wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Przystanki „na życzenie”, czyli Dzień Życzliwości we Wrocławiu

Z okazji Dnia Życzliwości, niektóre wrocławskie przystanki z "na żądanie" zmieniają się w przystanki "na życzenie". W autobusach i tramwajach można usłyszeć także nowe "życzliwe zapowiedzi" czytane przez T.Krajewskiego.

Reklama

Od dzisiaj na przystankach wrocławskiej komunikacji zbiorowej zamiast dotychczasowych oznaczeń przystanek "na żądanie", zaczną sukcesywnie pojawiać się oznaczenia przystanek "na życzenie".

Pierwszym postojem, który zmienił swoją nazwę, jest przystanek autobusowy Centrum Zarządzania Kryzysowego przy ul. Strzegomskiej. W ciągu najbliższego miesiąca nowe oznaczenia na słupkach przystankowych będą sukcesywnie wymieniane.

– Bardzo się cieszę, że Wrocław stanie się jeszcze bardziej życzliwy. Od dziś, zwyczajowe określenie przystanku „na żądanie”, zmienia się w miłe i przyjazne określenie „na życzenie”. To symboliczna, ale niezwykle ważna zmiana. Wszystko zaczyna się od słowa, które ma znaczenie i przekłada się na nasze zachowanie i sposób postrzegania świata – mówi prezydent Wrocławia, Jacek Sutry. – Oczywiście, nowe oznaczenia przystanków zostają z nami na stałe, jestem przekonany, że zmiana zyska poparcie wrocławian – dodaje.

We Wrocławiu 924 przystanki (ponad połowa wszystkich w mieście) posiada status "na życzenie" – to 344 przystanki "dzienne", 521 przystanków "nocnych" i 59 pozostałych, m.in. na liniach przyspieszonych.

Plakaty i nowe zapowiedzi głosowe

Zmiana nazw przystanków "na życzenie” to nie jedyny element kampanii pod hasłem "Dobre słowo we Wrocławiu”, którą przygotowało Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego z Biurem Promocji Miasta i Wydziałem Transportu UMW.

Przykładowo, na wiatach (150 szt.) pojawią się specjalne plakaty, promujące nową kampanię, której celem jest przeciwdziałanie mowie nienawiści. Symbolem kampanii jest "kapelusznik", czyli postać mężczyzny kłaniającego się z kapeluszem w dłoni z neona "Dobry wieczór we Wrocławiu".

– Mamy nadzieję, że pozytywna symbolika naszych działań sprawi, iż mieszkańcy będą mocniej zwracać uwagę na to, jak się komunikujemy. Wszystko zaczyna się od słowa i to od nas zależy, czy będziemy tworzyć dobrą atmosferę w naszym mieście – dodaje Dorota Feliks, dyrektor WCRS.

Nowe zapowiedzi głosowe

Do tegorocznych obchodów Dnia Życzliwości we Wrocławiu włącza się także MPK, które przygotowało swoim pasażerom "życzliwą” niespodziankę. Pasażerowie autobusów i tramwajów od soboty (21.11.2020 r.) usłyszą nowe, życzliwe zapowiedzi przystanków nagrane przez wrocławskiego artystę Tomasza Krajewskiego, które mają umilić pasażerom podróż i przypomnieć o tym, że nawet w obecnych trudnych czasach warto być dla siebie miłym.

– "Życzliwe zapowiedzi" pojawią się na węzłach komunikacyjnych np. Kwiska, Dworzec Nadodrze czy plac Grunwaldzki. Prócz nazw przystanków, na nowo zostały także nagrane komunikaty, mówiące o zbliżaniu się do końca trasy autobusu lub tramwaju oraz o przystanku na życzenie – mówi prezes MPK, Krzysztof Balawejder. – Dla MPK Wrocław życzliwość jest niezwykle ważną wartością, dlatego prowadzimy regularne szkolenia dla naszych pracowników, tak aby każdy z pasażerów był uprzejmie obsłużony przez kierowcę, motorniczego czy pracownika BOP – podkreśla.

O Dniu Życzliwości we Wrocławiu czytaj też:

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl