Pandemia wywołała spore zamieszanie w polskim szkolnictwie. Nauczyciele szkół publicznych pracując zdalnie zaczęli wykorzystywać alternatywne metody nauczania. Przyglądać się uważnie podstawie programowej, szukać alternatywy dla szkolnego podręcznika oraz sposobu na przykucie uwagi uczniów. Czy to właśnie alternatywne metody pozwoliły nam przetrwać ten trudny okres? Jak są one postrzegane przez rodziców i nauczycieli?
X Kongres E(x)plory
X Kongres E(x)plory „Edukacje dla innowacji. Innowacje w edukacji” miał odbyć się w marcu tego roku. W trosce o bezpieczeństwo i komfort uczestników organizatorzy zdecydowali się na zmianę formuły wydarzenia, które w całości zostanie przeniesione do Internetu.
Na wirtualnej platformie będzie można wziąć udział w wykładach i dyskusjach dotyczących alternatywnych form edukacji. Na praktycznych przykładach z własnych placówek, goście Kongresu opowiedzą m.in. o tym, jaki wpływ na mózg ma stres, jak uczyć bez podręcznika, na czym polega edukacja demokratyczna i czym jest myślenie wizualne.
– Dzisiaj szkoła nie jest już tym samym miejscem, którym była kilka miesięcy temu. Nasze podejście do edukacji zmieniło się bezpowrotnie; alternatywne metody nauczania nikogo już nie dziwią. Wzrosła za to otwartość i chęć utrzymania dobrej zmiany w szkolnej codzienności – mówi Zuzanna Ziajko z Fundacji Zaawansowanych Technologii, koordynatorka wydarzenia.
Kongres online
Ważna informacja dla tych, którzy wybierali się na X Kongres E(x)plory w marcu: program pozostał niezmieniony, jednak godziny poszczególnych wystąpień są inne. Na Kongresie online będzie można spotkać się m.in. z Jędrzejem Witkowskim z Centrum Edukacji Obywatelskiej, dr. Markiem Kaczmarzykiem, specjalistą w zakresie memetycznego i neurobiologicznego podłoża procesu uczenia się, nauczania i wychowania, Marianną Kłosińską, założycielką Fundacji Bullerbyn oraz Fundacji Dzieci Mają Głos, Justyną Suchecką, dziennikarką TVN24, a także z Anną Szulc, nauczycielką matematyki, organizatorką konferencji „Empatyczna edukacja, empatyczna Polska”.
Partnerem wydarzenia jest Wrocławski Park Technologiczny i Fundacja PRO MATHEMATICA.
– Cieszę się, że po raz kolejny możemy być częścią wydarzeń E(x)plory i jako główny partner, wspierać organizację Kongresu poświęconego rozwojowi edukacji – podkreśla Maciej Potocki, prezes zarządu Wrocławskiego Parku Technologicznego. – Dowody na to, że ciekawość świata jest podstawą postępu, widzimy na co dzień we Wrocławskim Parku Technologicznym. Skupiona wokół nas społeczność stawia na otwartość oraz wymianę wiedzy. My przenosimy te wartości do naszej Fundacji PRO MATHEMATICA, która realizuje projekty inicjujące kreatywne postawy wśród dzieci i młodzieży w różnym wieku – dodaje.
Udział w Kongresie jest bezpłatny. Obowiązują zapisy
Program Kongresu oraz rejestracja dostępne są na stornie organizatorów
Bliższe informacje na fanpage’u E(x)plory