wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna

Wyszukiwarka

Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Rząd RP: ulgi podatkowe dla firm pomagających w walce z koronawirusem
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Zwolnienia podatkowe dla firm, które chcą przyłączyć się do pomocy w walce z wirusem.

Reklama

Rządowa „Tarcza antykryzysowa” dotyczy wprowadzenia ułatwień dla firm, takich jak: odroczenia płatności podatków, zwolnienia ze składek ZUS dla niektórych grup podatników, czy odroczenia terminów składania sprawozdań dla osób fizycznych. Dla przedsiębiorców, którzy włączają się w pomoc różnym instytucjom, które walczą o życie pacjentów zarażonych koronawirusem, przewidziano pewne ulgi i zwolnienia podatkowe.

–  W „Tarczy antykryzysowej” wprowadzono odliczenie darowizn przekazanych w 2020 r. na przeciwdziałanie COVID-19 na rzecz: wskazanych podmiotów leczniczych świadczących opiekę zdrowotną, w tym transport sanitarny; Agencji Rezerw Materiałowych oraz Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Epidemicznych. Darowizny na te cele nie będą podlegały limitowaniu i co ważne, mogą mieć postać pieniężną oraz rzeczową – mówi Agata Wleklińska z kancelarii prawnej Ecovis Legal Poland.

Towary objęte "zerową" stawką VAT

Ponadto odrębnym rozporządzeniem wprowadzono stawkę 0% dla wyprodukowanych lub kupionych przez firmy produktów przekazanych na walkę z koronawirusem. Dotyczy to, m.in. wyrobów medycznych i produktów leczniczych, takich jak środki dezynfekujące, maseczki i kombinezony ochronne.

– Co istotne, rozporządzenie ma moc wsteczną, a więc stawka 0% obowiązuje od 1 lutego do 31 sierpnia 2020 roku – dodaje ekspertka.

Towary objęte "zerową" stawką VAT to, m.in.:

  • Wyroby medyczne w rozumieniu ustawy z 20 maja 2020 r. o wyrobach medycznych
  • Szkło laboratoryjne i aparatura laboratoryjna
  • Produkty lecznicze oraz substancje czynne w rozumieniu ustawy z 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne
  • Produkty biobójcze - wyłącznie środki dezynfekujące
  • Specjalistyczne testy diagnostyczne
  • Środki ochrony indywidualnej - wyłącznie maski, osłony/szyby ochronne na twarz, gogle, okulary ochronne, kombinezony, ochraniacze na buty, czepki i rękawice.

Warunkiem do skorzystania ze stawki „0%” jest przekazanie tych materiałów/towarów na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych, Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych lub szpitali zakaźnych. Dodatkowo przekazywane materiały/towary muszą być przeznaczone na cele związane ze zwalczaniem, zapobieganiem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS CoV-2, profilaktyką i zwalczaniem jego skutków. Konieczne jest udokumentowanie darowizny umową.

Czytaj także: ZUS: pomoc dla przedsiębiorców od 1 kwietnia

– Oczywiście bez zmiany zostaną dotychczas obowiązujące odliczenia darowizn na cele związane z pożytkiem publicznym, czy stosowaniem zwolnienia VAT w przypadku przekazywania organizacjom pożytku publicznego produktów spożywczych – dodaje Agata Wleklińska.

Wrocławski Pakiet Pomocowy dla przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa

Miasto ruszyło z pakietem pomocowym dla wrocławskich przedsiębiorców. Zawieszenie w płaceniu czynszu, odroczenie podatku od nieruchomości lub płaceniu za dzierżawę terenu, rozłożenie tych opłat na raty i umorzenie odsetek od nich – między innymi w tych tematach przedsiębiorcy mogą ubiegać się o wsparcie w związku z epidemią koronawirusa.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl