W sprzedanym budynku o powierzchni prawie 1,4 tys. mkw., od lat sześćdziesiątych do 2012 r. mieściła się Katedra i Zakład Chemii Leków Uniwersytetu Medycznego, która później przeniosła się na ul. Borowską.
Po transakcji spółka Tamka Investments stała się jedynym właścicielem całej wyspy. Jesienią ubiegłego roku firma ta kupiła drugi znajdujący się tam budynek, w którym wcześniej mieścił się Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Wówczas zapłaciła za niego ponad 10 mln zł.
Nie wiadomo jeszcze, co powstanie na wyspie. Obowiązujący tam plan zagospodarowania przestrzennego pozwala przeznaczyć istniejące budynki na cele mieszkaniowe, kulturalne, naukowe lub usługowe.
Czy wiesz, że…
Wyspa Tamka to jedna z najmniejszych wysp odrzańskich na wrocławskim Starym Mieście. Położona jest naprzeciw wylotu ul. Szewskiej na ul. Grodzką. Od początku XIX wieku zwana była wyspą św. Macieja. Obecną nazwę nadano jej po 1945 r. W XIII wieku wybudowano na niej najstarszy młyn w mieście. Później znajdowały się tu już dwa młyny, przy obu końcach drewnianego wówczas mostu św. Macieja łączącego wyspę z miastem.
Obecnie na wyspie znajdują się dwa budynki. Pierwszy z nich, właśnie sprzedany, zwany niegdyś „klubowym”, został wzniesiony w latach 1906-1908 według projektu berlińskiego architekta Rudolpha Zahna. Był wówczas siedzibą Śląskiego Towarzystwa Kultury Ojczyźnianej. Natomiast drugi, nieco młodszy, został odbudowany po wojnie dopiero w latach 70.
W okresie międzywojennym wysepka miała być całkowicie zabudowana wg projektu Maxa Berga z 1920 r., jednak nigdy nie zrealizowano tych planów.