wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Nie tylko Intel. Wrocław przyciąga coraz więcej dużych i małych inwestorów
Centrum Południe Skanska
Centrum Południe

Wrocław od lat cieszy się renomą atrakcyjnego miejsca do prowadzenia biznesu. Dobitnie potwierdza to nie tylko największa w Polsce inwestycja koncernu Intel, ale również liczne międzynarodowe raporty i rankingi, które plasują stolicę Dolnego Śląska w czołówce najlepszych miast zarówno do życia, jak i prowadzenia biznesu. Szczególnie dobre warunki stworzono tu dla firm związanych z nowoczesnymi technologiami.

Reklama

Ponad 2,27 mld zł - to rekordowy budżet proinwestycyjny Dolnego Śląska na 2023 rok. Umożliwia on realizację szeregu inicjatyw, które przyczyniają się do zwiększania poziomu PKB w regionie. Do tego działa tu duża liczba młodych, technologicznych spółek. Według Raportu Fundacji Startup Poland 2022, we Wrocławiu zarejestrowanych jest ich najwięcej w Polsce, bo aż 21 proc. W mieście funkcjonują takie firmy jak Accenture, Google, Infor, Kyndryl, Nokia, Ocado, Sii, Softserve, czy GlobalLogic, a kolejne planują ulokować tu swoje siedziby. W branży tej pracuje około 12 proc. wrocławian.

Doceniono wyjątkowe warunki dla biznesu

Tak dobre warunki do prowadzenia działalności gospodarczej zostały docenione w Europie. Wrocław zyskał uznanie w prestiżowym rankingu "European Cities & Regions of the Future 2022/23", gdzie zdobył pierwsze miejsce w kategorii miast średnich pod względem przyjazności dla biznesu oraz trzecie miejsce wśród wszystkich miast średniej wielkości. Ranking ten jest szczególnie ważny, ponieważ jest opracowywany przez niezależnych ekspertów.

Z kolei analitycy firmy McKinsey w tym roku uznali Wrocław za przykład dynamicznego rozwoju i dobrej jakości życia. W ciągu ostatnich 20 lat produkt krajowy brutto na jednego mieszkańca wzrastał tu średnio o 4,6 procent rocznie. To najszybsze tempo wzrostu spośród wszystkich polskich miast.

Natomiast w badaniu "Business Environment Assessment Study" przeprowadzonym przez Antal, Cushman & Wakefield oraz Vastint, Wrocław został uznany za najlepsze miasto w Polsce pod względem atrakcyjności dla inwestycji oraz jako miejsce do życia. Wpływ na tę ocenę miało m.in. niskie bezrobocie (1,6 we Wrocławiu i 4,7 proc. na Dolnym Śląsku w porównaniu do 5,2 proc. dla całej Polski) oraz zmodernizowana infrastruktura, nowoczesna przestrzeń biurowa, wsparcie administracji publicznej i duży potencjał edukacyjny.

Miejsce dla rozwoju globalnych marek

Wrocław jest domem coraz większej liczby międzynarodowych firm, w tym wiodących graczy z sektorów takich jak IT, finanse, motoryzacja i sektor nowoczesnych usług biznesowych. Firmy takie jak Google, Nokia, czy Capgemini mają tu swoje oddziały i centra badawczo-rozwojowe. Ich obecność przyczynia się do tworzenia nowych miejsc pracy, transferu technologii i rozwoju lokalnego ekosystemu biznesowego.

Potwierdzeniem zaufania światowych marek jest także ich ciągły rozwój w stolicy Dolnego Śląska. Doskonałym przykładem jest BNY Mellon, dla którego Wrocław jest jedną z sześciu strategicznych lokalizacji. Bank prowadzi i rozwija tu swoją działalność od ponad 12 lat i zatrudnia już około 2500 pracowników. Dodatkowo niedawno ogłosił dalszą ekspansję, co wiąże się z powiększeniem zespołu specjalistów nawet do 4000. Przy jego udziale dokonała się również największa transakcja na rynku biurowym i już wkrótce siedziba firmy przeniesie się do jednego z najnowocześniejszych biurowców, w kompleksie Centrum Południe przy ul. Powstańców Śląskich, realizowanym przez Skanska.

Ponad 1,3 mln mkw powierzchni biurowej

Według raportu Knight Frank, dotyczącego pierwszego kwartału 2023 r., we Wrocławiu zasoby biurowe sięgają 1,33 mln mkw., co plasuje go na drugim miejscu pod względem wielkości wśród miast regionalnych, tuż za Krakowem. Jednocześnie kolejne 154 tys. m2 jest ciągle w budowie i jest to najwyższy wynik w tym gronie.

Jedną z kluczowych lokalizacji biznesowych jest zlokalizowany przy ul. Powstańców Śląskich, stale rozbudowujący się zespół biurowców, do którego należy flagowa inwestycja firmy Skanska - Centrum Południe.

Centrum Południe to zmiana definicji i sposobu myślenia o biurach. Położenie nacisku na zdrowie psychiczne i fizyczne jego użytkowników. Bezpieczeństwo i nowe technologie sprawiają, że jest to miejsce nie tylko do rozwoju biznesu, ale dostosowane również do innych typów działalności np. edukacyjnej. Potwierdza to działający tu pierwszy zagraniczny oddział Coventry University, Liceum IPS - jedyna placówka oświatowa we Wrocławiu, autoryzowana przez dwie światowe organizacje edukacyjne. Inwestycja została zaprojektowana zgodnie z zasadami ESG, co sprawia, że budynek jest dostępny dla wszystkich, również osób z niepełnosprawnościami.
Marek Stasieńko, dyrektor ds. wynajmu w spółce biurowej Skanska

Oprócz ultranowoczesnego budynku wykonawca zadbał również o infrastrukturę zewnętrzną, z której korzystać mogą również mieszkańcy miasta. Aby zarówno oni, jak i pracownicy Centrum Południe mieli nie tylko wygodne miejsce do pracy, ale i do odpoczynku, zaplanowano tu między innymi ogólnodostępne boisko do koszykówki, huśtawki czy wygodne siedziska. Dzięki temu miejsce to doskonale wpisuje się w dzisiejsze potrzeby wellbeingowe.

To jednak nie koniec rozwoju wrocławskiego rynku biurowego. W kolejnych latach planowane jest oddanie do użytku kolejnych kompleksów biurowych, w tym Infinity, Brama Oławska, Artefakt, czy Quorum.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl