Miasto Wrocław od początku wprowadzenia obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 udostępniło narzędzia finansowe i promocyjne w celu wsparcia branży gastronomicznej, m.in.:
- Indywidualne rozpatrywanie wniosków o obniżenie czynszu za lokale użytkowe, pomoc dla przedsiębiorców, którzy zaprzestali prowadzenia działalności lub znacznie ją ograniczyli od października 2020 r. - na podstawie Zarządzenia Nr 4220/20 Prezydenta Wrocławia z dnia 4 grudnia 2020 r. zmieniającego zarządzenie nr 3221/11 Prezydenta Wrocławia z dnia 6 grudnia 2011 r. w sprawie wytycznych do ustalania wysokości miesięcznego czynszu za najem lokali użytkowych stanowiących własność Gminy Wrocław oddawanych w najem w trybie przetargowym lub w trybie bezprzetargowym, przedsiębiorcy mogą ubiegać się do zarządcy nieruchomości o obniżenie miesięcznego czynszu za najem lokalu użytkowego w związku z wprowadzonym stanem epidemii. Przedsiębiorca do wniosku powinien dołączyć dokumenty potwierdzające spadek dochodu w okresach, za które najemca wnosi o obniżenie czynszu.
- Możliwość umorzenia należności, odroczenia ich bądź rozłożenia na raty: na podstawie uchwały Rady Miejskiej XLVII/1415/10 z dnia 18.03.2010 można starać się m.in. o umorzenie należności wobec Gminy Wrocław - jeśli dłużnik (osoba fizyczna) nie może uiścić należności ze względu na sytuację kryzysową lub dłużnik (osoba prawna) znajduje się w przejściowej trudnej sytuacji ekonomicznej. Pomoc ta udzielana jest na zasadach pomocy de minimis, wymagane jest złożenie oświadczenia majątkowego.
- Kampania #WrocławNaWynos – bezpłatna promocja wrocławskich lokali gastronomicznych, którzy oferują posiłki na wynos, połączona z kampanią zachęcającą wrocławian do wspierania gastronomii i częstszego zamawiania posiłków u lokalnych przedsiębiorców z tej branży, w tym posiłków na świąteczne stoły.
- Ulgi podatkowe oraz obniżenie opłaty za odpady na wniosek przedsiębiorcy.
Do września 2020 obowiązywały ponadto:
- Zwolnienie z opłat za czynsz za lokal gastronomiczny – przedsiębiorcy, którzy zamknęli swoją działalność prowadzoną w lokalach użytkowych mogli ubiegać się obniżenie miesięcznego czynszu do wysokości symbolicznej złotówki.
- Powiększenie ogródków gastronomicznych w sezonie letnim - właściciele wrocławskich restauracji, mający umowę na prowadzenie ogródka gastronomicznego mogli skorzystać z większej przestrzeni. Dodatkowy metraż tzw. strefy wypoczynku mógł być przeznaczony na wystawienie stolików i krzeseł (bez ogrodzenia i parasoli). Pomoc w zachowaniu obowiązujących w sezonie wakacyjnym środków bezpieczeństwa.
- Zwolnienie z opłat za ogródek gastronomiczny – przedsiębiorcy, którzy w związku z pandemią nie prowadzili działalności w ogródkach gastronomicznych mogli ubiegać się o całkowite zwolnienie z opłat za nie.
Więcej informacji na temat Wrocławskiego Pakietu Pomocowego i tarcz rządowych.
Inne rodzaje pomocy finansowej
Tarcze antykryzysowe
Przedsiębiorcy z branży gastronomicznej – jednej z branż, która została najbardziej dotknięta skutkami wprowadzonych obostrzeń – mogą także skorzystać z rządowych narzędzi wsparcia w ramach tzw. tarcz antykryzysowych – szczególnie najnowszej tzw. „Tarczy 6.0”:
- Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników wybranych branż - miesięcznie 2000 zł do wynagrodzenia jednego pracownika, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy. Dofinansowanie przysługuje przez łączny okres 3 miesięcy kalendarzowych, przypadających od miesiąca złożenia wniosku, i jest przekazywane w miesięcznych transzach.
- Jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą – otrzymają je przedsiębiorcy, których przychód działalności w październiku albo listopadzie 2020 r. był niższy co najmniej o 40% w stosunku do tego, który uzyskali odpowiednio w październiku albo listopadzie 2019 r., mieli przestój w prowadzeniu działalności gospodarczej w następstwie COVID-19 i wcześniej skorzystali ze świadczenia postojowego.
- Jednorazowa dotacja z Funduszu Pracy dla mikro- i małych przedsiębiorców – dotacja do 5 tys. zł na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy i małemu przedsiębiorcy.
- Zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020 roku – zwolnienie obejmuje składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych należne za listopad 2020 roku.
Inne tarcze:
- Instrumenty zwrotne i leasing operacyjny dla firm oferuje przedsiębiorcom rządowa Agencja Rozwoju Przemysłu. Produkty są warte uwagi z kilku powodów: są znaczącym źródłem kapitału - umożliwiają utrzymanie płynności, posiadają okres karencji w spłacie należności, są bardzo nisko oprocentowane i mają wydłużony okres spłaty zobowiązania.
- Wsparcie w ramach Tarczy finansowej 2.0 - dla mikro, małych i średnich oraz dużych firm, z 38 branż dotkniętych skutkami pandemii. Subwencje finansowe, dofinansowania kosztów stałych i pożyczki finansowe. Wysokość i forma wsparcia uzależniona od wielkości firmy i spełniania przez nią szczegółowych warunków pomocy. Termin składania wniosków: styczeń – luty 2021 r.
Więcej informacji dot. rządowych tarcz antykryzysowych
Dolnośląski Pakiet Gospodarczy
- Dofinansowania części kosztów: wynagrodzeń pracowników i należnych składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorcy (MŚP). Wysokość dofinansowania uzależniona będzie od spadku obrotów. Instytucją finansującą jest DWUP. Dostępność środków – do 31.12.2020.
- Preferencyjne pożyczki płynnościowe, dedykowane COVID -19 (np. p. obrotowa, p. na wydatki stałe, z oprocentowaniem od 0%).