wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław biurowym milionerem – 1,07 mln mkw. i będzie więcej

Według najnowszego raportu „Occupier economics: Rynek biurowy we Wrocławiu Q1 2019” firmy doradczej Cresa, zasoby powierzchni biurowej na rynku wrocławskim wzrosły w ciągu roku o ponad 13% i aktualnie wynoszą 1,07 mln mkw. W pierwszych trzech miesiącach do użytku oddano tylko jeden projekt: City Forum: City One (11.200 mkw., Archicom), jednak w stolicy Dolnego Śląska jeszcze w tym roku ukończonych zostanie 9 budynków biurowych.

– Zainteresowanie najemców Wrocławiem utrzymuje się na wysokim poziomie. Deweloperzy także chętnie rozpoczynają tu nowe inwestycje biurowe, a ich uwaga koncentruje się przede wszystkim na centrum miasta – w szczególności jego południowej części. Stawki czynszowe pozostają stabilne, a niewielki wzrost dotyczy jedynie najlepiej zlokalizowanych i najbardziej prestiżowych inwestycji. Oprócz rynku tradycyjnej powierzchni biurowej, dynamicznie rozwija się także sektor biur serwisowanych, z których coraz częściej korzystają mniejsi najemcy – mówi Michał Grabikowski, dyr. wrocławskiego biura Cresa Polska.

W pierwszym kwartale 2019 r., zawarte umowy obejmowały 31.900 mkw., co było wynikiem wyższym o ponad 30% niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Nowe umowy najmu stanowiły większość zawartych transakcji (65%), natomiast renegocjacje i ekspansje – odpowiednio 30% i 5%.

– Przedstawione dane potwierdzają, że Wrocław pozostaje atrakcyjnym ośrodkiem do lokowania i rozwoju biznesu. Szczególnie silną pozycję nasze miasto zyskało w sektorze nowoczesnych technologii oraz usług dla biznesu, z zatrudnieniem na poziomie ponad 47 tys. specjalistów. Dla firm z tego obszaru rozwinięty i atrakcyjny rynek powierzchni biurowych stanowi zachętę do dalszego inwestowania - podkreśla Karolina Grzyb, dyrektor Centrum Wspierania Biznesu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.     

Biurowa hossa we Wrocławiu

Największymi transakcjami pierwszego kwartału we Wrocławiu były: wynajęcie 6.200 mkw. przez firmę Schaeffler w budynku Nowy Targ, drugą co do wielkości była nowa umowa spółki Softserve Poland na wynajem 4.400 mkw. w biurowcu CU Office B, trzecie miejsce zajmuje renegocjacja umowy we Wrocławskim Parku Biznesu II przez firmę Atos (4.000 mkw.).

– Do końca roku we Wrocławiu zostanie oddanych kolejne 100 tys. mkw., głównie w zachodniej części miasta (okolic ulicy Strzegomskiej i Legnickiej). Obiekty te cieszą się dużym zainteresowaniem najemców – dla przykładu planowany do oddania w trzecim kwartale biurowiec Nowy Targ, który jest już niemal cały wynajęty – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, dyr. działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.

Z prezentowanego raportu wynika, że poziom pustostanów na koniec pierwszego kwartału 2019 roku wyniósł 8,5% i był niższy o 0,6 p.p. w porównaniu z ostatnim kwartałem ubiegłego roku. Czynsze dla budynków wyższej klasy we Wrocławiu wahają się między 12,5 - 14,5 EUR/mkw./mc. Za powierzchnię niższej klasy należy zapłacić między 11 - 12,5 EUR/mkw./mc.

Powstaje wrocławskie city i business center

Najnowsza biurowa inwestycja we Wrocławiu powstaje przy ul. Powstańców Śląskich. Za 52 mln euro Skanska wybuduje dwa biurowce wchodzące w skład Centrum Południe. Mają być gotowe w lipcu 2020 r. To początek wrocławskiego city i business center.

Wizualizacja: Centrum Południe - pierwszy etap, źródło: Skanska

W połowie 2019 r. Skanska planuje zakończyć budowę biurowca Nowy Targ przy pl. Nowy Targ. Będzie tam 22 tys. mkw. powierzchni biurowej, gdzie docelowo może pracować nawet 2,5 tys. osób.

Wizualizacja: Nowy Targ, źródło: Skanska

Wrocław buduje najwięcej

Z kolei firma doradcza JLL w raporcie „Rynek biurowy w Polsce - maj 2019” podkreśla, że aktywność deweloperów w miastach regionalnych wynosi obecnie 800 tys. mkw.

Najwięcej biur buduje się w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście. Największym powstającym obecnie kompleksem biurowym jest Business Garden we Wrocławiu (II faza) o całkowitej powierzchni najmu 70 tys. mkw., cieszący się dużym zainteresowaniem wśród najemców

Źródło: JLL, I kw. 2019 r.

JLL zaznacza, że świetną kondycję polskiej gospodarki potwierdzają międzynarodowe rankingi. Według CEOWORLD Magazine Polska jest drugim najlepszym krajem na świecie do inwestowania i prowadzenia biznesu.

– W 2019 r. fDI (Financial Times) opublikował raport „Polish cities of the future 2019/20”, w którym opisuje potencjał gospodarczy Polski. W jednym z zawartych tam rankingów, wśród miast oferujących najlepszą jakość życia i dostęp do wykwalifikowanych kadr znalazły się największe rynki biurowe, tj. Kraków, Poznań, Wrocław i Gdańsk – analizuje JLL.

Źródło: JLL, I kw. 2019 r.

Czytaj więcej:

Pierwszy wrocławski wieżowiec ma 90 lat

Dziś typowa wysokość budynku biurowego we Wrocławiu to 50 metrów. Zobacz jak budowano pierwszy wrocławski wieżowiec.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl