wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:45

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. 10. Forum Praktyków Partycypacji w Bydgoszczy. Wrocław miał tam o czym rozmawiać

Po Warszawie, Lublinie, Wrocławiu, Trójmieście, a także forach on-line i w Dąbrowie Górniczej, tym razem prawie 300 praktyków i praktyczek partycypacji spotkało się 15 i 16 czerwca w Młynach Rothera w Bydgoszczy. Podczas 10. edycji Forum Praktyków Partycypacji nie zabrakło również przedstawicieli z Wrocławia.

Już po raz dziesiąty odbyło się Forum Praktyków Partycypacji, które jest wyjątkową okazją do inspiracji, rozmów o codziennej pracy, ale też poszerzania kompetencji. Dwudniowe spotkanie przeprowadzono tym razem w Bydgoszczy we współpracy z Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera oraz przy wsparciu Miasta Bydgoszcz.

Na spotkanie zostały zaproszone osoby zaangażowane w aktywizację mieszkańców i mieszkanek w procesy decyzyjne. Są to osoby, które działają na co dzień w swoich miastach, spotykają się regularnie, aby wciąż rozwijać swoją wiedzę, ale też dzielą się doświadczeniami i poznają ciekawe osoby ze świata partycypacji wymieniając pomysły i szukając rozwiązań. 

Wrocław rozmawiał w Bydgoszczy

Nie jest to typowa konferencja specjalistyczna. Jak opisują to sami uczestnicy – spotykają się w przyjacielskim gronie, a stali bywalcy znają się od lat i chętnie przyjmują do swojego grona nowy ''narybek'', by dzielić się wiedzą oraz doświadczeniem.

Udział w Forum Praktyków Partycypacji to za każdym razem wspaniałe doświadczenie. Spotkanie dla fachowców, entuzjastów, aktywistów, ale także zwykłych ludzi zainteresowanych aktywnością społeczną i obywatelską. W jednym miejscu spotykają się urzędnicy i przedstawiciele NGO z całej Polski. Ludzie, którym bliskie są tematy konsultacji społecznych, współpracy międzysektorowej, budżetów obywatelskich.
Krzysztof Ziental, kierownik Wydziału Partycypacji Społecznej we Wrocławiu.

– Dwa dni wymiany doświadczeń, osiągnięć, ale również okazja do analizy problemów czy wyzwań. Dzięki wiedzy pozyskanej z Forum Praktyków Partycypacji możemy lepiej realizować naszą codzienną pracę podczas konsultacji społecznych we Wrocławiu – dodał Krzysztof Ziental.

47 tematów w 16 godzin

Podczas wydarzenia spędzono wiele godzin na rozmowach, dyskusjach, spotkaniach warsztatowych. Program był bardzo bogaty. Pojawiły się rozważania m.in. dotyczące polityki dla klimatu, budżetu obywatelskiego i angażowania mieszkańców w życie miasta. Zadawano sobie pytanie jak informować o działaniach samorządów, jak pytać mieszkańców o zdanie, jak uzyskać możliwie szeroką akceptację dla chęci udziału w konsultacjach społecznych. 

Nie zabrakło też nowinek technologicznych

Z tego obszaru poruszano m.in. kwestię narzędzi sztucznej inteligencji w praktyce partycypacyjnej. Narzędzi dostępnych bezpłatnie, które już wspierają partycypację społeczności lokalnych w różnych częściach świata. Najczęściej ułatwiają komunikację, współpracę i podejmowanie decyzji opartych na danych. 

,,Jak włączać dzieci i młodzież w procesy partycypacyjne?''

Wrocław zaprezentował temat pt. ,,Przy wspólnym stole. Jak włączać dzieci i młodzież w procesy partycypacyjne?'', który jednocześnie pozwolił wszystkim uczestnikom wymienić doświadczenia w tym obszarze.

– Sesja na temat angażowania dzieci i młodzieży  w projekty partycypacyjne którą prowadziliśmy z badaczkami zagadnienia z Uniwersytety Łódzkiego zaskoczyła nas frekwencją! Musieliśmy “na gorąco” przearanżować przygotowaną wcześniej przestrzeń; przy ponad 40 osobach na sali i emocjonującej dyskusji po raz kolejny zobaczyliśmy, że udział młodych osób w konsultacjach społecznych to zagadnienie z ogromnym potencjałem. We Wrocławiu zdobyliśmy już pewne doświadczenie w tym obszarze, na tyle silne, że możemy się nim dzielić z innymi. Forum było chyba najlepszym miejscem i czasem na takie rozmowy – relacjonował Leszek Heimann z Wydziału Partycpacji Społecznej. 

Galeria zdjęć

,,Plakat! Ale jaki? Jak tworzyć skuteczny plakat o konsultacjach społecznych'' 

To temat kolejnego panelu dyskusyjnego przeprowadzonego przez wrocławian. Dlaczego jest ważny? 

Uważamy, że wrocławski plakat informujący o konsultacjach jest dobry. Na tyle, że warto się nim pochwalić. W odpowiedni sposób równoważy stronę graficzną i niezbędną informację. Zaprojektowany przez profesjonalną graficzkę - Katarzynę Domżalską, tworzy wizualny komunikat - intrygujący, czasem nie do końca oczywisty. W naszym wystąpieniu naturalnie pokazaliśmy długą drogę jaką przeszliśmy, bo na początku bywało różnie.
Rafał Florczak, Wydział Partycypacji Społecznej UMW

Podczas sesji wrocławianie opowiedzieli o swoim doświadczeniu w tworzeniu najlepszego plakatu zapraszającego na konsultacje społeczne. Pokazali też, jak plakat staje się punktem odniesienia do szerszych działań. Rozmawiali z uczestnikami o ich perspektywie – wymieniali się dobrymi, ale też i złymi przykładami projektowania plakatu.

– Warto dodać, że obecnie plakat to tylko część graficznej narracji - od niego wszystko się zaczyna, do tego dochodzą jeszcze grafiki na media społecznościowe, przypinki, zawieszki, animacje używane na ekranach w Centrach Obsługi Mieszkańca czy pojazdach komunikacji miejskiej. Plakat o konsultacjach nie musi być brzydki i nudny! Właśnie tego rodzaju doświadczenia i praktykę chcieliśmy przekazać uczestnikom Forum – zaznacza Urszula Bandurowska z Wydziału Partycypacji Społecznej.

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl