Wrocławski rynek biurowy w I połowie 2024 roku pod względem nowej podaży zdominował pozostałe rynki regionalne, a jego udział wśród nich wyniósł aż 53 proc. Aktywność najemców również była na relatywnie wysokim poziomie, a podpisane umowy opiewały na blisko 50 000 mkw.
Wrocław trzecim rynkiem biurowym w Polsce
Wrocław niezmiennie zamyka podium (po Warszawie i Krakowie) największych rynków biurowych w Polsce z zasobami na poziomie 1,4 mln mkw. Jego udział w całkowitych zasobach biurowych w kraju stanowi blisko 11 proc.
Nowe biurowce we Wrocławiu w 2024 roku
W pierwszej połowie roku wrocławski rynek biurowy powiększył się o 32 000 mkw., w ramach dwóch projektów – Quorum Office Park A oraz B10. W galerii zdjęć możecie zobaczyć budowę kompleksu Quorum.
Pod względem nowej podaży stolica Dolnego Śląska dominuje wśród pozostałych rynków regionalnych, dostarczając w minionym półroczu 53 proc. powierzchni biurowej w kraju. Jednocześnie, aktywność deweloperska wyhamowuje. W budowie znajdują się obecnie jedynie trzy projekty o łącznej powierzchni 39 000 mkw. Zakładając terminowość harmonogramów do końca bieżącego roku na wrocławski rynek trafi 72 proc. realizowanej obecnie powierzchni.Anna Patrzyk-Sperzyńska, Associate Director, Knight Frank.
Rynek biurowy we Wrocławiu: nowe umowy, pustostany
W pierwszej połowie roku najemcy podpisali umowy na blisko 50 000 mkw. powierzchni biurowej, co stanowiło 17 proc. całkowitego wolumenu transakcji (liczba akcji lub kontraktów będących przedmiotem obrotu w określonym czasie) zanotowanych na rynkach regionalnych.
Był to trzeci najlepszy wynik, tuż za Krakowem i Trójmiastem. IT był sektorem dominującym wśród najemców, a firmy go reprezentujące stanowiły niemal 46 proc. wynajętej powierzchni biurowej. Wrocław jest miastem, który od wielu lat stawia na rozwój tego obszaru, wygrywając liczne rankingi.Michał Kusy, Junior Consultant, Research, Knight Frank.
- W strukturze umów najmu największy udział przypadł renegocjacjom, które stanowiły 54 proc. wynajętej powierzchni.
- Nowe umowy odpowiadały za blisko 42 proc. wolumenu, przy czym prawie 5 proc. stanowił wynajem na potrzeby własne właścicieli.
Utrzymujący się na stabilnym poziomie popyt przełożył się na spadek współczynnika pustostanów o 0,9 pp. względem poprzedniego kwartału i na koniec czerwca 2024 roku wyniósł 18,2 proc. W odniesieniu do analogicznego okresu w roku poprzednim współczynnik jednak wzrósł o 2,1 pp. Z uwagi na niewielką powierzchnię w budowie i silny popyt spodziewana jest obniżka wskaźnika pustostanów w kolejnych kwartałach.
Ile kosztuje biuro we Wrocławiu? Ceny najmu biur w 2024 r.
Czynsze wywoławcze we Wrocławiu na koniec II kw. 2024 roku pozostały stabilne względem poprzedniego kwartału i zazwyczaj wahały się od 10,00 do 16,00 EUR/m kw./miesiąc. Jednak czynsze za najlepsze powierzchnie w nowo powstających budynkach mogą przekraczać ten poziom.
Opłaty eksploatacyjne na koniec czerwca 2024 roku również pozostały na stabilnym poziomie i zwykle mieszczą się w przedziale (w zależności od składowych) od 16,00 do 31,00 PLN/m kw./miesiąc.
Biznesowa wizytówka Wrocławia: centra biznesowe, rozwoju i badań, branża IT, powierzchnie biurowe
Centra BSS i R&D we Wrocławiu
- Centa nowoczesnych usług dla biznesu (ang. Business Services, BSS) we Wrocławiu: 208 (największe: Credit Suisse, BNY Mellon, HPE, Boehringer Ingelheim, GlobalLogic, Luxoft, EY)
- Centra badawczo-rozwojowe (ang. Research and Development, R&D) we Wrocławiu: +100 (największe: 3M, Mondelēz International, Viessman, Nokia, Dolby)
- Zatrudnienie: ok. 60 tysięcy osób
Branża IT we Wrocławiu
- Zatrudnienie: ponad 36 tys. osób
Powierzchnia biurowa we Wrocławiu
- 1,3 mln metrów kwadratowych