To finał projektu finansowany przez Narodowe Centrum Badania i Rozwoju „Bio-, nanonanosatelita wykorzystujący zminiaturyzowane instrumenty lab-on-chip oraz metodologia\prowadzenia badań bio-medycznych z jego wykorzystaniem w warunkach mikrograwitacji”.
Bierze w nim udział kilka uczelni: Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Przyrodniczy, Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej, a liderem jest wrocławska firma SatRevolution. Mentorem naukowym całego projektu jest prof. Jan Dziuba z Politechniki Wrocławskiej, specjalista w dziedzinie mikrosystemów (MEMS, MEOMS) i nanosystemów (NEMS).
Przez najbliższe dni badacze będą na bieżąco analizować dane, przesyłane wprost z orbity do urządzeń we wrocławskim laboratorium. Głównym celem tej części projektu jest obserwacja jak mikrograwitacja i promieniowanie kosmiczne wpływają na działanie konkretnych leków onkologicznych i w jaki sposób te czynniki mogą wpłynąć na ludzkie zdrowie.
30 Kreatywnych Wrocławia: SatRevolution
Skonstruowana przez naukowców UMW bio-, nanosatelita jest jednym z trzech urządzeń umieszczonych na orbicie w ramach tego projektu.
Uniwersytet Medyczny reprezentują dr hab. Julita Kulbacka, prof. Jolanta Saczko, dr Olga Michel, dr Nina Rembiałkowska oraz Dawid Przystupski z Katedry i Zakładu Biologii Molekularnej i Komórkowej.