wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Uniwersytet Medyczny: Jak leki onkologiczne działają w kosmosie

Naukowcy Uniwersytetu Medycznego stworzyli miniaturowe laboratorium z biologicznymi próbkami, które 13 stycznia wystrzelono w przestrzeń kosmiczną. Bio-nanosatelita obserwacyjny LabSat wystartował z przylądku Canaveral na Florydzie.

To finał projektu finansowany przez Narodowe Centrum Badania i Rozwoju „Bio-, nanonanosatelita wykorzystujący zminiaturyzowane instrumenty lab-on-chip oraz metodologia\prowadzenia badań bio-medycznych z jego wykorzystaniem w warunkach mikrograwitacji”.

Bierze w nim udział kilka uczelni: Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Przyrodniczy, Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej, a liderem jest wrocławska firma SatRevolution. Mentorem naukowym całego projektu jest prof. Jan Dziuba z Politechniki Wrocławskiej, specjalista w dziedzinie mikrosystemów (MEMS, MEOMS) i nanosystemów (NEMS).

Przez najbliższe dni badacze będą na bieżąco analizować dane, przesyłane wprost z orbity do urządzeń we wrocławskim laboratorium. Głównym celem tej części projektu jest obserwacja jak mikrograwitacja i promieniowanie kosmiczne wpływają na działanie konkretnych leków onkologicznych i w jaki sposób te czynniki mogą wpłynąć na ludzkie zdrowie.

Nasz LabSat ma wielkość szkiełka mikroskopowego, ale jest to laboratorium zintegrowane, zapewniające odpowiednie środowisko, konieczne do przeżycia badanych próbek biologicznych. Dla podtrzymania ich funkcji życiowych konieczna jest właściwa wilgotność, temperatura, oświetlenie, dopływ gazu i mediów. Stworzenie takich warunków było największym wyzwaniem w naszej pracy, ale dzięki interdyscyplinarnemu zespołowi to się udało. W pierwszym etapie przeprowadziliśmy testy na Ziemi, teraz układ jest sprawdzany na orbicie. Wyniki projektu zostaną wykorzystane do opracowania uniwersalnego bio-nanosatelity umożliwiającego prowadzenie zróżnicowanych badań

dr hab. Julita Kulbacka

30 Kreatywnych Wrocławia: SatRevolution

Skonstruowana przez naukowców UMW bio-, nanosatelita jest jednym z trzech urządzeń umieszczonych na orbicie w ramach tego projektu.

Uniwersytet Medyczny reprezentują dr hab. Julita Kulbacka, prof. Jolanta Saczko, dr Olga Michel, dr Nina Rembiałkowska oraz Dawid Przystupski z Katedry i Zakładu Biologii Molekularnej i Komórkowej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl