Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
„Przedsiębiorczy Wrocław 2030” należy traktować jako autorskie dzieło członków Rady reprezentujących różne instytucje otoczenia biznesu; w pracach nad nim bazowano przede wszystkim na wiedzy i doświadczeniu współautorów oraz ogólnodostępnych danych i statystykach.
Zakłada się, że niniejszy dokument będzie podlegał stałemu monitoringowi strategicznemu i aktualizacji wraz ze zmianami uwarunkowań zewnętrznych oraz wyników dalszych prac analitycznych i konsultacji społecznych.
W skład Rady wchodzą reprezentanci licznych istotnych dla życia gospodarczego miasta instytucji otoczenia biznesu, w tym izb gospodarczych, stowarzyszeń przedsiębiorców, organizacji pracodawców, parków technologicznych i przemysłowych, inkubatorów przedsiębiorczości, funduszów gospodarczych, itd., oraz przedstawiciele administracji publicznej.
Członkami Rady ds. Przedsiębiorczości i jednocześnie współautorami Strategii są:
- Marcin Urban – Skarbnik UMW; Przewodniczący Rady;
- Zbigniew Dobek – Stowarzyszenie „Nasz Rynek”,
- Małgorzata Dynowska – Wrocławski Park Technologiczny SA,
- Dominika Haladin-Zawiślak – Wydział Nieruchomości Komunalnych UMW,
- Marek Ignor – Dolnośląski Fundusz Rozwoju sp. z o.o.,
- Ewa Kaucz - Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej SA,
- Marcin Kieżyński – Wydział Zarządzania Należnościami UMW,
- Marcin Kowalski – Dolnośląscy Pracodawcy - Regionalny Związek Pracodawców
- Konfederacji Lewiatan,
- Piotr Kubiński – DOZAMEL sp. z o.o./Wrocławski Park Przemysłowy i Politechnika
- Wrocławska; Moderator prac nad strategią;
- Łukasz Lergetporer – Dolnośląska Izba Gospodarcza,
- Artur Mazurkiewicz – Dolnośląscy Pracodawcy - Regionalny Związek Pracodawców
- Konfederacji Lewiatan,
- Ewa Mokrzycka – Wrocławska Izba Gospodarcza,
- Łukasz Osiński – Izba Gospodarcza Europy Środkowej,
- Marek Pasztetnik – Zachodnia Izba Gospodarcza,
- Katarzyna Piątkowska – Biuro Rozwoju Gospodarczego UMW,
- Sławomir Popłoński – Dolnośląski Fundusz Gospodarczy sp. z o.o.,
- Marek Sadowski – Stowarzyszenie Kupców ARENA,
- Tomasz Sajewski – Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości,
- Zbigniew Sebastian – Dolnośląska Izba Gospodarcza,
- Marek Śmiechowski – Stowarzyszenie Ulicy Świdnickiej,
- Janina Woźna – Biuro Rozwoju Gospodarczego UMW,
- Radosław Zagrodnik – Wydział Nadzoru Właścicielskiego UMWD.
Konsultacja: prof. Andrzej Łoś i dyr. Łukasz Medeksza.
Prace nad dokumentem były prowadzone w ramach posiedzeń Rady ds. Przedsiębiorczości oraz w trakcie dwóch wyjazdowych sesji z udziałem członków Rady.
Diagnoza
Punktem odniesienia dla niniejszego opracowania jest przyjęta 15 lutego 2018 r. uchwałą Rady Miejskiej „Strategia Wrocław 2030”, która jest planem strategicznym o charakterze nadrzędnym. „Przedsiębiorczy Wrocław 2030” ma na celu systematyzację działań i przedsięwzięć, które już obecnie są prowadzone przez władze miasta i rożnego rodzaju instytucje otoczenia biznesu, oraz ewentualne ich rozwinięcie i uzupełnienie.
Jak wykazała diagnoza, stanowiąca integralną część niniejszej strategii, Wrocław ma bardzo duży potencjał ekonomiczno-społeczny i z wielu względów jest bardzo atrakcyjnym miejscem do lokalizacji działalności gospodarczej przez przedsiębiorców.
Jednym z najistotniejszych atutów stolicy Dolnego Śląska są silne wrocławskie uczelnie oraz aktywna działalność instytucji wsparcia przedsiębiorczości, do których należy zaliczyć przede wszystkim parki technologiczne i przemysłowe, izby gospodarcze, stowarzyszenia i zrzeszenia przedsiębiorców, WCTT, ARAW i wiele innych.
Podmioty te wypracowały już wiele dobrych praktyk w zakresie kreowania i wspierania przedsiębiorczości. Realne osiągnięcia na tym polu sprawiają, że w niniejszym dokumencie nie proponuje się całkowitej redefinicji rozwoju przedsiębiorczości we Wrocławiu, ale jedynie „poukładanie” i zharmonizowanie dotychczas prowadzonych działań oraz ich uzupełnienie o przedsięwzięcia wynikające z nowych wyzwań.
Cel strategii
Głównym celem niniejszej strategii jest wskazanie kierunków rozwoju i sposobów wsparcia przedsiębiorczości we Wrocławiu, a w konsekwencji wzmocnienie potencjału ekonomicznego Wrocławia w założonym horyzoncie czasowym, tj. do roku 2030.
Za konieczny warunek jego realizacji uznaje się opracowanie modelu współpracy pomiędzy jednostkami miasta, innymi instytucjami administracji publicznej, instytucjami otoczenia biznesu, uczelniami i przedsiębiorstwami oraz jego wdrożenie.