Rządowa „Tarcza antykryzysowa” dotyczy wprowadzenia ułatwień dla firm, takich jak: odroczenia płatności podatków, zwolnienia ze składek ZUS dla niektórych grup podatników, czy odroczenia terminów składania sprawozdań dla osób fizycznych. Dla przedsiębiorców, którzy włączają się w pomoc różnym instytucjom, które walczą o życie pacjentów zarażonych koronawirusem, przewidziano pewne ulgi i zwolnienia podatkowe.
– W „Tarczy antykryzysowej” wprowadzono odliczenie darowizn przekazanych w 2020 r. na przeciwdziałanie COVID-19 na rzecz: wskazanych podmiotów leczniczych świadczących opiekę zdrowotną, w tym transport sanitarny; Agencji Rezerw Materiałowych oraz Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Epidemicznych. Darowizny na te cele nie będą podlegały limitowaniu i co ważne, mogą mieć postać pieniężną oraz rzeczową – mówi Agata Wleklińska z kancelarii prawnej Ecovis Legal Poland.
Towary objęte "zerową" stawką VAT
Ponadto odrębnym rozporządzeniem wprowadzono stawkę 0% dla wyprodukowanych lub kupionych przez firmy produktów przekazanych na walkę z koronawirusem. Dotyczy to, m.in. wyrobów medycznych i produktów leczniczych, takich jak środki dezynfekujące, maseczki i kombinezony ochronne.
– Co istotne, rozporządzenie ma moc wsteczną, a więc stawka 0% obowiązuje od 1 lutego do 31 sierpnia 2020 roku – dodaje ekspertka.
Towary objęte "zerową" stawką VAT to, m.in.:
- Wyroby medyczne w rozumieniu ustawy z 20 maja 2020 r. o wyrobach medycznych
- Szkło laboratoryjne i aparatura laboratoryjna
- Produkty lecznicze oraz substancje czynne w rozumieniu ustawy z 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne
- Produkty biobójcze - wyłącznie środki dezynfekujące
- Specjalistyczne testy diagnostyczne
- Środki ochrony indywidualnej - wyłącznie maski, osłony/szyby ochronne na twarz, gogle, okulary ochronne, kombinezony, ochraniacze na buty, czepki i rękawice.
Warunkiem do skorzystania ze stawki „0%” jest przekazanie tych materiałów/towarów na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych, Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych lub szpitali zakaźnych. Dodatkowo przekazywane materiały/towary muszą być przeznaczone na cele związane ze zwalczaniem, zapobieganiem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS CoV-2, profilaktyką i zwalczaniem jego skutków. Konieczne jest udokumentowanie darowizny umową.
Czytaj także: ZUS: pomoc dla przedsiębiorców od 1 kwietnia
– Oczywiście bez zmiany zostaną dotychczas obowiązujące odliczenia darowizn na cele związane z pożytkiem publicznym, czy stosowaniem zwolnienia VAT w przypadku przekazywania organizacjom pożytku publicznego produktów spożywczych – dodaje Agata Wleklińska.