepszym miejscem i czasem na takie rozmowy – relacjonował Leszek Heimann z Wydziału Partycpacji Społecznej. 

Galeria zdjęć

,,Plakat! Ale jaki? Jak tworzyć skuteczny plakat o konsultacjach społecznych'' 

To temat kolejnego panelu dyskusyjnego przeprowadzonego przez wrocławian. Dlaczego jest ważny? 

Uważamy, że wrocławski plakat informujący o konsultacjach jest dobry. Na tyle, że warto się nim pochwalić. W odpowiedni sposób równoważy stronę graficzną i niezbędną informację. Zaprojektowany przez profesjonalną graficzkę - Katarzynę Domżalską, tworzy wizualny komunikat - intrygujący, czasem nie do końca oczywisty. W naszym wystąpieniu naturalnie pokazaliśmy długą drogę jaką przeszliśmy, bo na początku bywało różnie.
Rafał Florczak, Wydział Partycypacji Społecznej UMW

Plakat konsultacji społecznych we Wrocławiu Wydział Partycypacji Społecznej we Wrocławiu
Plakat konsultacji społecznych we Wrocławiu

Podczas sesji wrocławianie opowiedzieli o swoim doświadczeniu w tworzeniu najlepszego plakatu zapraszającego na konsultacje społeczne. Pokazali też, jak plakat staje się punktem odniesienia do szerszych działań. Rozmawiali z uczestnikami o ich perspektywie – wymieniali się dobrymi, ale też i złymi przykładami projektowania plakatu.

– Warto dodać, że obecnie plakat to tylko część graficznej narracji - od niego wszystko się zaczyna, do tego dochodzą jeszcze grafiki na media społecznościowe, przypinki, zawieszki, animacje używane na ekranach w Centrach Obsługi Mieszkańca czy pojazdach komunikacji miejskiej. Plakat o konsultacjach nie musi być brzydki i nudny! Właśnie tego rodzaju doświadczenia i praktykę chcieliśmy przekazać uczestnikom Forum – zaznacza Urszula Bandurowska z Wydziału Partycypacji Społecznej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama