Choć powódź minęła już Dolny Śląsk, to wiele osób przez nią poszkodowanych cały czas jest w trudnej sytuacji. Okazuje się, że wciąż mogą liczyć na dodatkowy urlop, a także pomoc finansową i rzeczową ze strony pracodawcy.
Dłuższy urlop na żądanie
Pracownik, który doświadczył powodzi i w związku z jej konsekwencjami nie ma możliwości dotrzeć do pracy, może skorzystać m.in. z urlopu na żądanie (do 4 dni) lub z tytułu siły wyższej (maksymalnie 2 dni). Aby uzyskać wolne, musi jednak przesłać prośbę o urlop do swojego pracodawcy. Dzięki temu jego nieobecność będzie uznana za usprawiedliwioną.
W ubiegłym tygodniu okazało się też, że będzie 20 dni zwolnienia od pracy na usuwanie skutków powodzi dla poszkodowanych pracowników. Rząd złożył w Sejmie taką autopoprawkę do projektu nowych przepisów. Dzięki temu osoby poszkodowane w wyniku powodzi będą mogły skorzystać z tych dni wolnych w celu usuwania jej skutków zarówno w odniesieniu do swojego mienia, jak i mienia swoich krewnych lub współlokatorów. Istotne jest to, że w okresie tego zwolnienia osoba zatrudniona ma zachować prawo do pełnego wynagrodzenia.
Gdy dzieci muszą zostać w domu
W trakcie powodzi zamknięto też wiele żłobków, przedszkoli i szkół. Rodzice i opiekunowie dzieci, które nie ukończyły jeszcze 8 lat mogą wówczas wziąć wolne, za które przysługuje im zasiłek opiekuńczy w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Jednak, aby uzyskać takie świadczenie, osoba zatrudniona musi złożyć swojemu pracodawcy oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu placówki edukacyjnej oraz wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego.
Pracownikom, którzy mają pod swoją opieką przynajmniej jedno dziecko, które nie skończyło jeszcze 14 lat, mogą też wykorzystać dwa pełnopłatne dni wolnego. Z tego zwolnienia można też skorzystać w wymiarze godzinowym. W tym celu trzeba złożyć specjalny wniosek wraz z oświadczeniem o braku zamiaru korzystania ze zwolnienia przez drugiego rodzica.
Nieopodatkowane wsparcie
Pracodawca może też pomóc swoim pracownikom dotkniętym powodzią wykorzystując do tego celu Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.
Z jego środków można sfinansować:
- bezzwrotną pomoc finansową np. na cele mieszkaniowe
- pomoc rzeczową, np. zakup produktów zaspokajających bieżące potrzeby pracowników i ich rodzin
- sfinansować wypoczynek dla małoletnich dzieci pracowników
- zawiesić termin spłaty udzielonej wcześniej pożyczki na cele mieszkaniowe
Zapomogi wypłacane pracownikom w związku z powodzią z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie podlegają też składkom na ubezpieczenia społeczne. Jeśli jednak właściciel firmy zechce pomóc swoim pracownikom wypłacając im świadczenia pieniężne ze środków obrotowych firmy, wówczas są one zwolnione z podatku dochodowego wyłącznie do wysokości 6 tys. zł w danym roku podatkowym.