wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Porozumienie Wrocławia z firmą InPost
Wiceprezydent Wrocławia, Jakub Mazur oraz wiceprezes firmy InPost, Damian Niewiadomski, podpisali list intencyjny dotyczący współpracy. UM Wrocławia
Wiceprezydent Wrocławia, Jakub Mazur oraz wiceprezes firmy InPost, Damian Niewiadomski, podpisali list intencyjny dotyczący współpracy.

Miasto Wrocław i firma InPost będą wspólnie uzgadniały to, gdzie zostaną postawione nowe paczkomaty oraz czy zmieni się lokalizacja tych, które już funkcjonują. Dodatkowo InPost będzie wspierał zielone projekty w ramach „Green City”, które pozytywnie wpłyną na środowisko naturalne. 18 listopada podpisano list intencyjny w tej sprawie.

Aktualnie we Wrocławiu funkcjonuje 311 paczkomatów InPost. W najbliższym czasie firma planuje postawić kolejne 100, jednak już na zupełnie nowych zasadach niż do tej pory. Dotychczas mogły one powstawać na terenie miasta bez specjalnych zgód i zezwoleń, ponieważ tego typu urządzenia nie podlegają chociażby pod prawo budowlane. Teraz to się zmieni.

Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia i Damian Niewiadomski, wiceprezes zarządu firmy InPost podpisali list intencyjny, na mocy którego zostaną wypracowane dobre praktyki w obszarze e-commerce. Teraz nowe lokalizacje paczkomatów na terenie Wrocławia, zarówno na miejskich gruntach, jak i na terenach prywatnych, będą zatwierdzane przez ratusz. Firma InPost zgodziła się także, aby miasto miało możliwość zweryfikowania lokalizacji już istniejących paczkomatów. 

To pierwsza taka inicjatywa, gdzie firma prywatna, która mimo, że ma możliwość postawienia swoich paczkomatów w miejscach, które wynegocjuje z właścicielami danego terenu, stara się stworzyć odpowiednie procedury i uporządkować ten rynek. Dotychczas nie każdy był zadowolony z tego, gdzie zostały one ulokowane. Teraz, dzięki naszemu porozumieniu, paczkomaty będą mogły wpisywać się w dane miejsce i krajobraz, nie szpecąc go. To wprowadzi ład przestrzenny, ograniczy chaos na wrocławskich ulicach czy skwerach. W ramach naszych wspólnych działań nie tylko staną nowe paczkomaty na terenie miasta, ale też wspólnie przyjrzymy się tym, które już zostały postawione. To prawdziwie europejskie standardy współpracy między podmiotem publicznym a prywatnym.

Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

Miejskim operatorem w tym procesie została spółka TBS Wrocław. Będzie ona reprezentowała miasto w sprawach lokowania przez InPost nowych paczkomatów na terenach, które podlegają m.in. Zarządowi Zieleni Miejskiej oraz Zarządowi Dróg i Utrzymania Miasta. Rozwiązanie to ma usprawnić cały proces i pomóc w zachowaniu jednolitych, wysokich standardów planowanych działań. 

W trosce o środowisko naturalne

Zgodnie z zawartym porozumieniem, InPost będzie wdrażał we Wrocławiu również program „Green City”. Wspiera on rozwój polskich miast zgodnie z ideą „smart city” m.in. poprzez rozwój optymalnej i ekologicznej sieci paczkomatów oraz działania na rzecz poprawy jakości powietrza i ochrony klimatu. Jest częścią długofalowej strategii firmy, obejmującej szeroki zakres innowacji i inicjatyw ekologicznych. 

Dzięki naszej współpracy w ramach programu „Green City”, wkrótce Wrocław stanie się miastem jeszcze bardziej zrównoważonym i przyjaznym mieszkańcom. Traktujemy współpracę z polskimi samorządami na rzecz ochrony klimatu i rozwoju nowoczesnych usług jako jeden z naszych strategicznych celów. Jesteśmy otwarci na różne proekologiczne rozwiązania. W pierwszej kolejności zadbamy o poprawę jakości powietrza dzięki wymianie naszej floty samochodowej we Wrocławiu na pojazdy elektryczne. Chcemy też inspirować do działania innych, dając dobry przykład skutecznej współpracy samorządu i biznesu. Ochrona klimatu i rozwój polskich miast, w tym Wrocławia, to nasza wspólna sprawa.

Damian Niewiadomski, wiceprezes firmy InPost.

Pół miliona złotych na zielone projekty

Dodatkowo program „Green City” przewiduje również rozwój szeregu nowoczesnych usług dla mieszkańców, takich jak m.in. ładowarki elektryczne przy paczkomatach, nasadzenia roślinności oczyszczającej powietrze czy wykorzystanie innowacyjnej brukowej kostki antysmogowej wykorzystywanej do budowy podłoża przy nowo instalowanych urządzeniach. 
W ramach współpracy z Wrocławiem planowana jest realizacja zielonych projektów, na które InPost przeznaczy pół miliona złotych. Za wskazanie konkretnych potrzeb odpowiadać będzie Zarząd Zieleni Miejskiej. Pieniądze będą przeznaczone m.in. na kolejne nasadzenia. Chodzi zwłaszcza o wprowadzanie pnączy na różnego rodzaju słupy, przystanki, ogrodzenia, ale także o drzewa i krzewy.     

Pierwsza taka współpraca w Polsce

InPost jest liderem polskiego rynku paczkomatów. W 2020 roku dostarczył 247,2 mln paczek, a przez pierwszych dziewięć miesięcy tego roku już 248 mln przesyłek. W stolicy Dolnego Śląska jest obecny od 2019 r.

Podpisany właśnie list intencyjny pozwoli nam uporządkować obecność paczkomatów we Wrocławiu i wdrożyć nowe zasady stawiania tych urządzeń w naszym mieście. Tak, aby pogodzić duże zapotrzebowanie klientów na dostępność tych urządzeń z troską o przestrzeń publiczną naszego miasta.

Jakub Mazur

Wrocław jest pierwszym samorządem w Polsce, który zdecydował się na tak szeroką współpracę z InPost. W zawartym liście intencyjnym strony umówiły się, że standardy wypracowane we Wrocławiu posłużą jako wzór dla współpracy firmy z innymi samorządami w kraju.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl