wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:51

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Nowe propozycje pomocy dla wrocławskich przedsiębiorców. Rozmowa ze skarbnikiem miasta
Marcin Urban
Marcin Urban

Zwolnienia z opłaty prolongacyjnej i podatku od nieruchomości – to kolejne propozycje miasta dla przedsiębiorców, którzy mają problemy finansowe w związku z epidemią koronawirusa. Wcześniej wprowadzono już zwolnienia z opłat w handlu oraz w usługach. O szczegółach pakietu pomocowego dla wrocławskich firm mówi Marcin Urban, skarbnik miasta.

Reklama

Zwolnienie od podatku od nieruchomości

Miasto zaproponowało, a miejscy radni, na sesji 9 kwietnia br., na to się zgodzili, by przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej z powodu epidemii, nie płacili podatku od nieruchomości. Co to konkretnie oznacza?

Marcin Urban, skarbnik miasta: – Przedsiębiorcy są zobowiązani do płacenia podatku od nieruchomości miesięcznie lub kwartalnie. Chcemy, aby ci, którzy z powodu epidemii nie zarabiają, nie mają przychodów, mogli nie płacić kolejnych rat podatku. Od strony formalnej wygląda to tak, że przedsiębiorca składa proste, nieskomplikowane oświadczenie o braku płynności finansowej, czyli, że nie ma za co zapłacić bieżących zobowiązań i rachunków. Za pierwszym razem należy złożyć korektę deklaracji na podatek od nieruchomości, w kolejnych miesiącach trzeba to już tylko potwierdzić, że brak płynności w dalszym ciągu występuje.

Kto będzie mógł nie zapłacić podatku od nieruchomości?

– To dotyczy wszystkich przedsiębiorców. Nie klasyfikujemy, czy to jest mała, średnia czy duża firma. Warunek jest jeden: musi płacić podatek od nieruchomości we Wrocławiu. Chodzi o budynki i grunty wykorzystywane w działalności handlowej, usługowej lub wytwórczej.

Jak długo będzie to obowiązywać?

– Możliwość zawieszenia podatku od nieruchomości wprowadziła rządowa specustawa, określana jako tzw. tarcza antykryzysowa. Jest tam określone, że można z tego skorzystać od marca, ale nie dłużej niż do końca roku. Trzeba też pamiętać, że przedsiębiorcom, którym poprawi się płynność finansowa i zaczną zarabiać, zwolnienie w danym okresie nie będzie przysługiwało.

Czytaj także: Uchwała: zwolnienia od podatku od nieruchomości

Zwolnienia z opłaty prolongacyjnej

Na sesji 9 kwietnia radni zgodzili się, by miasto zrezygnowało z opłaty prolongacyjnej, to kolejne wsparcie dla firm w ramach pakietu pomocowego dla przedsiębiorców.

– Opłata prolongacyjna jest opłatą za rozłożenie podatku na raty lub odroczenie terminu jego zapłaty. Inaczej mówiąc, to są odsetki liczone od rozterminowanych zobowiązań. Na przykład: jeżeli ktoś prosi o rozłożenie na raty lub wyznaczenie nowego terminu płatności, to za ten okres liczone są odsetki, bo jest to tak traktowane, jak kredyt – i teraz, na czas trwania epidemii, my tych odsetek nie pobierzemy.

Kto nie zapłaci opłaty prolongacyjnej?

– Tu już nie mówimy tylko o przedsiębiorcach, zwolnienie obejmuje wszystkich podatników.

Czy to też dotyczy innych zobowiązań wobec gminy, np. rozłożonego na raty czynszu w mieszkaniach komunalnych?

– Nie, tu chodzi tylko o opłatę prolongacyjną związaną z zobowiązaniami podatkowymi wobec gminy, a w szczególności podatku od nieruchomości.

Czytaj także: Uchwała prolongacyjna

Zwolnienia z opłat w handlu i usługach – czynsz za 1 zł, ogródki gastronomiczne bez opłat

Zwolnienia z opłaty prolongacyjnej i podatku od nieruchomości to nowość, natomiast od 27 marca br., wrocławscy przedsiębiorcy, prowadzący usługi oraz handel mogą korzystać ze zwolnień z opłat na rzecz gminy. Chodzi o właścicieli m.in. restauracji, kawiarni, salonów kosmetycznych, księgarń, sklepów z odzieżą, salonów obuwniczych czy sklepów ze sprzętem AGD.

– Ci, którzy zamknęli swoją działalność prowadzoną w lokalach użytkowych lub na gruntach należących do gminy, mogą ubiegać się obniżenie miesięcznego czynszu do wysokości symbolicznej złotówki. Natomiast przedsiębiorcy prowadzący ogródki gastronomiczne na terenach gminnych zostaną w całości zwolnieni z opłat.

Z oferty mogą skorzystać ci, którzy nie mają wobec gminy zaległości w opłacaniu opłat i czynszów większych niż dwumiesięczne. Ta forma wsparcia będzie funkcjonować co najmniej do czasu odwołania stanu epidemii, natomiast ich ewentualne przedłużenie uzależnione będzie od sytuacji gospodarczej.

W tym przypadku co należy zrobić?

– Aby otrzymać zwolnienie z opłat trzeba złożyć indywidualny wniosek do tej jednostki, z którą przedsiębiorca się rozlicza, może to być: Wydział Nieruchomości Komunalnych, Zarząd Zasobu Komunalnego, Wrocławskie Mieszkania lub Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta, jeśli ogródek gastronomiczny leży w pasie drogowym. Można też zaadresowany wniosek przesłać mailowa na adres: [email protected]

Czytaj także: Zwolnienia z opłat w handlu i usługach

Pomoc dla przedsiębiorców – miasto spłaca dług wdzięczności

Czego jeszcze przedsiębiorcy mogą spodziewać się ze strony miasta?

– Póki co wykorzystaliśmy prawie wszystkie możliwości pomocy przedsiębiorcom, jakie daje rządowa specustawa. Czekamy na kolejne możliwości prawne, bo nie mamy wpływu na podatek dochodowy czy składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Miasto ze swojej strony robi wszystko, co może, by pomóc wrocławskim przedsiębiorcom. Zdajemy sobie sprawę, że w związku z epidemią wielu z nich jest w bardzo trudnej sytuacji. Nagle przestali zarabiać, nie mają przychodów, nie mają pieniędzy na opłatę rachunków, na wypłatę wynagrodzeń. Chcielibyśmy, aby przynajmniej nie musieli martwić się zobowiązaniami wobec miasta. Często są to biznesy tworzone przez lata i przez te lata swoją działalnością, poprzez podatki (a to jest blisko połowa naszego budżetu) i miejsca pracy zasilali kasę miasta i mieli wpływ na rozwój Wrocławia. Teraz po prostu miasto spłaca swojego rodzaju dług wdzięczności.

Czytaj także:

Wrocławski Pakiet Pomocowy dla przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa

Centrum Wsparcia Przedsiębiorców

23 marca br. w Centrum Obsługi Podatnika przy ul. Kotlarskiej 41 rozpoczęło działalność wrocławskie Centrum Wsparcia Przedsiębiorców. Wszelkie sprawy związane z ulgami podatkowymi oraz ulgami od zobowiązań cywilnoprawnych, które adresowane są do miasta, załatwiane są tam telefonicznie lub mailowo.

Od poniedziałku do piątku w godzinach 7.45 – 15.45, urzędnicy i eksperci czekają na przedsiębiorców pod numerami telefonów: 71 777 72 87, 71 777 73 10, 71 777 74 26.

Uruchomione zostały także dwa specjalne adresy mailowe:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl