wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 8°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
Budowa biurowców przy ul. Legnickiej mat. prasowe
Budowa biurowców przy ul. Legnickiej

Na wrocławskim rynku biurowym trwa niespotykana wcześniej hossa. Miasto już ma 1,07 mln mkw. powierzchni biurowych, a do końca roku przybędzie jeszcze 100 tys. mkw.

Reklama

Według najnowszego raportu „Occupier economics: Rynek biurowy we Wrocławiu Q1 2019” firmy doradczej Cresa, zasoby powierzchni biurowej na rynku wrocławskim wzrosły w ciągu roku o ponad 13% i aktualnie wynoszą 1,07 mln mkw. W pierwszych trzech miesiącach do użytku oddano tylko jeden projekt: City Forum: City One (11.200 mkw., Archicom), jednak w stolicy Dolnego Śląska jeszcze w tym roku ukończonych zostanie 9 budynków biurowych.

– Zainteresowanie najemców Wrocławiem utrzymuje się na wysokim poziomie. Deweloperzy także chętnie rozpoczynają tu nowe inwestycje biurowe, a ich uwaga koncentruje się przede wszystkim na centrum miasta – w szczególności jego południowej części. Stawki czynszowe pozostają stabilne, a niewielki wzrost dotyczy jedynie najlepiej zlokalizowanych i najbardziej prestiżowych inwestycji. Oprócz rynku tradycyjnej powierzchni biurowej, dynamicznie rozwija się także sektor biur serwisowanych, z których coraz częściej korzystają mniejsi najemcy – mówi Michał Grabikowski, dyr. wrocławskiego biura Cresa Polska.

W pierwszym kwartale 2019 r., zawarte umowy obejmowały 31.900 mkw., co było wynikiem wyższym o ponad 30% niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Nowe umowy najmu stanowiły większość zawartych transakcji (65%), natomiast renegocjacje i ekspansje – odpowiednio 30% i 5%.

– Przedstawione dane potwierdzają, że Wrocław pozostaje atrakcyjnym ośrodkiem do lokowania i rozwoju biznesu. Szczególnie silną pozycję nasze miasto zyskało w sektorze nowoczesnych technologii oraz usług dla biznesu, z zatrudnieniem na poziomie ponad 47 tys. specjalistów. Dla firm z tego obszaru rozwinięty i atrakcyjny rynek powierzchni biurowych stanowi zachętę do dalszego inwestowania - podkreśla Karolina Grzyb, dyrektor Centrum Wspierania Biznesu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.     

Biurowa hossa we Wrocławiu

Największymi transakcjami pierwszego kwartału we Wrocławiu były: wynajęcie 6.200 mkw. przez firmę Schaeffler w budynku Nowy Targ, drugą co do wielkości była nowa umowa spółki Softserve Poland na wynajem 4.400 mkw. w biurowcu CU Office B, trzecie miejsce zajmuje renegocjacja umowy we Wrocławskim Parku Biznesu II przez firmę Atos (4.000 mkw.).

– Do końca roku we Wrocławiu zostanie oddanych kolejne 100 tys. mkw., głównie w zachodniej części miasta (okolic ulicy Strzegomskiej i Legnickiej). Obiekty te cieszą się dużym zainteresowaniem najemców – dla przykładu planowany do oddania w trzecim kwartale biurowiec Nowy Targ, który jest już niemal cały wynajęty – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, dyr. działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.

Z prezentowanego raportu wynika, że poziom pustostanów na koniec pierwszego kwartału 2019 roku wyniósł 8,5% i był niższy o 0,6 p.p. w porównaniu z ostatnim kwartałem ubiegłego roku. Czynsze dla budynków wyższej klasy we Wrocławiu wahają się między 12,5 - 14,5 EUR/mkw./mc. Za powierzchnię niższej klasy należy zapłacić między 11 - 12,5 EUR/mkw./mc.

Powstaje wrocławskie city i business center

Najnowsza biurowa inwestycja we Wrocławiu powstaje przy ul. Powstańców Śląskich. Za 52 mln euro Skanska wybuduje dwa biurowce wchodzące w skład Centrum Południe. Mają być gotowe w lipcu 2020 r. To początek wrocławskiego city i business center.

Wizualizacja: Centrum Południe - pierwszy etap, źródło: Skanska

W połowie 2019 r. Skanska planuje zakończyć budowę biurowca Nowy Targ przy pl. Nowy Targ. Będzie tam 22 tys. mkw. powierzchni biurowej, gdzie docelowo może pracować nawet 2,5 tys. osób.

Wizualizacja: Nowy Targ, źródło: Skanska

Wrocław buduje najwięcej

Z kolei firma doradcza JLL w raporcie „Rynek biurowy w Polsce - maj 2019” podkreśla, że aktywność deweloperów w miastach regionalnych wynosi obecnie 800 tys. mkw.

Najwięcej biur buduje się w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście. Największym powstającym obecnie kompleksem biurowym jest Business Garden we Wrocławiu (II faza) o całkowitej powierzchni najmu 70 tys. mkw., cieszący się dużym zainteresowaniem wśród najemców

Źródło: JLL, I kw. 2019 r.

JLL zaznacza, że świetną kondycję polskiej gospodarki potwierdzają międzynarodowe rankingi. Według CEOWORLD Magazine Polska jest drugim najlepszym krajem na świecie do inwestowania i prowadzenia biznesu.

– W 2019 r. fDI (Financial Times) opublikował raport „Polish cities of the future 2019/20”, w którym opisuje potencjał gospodarczy Polski. W jednym z zawartych tam rankingów, wśród miast oferujących najlepszą jakość życia i dostęp do wykwalifikowanych kadr znalazły się największe rynki biurowe, tj. Kraków, Poznań, Wrocław i Gdańsk – analizuje JLL.

Źródło: JLL, I kw. 2019 r.

Czytaj więcej:

Pierwszy wrocławski wieżowiec ma 90 lat

Dziś typowa wysokość budynku biurowego we Wrocławiu to 50 metrów. Zobacz jak budowano pierwszy wrocławski wieżowiec.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl