Zainteresowanie pracowników targami było spore. Kolejka chętnych czekała w sporym ogonku do rejestracji.
Juriy Sadovyj jest studentem Politechniki Wrocławskiej. Na targach szukał ofert związanych z zarządzaniem, bo taki kierunek studiuje na pierwszym roku wrocławskiej uczelni. – Rozmawiam ze wszystkimi, mam przygotowane CV i znalazłem kila ofert – mówi student.
Targi pracy dl migrantów organizowane są praz pierwszy. – Jest tu lokalny biznes i duże korporacje. Na miejscu można napisać CV, zrobić zdjęci czy dowiedzieć się o procedurach związanych z zatrudnieniem obcokrajowców – mówi Igor Lisin z Fundacji Ukraina.
To właśnie procedury odstraszają często pracodawców. – Są skomplikowane, dlatego na targach zapisałyśmy się na warsztaty dotyczące właśnie procedur – mówią Liana Ivan i Daria Pietryszyn z formy Savi. Firma z Obornik Śląskich szuka inżynierów z branży budowlanej elektrycznej i sanitarnej.
Bombardier transport szuka ślusarzy, spawaczy i lakierników, łącznie około 60 osób. – Szukamy ludzi z doświadczeniem, ale możemy też doszkolić potencjalnych pracowników – mówi Natalia Majer.
Fundacja chce organizować targi pracy w kolejnych latach. – Mamy pytania z Warszawy, czy tam moglibyśmy zorganizować takie wydarzenie – dodaje Igor Lisin.
Targi trwają do 17 przy ulicy Ruskiej 46a.
Skąd pomysł na organizację targów pracy dla obcokrajowców?
Sofiia Baianova, Fundacja Ukraina: – Zauważyliśmy, że na rynku pracy pojawili się pośrednicy i pracodawcy, którzy działają nieuczciwie. Na co dzień spotykamy się z migrantami, którzy przychodzą do Centrum Ukraińskiego Kultury i Rozwoju i pytają jak mają postępować w sytuacji, gdy zostali oszukani.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Ukraina - organizacja pozarządowa, która powstała z inicjatywy Konsula Honorowego Ukrainy we Wrocławiu, pana Grzegorza Dzika. Jednak na targi zapraszamy wszystkich obcokrajowców. Na spotkaniu będzie można porozumieć się po rosyjsku, ukraińsku, angielsku i oczywiście po polsku.
Pierwsze Targi Pracy dla Migrantów
Szkolenia / Warsztaty / TargiCUKR – Centrum Ukraińskiej Kultury i Rozwoju
Co zaprezentujecie podczas targów pracy dla migrantów?
– Przede wszystkim oferty pracy, ale też będzie można podnieść swoje kompetencje. Będą szkolenia m.in. z zakresu przygotowania dokumentów aplikacyjnych, konsultacje z zakresu legalizacji zatrudnienia i pobytu oraz spotkania z doradcami zawodowymi.
W programie są także interesujące kwestie dla przedsiębiorców szukających pracowników m.in. warsztaty o zatrudnieniu cudzoziemców i aktualne regulacje prawne.
Kto może wziąć udział?
– Na targi zapraszamy wszystkich migrantów mieszkających we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Mogą to być osoby z różnymi kompetencjami zawodowymi niezależnie od poziomu znajomości języka polskiego. Udział jest bezpłatny. Prosimy o rejestrację na stronie organizatora.
Jakie firmy zaprosiliście na targi?
– Będą oferty z różnych branż, m.in.: usługowej, budowlanej, farmaceutycznej i informatycznej. Wystawcami będą takie firmy jak: SoftServe, BNY Mellon, UBS oraz grupa Hasco-Lek. W trakcie targów pracodawcy będą mieli możliwość zaprezentowania swojej oferty, spotkania z potencjalnymi kandydatami, także w formie rekrutacyjnego "speed dating". Partnerami targów jest Zachodnia Izba Gospodarcza i Grupa Impel.
Czytaj także: Infopunkt dla obcokrajowców powstał przy ul. Ruskiej
Obcokrajowcy coraz częściej wybierają Wrocław [PORADNIK]
Coraz więcej zagranicznych specjalistów pracuje we Wrocławiu. Z myślą o nich, ich rodzinach i pracodawcach opracowaliśmy swojego rodzaju poradnik. W kolejnych artykułach omawiane są takie tematy, jak – relokacja pracowników z zagranicy w praktyce z punktu widzenia pracodawcy, relokacja członków rodziny pracownika z zagranicy, początkowe koszty obcokrajowca związane z przeprowadzką do Wrocławia, rejestracja firmy w Polce przez cudzoziemca oraz miniporadnik ekspata, czyli jak odnaleźć się we Wrocławiu.